هر سال پس از اعلام نتایج کنکور سراسری، کارنامه پایانی داوطلبان نیز بر روی سایت سازمان سنجش قرار داده می شود، که به آن کارنامه سبز یا کارنامه نهایی و محرمانه می گویند.

تحلیل و بررسی این کارنامه به افراد کمک می کند تا بتوانند مواردی مثل درخواست انتقالی، تغییر رشته و بر طرف کردن محرومیت خود از کنکور سراسری سال بعد را انجام دهند.

کارنامه نهایی کاربرد زیادی برای داوطلبان همه رشته های کنکور دارد، که اگر از آن آگاه باشند می توانند به رشته و دانشگاه مورد علاقه خود ورود نمایند. در واقع این کارنامه برای همه افرادی که از رشته قبولی خود در دانشگاه دولتی راضی نیستند، می تواند مفید باشد. در ادامه این مقاله اطلاعات کامل تری از کارنامه محرمانه در اختیار شما قرار می دهیم. پس با ما همراه باشید.

کاربرد کارنامه سبز بعد از اعلام نتایج

اگر چه در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری اشاره شده که بهتر است داوطلبان انتخاب های خود را بر اساس علاقه خود وارد کنند، اما باز هم بسیاری از افراد ترتیب رشته ها را بر اساس میزان شانس قبولی و موارد دیگر مرتب می نمایند و این موضوع باعث می شود تا بعد از اعلام نتایج نهایی از رشته و محل قبولی خود راضی نباشند و تصمیم به تغییر آن بگیرند. در این هنگام است که کارنامه سبز مورد استفاده آن ها قرار می گیرد.

از این رو می توان گفت به طور کلی داوطلبانی هستند که در رشته دولتی پذیرفته شده تمایل به ثبت نام و ادامه تحصیل ندارند، و از طرفی هم قصد دارند در رشته یا شهر دیگری به تحصیل در دانشگاه سراسری بپردازند و نمی خواهند از کنکور سال بعد نیز محروم شوند. این داوطلبان باید جهت بررسی مجدد رشته خود درخواست دهند. از طرفی برخی از داوطلبان نیز تمایل دارند، در یکی دیگر از رشته هایی که انتخاب کرده بودند تحصیل کنند، این افراد هم می توانند درخواست بررسی برای دیگر انتخاب هایشان دهند. 

کاربرد کارنامه سبز برای داوطلبان کنکور سراسری

اولین سوالاتی که ذهن بسیاری از داوطلبین کنکور را درگیر می نماید این است که کارنامه سبز چیست و چه کاربردی دارد؟ چگونه می توان از آن به بهترین شکل ممکن استفاده نمود؟ در ابتدای مقاله گفتیم که این کارنامه چیست و چه زمانی در سایت قابل رویت و دسترسی است. در ادامه به کاربرد های آن نیز خواهیم پرداخت.

نخست باید در نظر داشت که این کارنامه فقط برای کسانی کاربرد دارد که در کنکور سراسری در یکی از رشته های انتخابی پذیرفته شده اند. بنابراین برای داوطلبان مردود شده به هیچ عنوان مناسب نیست و کاربردی هم ندارد. برای افراد مردود شده در آزمون سراسری تنها راه ورود به دانشگاه در همان سال تکمیل ظرفیت، دانشگاه های بدون کنکور نظیر غیر انتفاعی، علمی کاربردی، پیام نور و آزاد می باشد و یا در نهایت می توانند سال بعد دوباره در کنکور شرکت کنند.

 برای آن دسته از داوطلبانی که در یکی از رشته ها پذیرفته شده اند ولی از قبولی در آن، احساس خوبی ندارند و نمی خواهند در رشته قبول شده، تحصیل کنند، کارنامه نهایی اطلاعاتی نظیر این که شانس قبولی آن ها در کدام یک از انتخاب های پایین تر آن ها بیش تر است، را در اختیارشان قرار می دهد. به بیانی ساده یعنی اگر آن رشته را در اولویت های بالاتر انتخاب می کردند، می توانستند در آن قبول شوند. 

توضیحاتی در رابطه با کارنامه نهایی

کارنامه نهایی یا سبز کنکور سراسری از پنج ستون مختلف تشکیل شده است. هر یک از این ستون ها اطلاعات ویژه ای را در اختیار داوطلب قرار می دهند، که عبارتند از:

  • ستونی که ترتیب رشته های علاقمندی داوطلب بر اساس فرم پر شده در زمان ثبت نام را نشان می دهد. 
  • ستونی که کد رشته امتحانی داوطلب را بر اساس دفترچه راهنمای انتخاب رشته نمایش می دهد. 
  • ستون مربوط به رتبه داوطلب که بعد از مقایسه و بررسی همه داوطلبانی که همان رشته را انتخاب کرده اند، محاسبه می شود و رتبه ای به هر کدام تعلق می گیرد. 
  • ستون مربوط به آخرین رتبه قبولی که نشان دهنده رتبه آخرین نفر از بین انتخاب کنندگان این رشته است
  • ستون نتیجه 

خوب است بدانید که در کارنامه سبز کنکور سراسری، رتبه در سهمیه از تجزیه و بررسی نمره کل همه داوطلبان به دست می آید. یعنی سازمان سنجش شرکت کنندگان در کنکور را با توجه به نمره کل یا تراز به صورت نزولی مرتب می نماید. نکته دیگری که حائز اهمیت می باشد و باید در نظر گرفت این است که بررسی سازمان سنجش بر اساس ترتیب انتخاب های داوطلبان انجام می شود، پس باید در زمان انتخاب رشته ترتیب را بر اساس علاقه انتخاب کرد. 

نحوه درخواست تغییر رشته بعد از اعلام نتایج

در اولین حالت همه داوطلبان پذیرفته شده می توانند بعد از بررسی رتبه و شانس قبولی خود در رشته های انتخابی پایین تر ستون علاقه مندی ها، از طریق سایت سازمان سنجش درخواست ورود به رشته مورد نظرشان را دهند. در دومین حالت داوطلبان می توانند برای رشته ای که شانس قبولی در آن را داشتند، به دانشگاه مقصد مراجعه نموده و درخواست انتقال و ثبت نام نمایند. در این زمان دانشگاه با تجزیه و تحلیل کارنامه و رتبه، به درخواست شما پاسخ می دهد و یا حتی از داوطلب تقاضا کند که در هنگام پذیرش تکمیل ظرفیت مجدد ثبت نام کرده و آن رشته و دانشگاه را انتخاب نماید.

کلام آخر

همان طور که ذکر کردیم در کارنامه نهایی ارائه شده توسط سازمان سنجش  همه اطلاعات لازم مربوط به انتخاب رشته و رتبه داوطلبان منتشر شده که بعد از اعلام نتایج می توانند از طریق سایت سنجش به آن دسترسی پیدا کنند. همه داوطلبان قبول شده می توانند از اطلاعات این کارنامه برای تغییر یا اصلاح رشته و یا دانشگاه خود اقدام نمایند. در این مقاله توضیحاتی پیرامون کاربرد و اهمیت کارنامه سبز ارائه شد تا شما بتوانید بهترین انتخاب رشته را داشته باشید.

نظرات
ارسال
Hosein

ممنون .محتوا خوبی بود.استفاده کردم

پاسخ: