ویژگی های دانش آموزان باهوش

هوش یک مفهوم انتزاعی می باشدو در واقع هیچ گونه پایه ی مشخص و عینی و فیزیکی ندارد. هوش یک برچسب است برای گروهی از فرایندهاست که از رفتارها و جواب های آشکار افراد استنباط می شود.
افراد از نظر شکل و قیافه ظاهری با یکدیگر متفاوت هستند. و همچنین از نظر خصوصیات روانی مانند هوش، استعداد، و دیگر ویژگی های روانی و شخصیتی نیز بین آنان تفاوت های عمده و آشکاری وجود دارد.
افراد با هوش افرتدی می باشند که ضريب هوشي آن ها از حد عادي کمی بیشتر است. به هوش بين 120 تا 130 را «سرآمد» و از 130 به بالا را «باهوش» گفته می شود

تعریف هوش و باهوشی

گروه هایی هوش را آن چیزی می دانند که با تست های هوشی و مانند این ها اندازه گیری می شود. این تعریف را نخستین بار بورینگ (1992) استفاده کرد و از آن به بعد متداول شد. مشخص است که چنین تعریفی نمی تواند از "مفهوم" هوش خبر دهد. به همین عامل باید محدوده هوش مشخص شود و اینکه باید بتوان ابزار و وسایل اندازه گیری آنرا نیز شناخت.

باید بفهمیم که تا الان تعریف مشخص و واحدی از باهوشی که مورد قبول همه دانشمندان و تربیت باشد، مشخص نشده است. بعضی از افراد توانایی بالقوه، و بعضی دیگر توانایی بالفعل کودکان و گروهی نیز به هر دو مورد توجه می کنند. حقیقت آن است که همواره با شناخت بیشتر و بیشتر انسان ها و عملکرد ها و توانایی های او کلمه باهوشی نیز تغییر کرده است.

 زمانی باهوش پدیده ای واحد تلقی می شد و کودکی باهوش شناخته می شد که نسبت به کودکان همسن و سال خود دارای توانایی عمومی بیشتر باشد که مهمترین شاخص آن در پرسش های چهار گزینه ای مختلف از جمله پرسش های چهار گزینه ای استنفورد، بینه یا وکسلر است.

پیاژه هوش را توانایی سازگار شدن با محیط و منطبق شدن با محیط معرفی کرده است. هوش یک نفر نتیجه منفعل فعالیت های ذهنی به ارث رسیده و مستقل از محیط و تجارب او نیست.

ویژگی های دانش آموزان باهوش

- داشتن بهره هوشی بالاتر از متوسط :

افراد باهوش از نظر بهره هوشی به طور قابل توجهی یا معنی داری بالاتر از هم سن و سال خود قرار دارند . به همین علت افراد باهوش بخصوص کودکان معمولا زودتر از همسالان خود قادر می شوند راه بروند ، حرف بزنند ، یاد بگیرند ، بخوانند و بنویسند و...

– برجستگی خاص در یادگیری مطالب :

كودكان باهوش و باهوش خیلی زودتر یاد می گیرند ، از قدرت درک بسیار خوبی بهره مند و برخلاف كودكان عقب مانده ذهنی ، به جای اینكه موضوعی را قسمت به قسمت یاد بگیرند ، با سرعت قابل توجهی موضوع مورد نظر را یاد می گیرند . به عبارت دیگر مطالب را سهتر و زودتر از افراد دگر می آموزند و مسائل مشخص شده را با سرعت حل می كنند.

– حافظه قوی :

كودكان باهوش از قدرت فوق العاده ذهنی برخوردار هستند . این كودكان مطالب یا موضوعاتی را كه مورد توجهشان قرار می گیرد با کیفیت وسرعت و دقت بسیار زیادی به ذهن می سپارند.

– پرانرژی بودن :

كودكان باهوش از انرژی  برخوردار هستند و اکثرا نسبت به دیگر كودكان و والدینشان نیاز كمی به خواب دارند.

– قدرت تخیل:

این كودكان از تخیلات بسیار واضحی برخوردار هستند و ممكن است همبازی های مختلف خیالی داشته باشند.

– كنجكاوی :

بچه های باهوش بسیار كنجكاو هستند و دوست دارند مرتباً سوال های زیاد و پیچیده ای را مطرح كنند.

– دادن جواب های پیچیده :

وقتی كه از كودكان باهوش سئوالی می شود ، اکثرا جواب های پیچیده ای را بیان می كنند و توضیحات آنان درباره جزئیات یك مساله نشان دهنده درك عمیق ایشان از موضوعات گوناگون است.

– شناخت و درك زود و بهتر روابط بین عناصر و پدیده های مختلف :

كودكان باهوش درمقایسه بادیگر كودكان ، خیلی زود روابط بین اجزاء یا عناصر مختلف یك مسئله یا پدیده را تشخیص می دهند و حتی روابطی را كه بعضاً دیگران متوجه آنها نیستند ، بخوبی می فهمند.

ویژگی های دانش آموزان باهوش

– سازماندهی جدید از اطلاعات دریافتی:

از ویژگی های جالب توجه كودكان باهوش ، قدرت توانایی آن ها در سازماندهی اطلاعات دریافتی به روشی نو و جدید است . این كودكان با استفاده از اطلاعات موجود چشم اندازهای جدیدی را بوجود می آورند و اکثرا راه حل های گوناگونی را برای یك مساله ارائه می دهند.

– وسعت دایره لغات :

از دیگر ویژگی های شاخص كودكات باهوش بهره مندی آنها از دایره لغات و کلمات گوناگون است.

– سلاست كلامی:

معمولا كودكان باهوش نسبت به هم سن و سال های خود ازقدرت ، سلاست و روان كلامی بیشتری بهره مند.

– خوش خلقی :

بیشتركودكان باهوش از خلق و خوی خوش برخوردار هستند ، از نظردیگران افرادی فوق العاده هستند.

نکته ای که در اینجا مهم است كه مشاهده این ویژگی نزد كودكان باهوش منوط برآن است كه آنها فرصت یا فرصت های لازم را برای نشان دادن توانایی ها و استعدادهای خود در محیط خانواده را داشته باشند . روشن است که هرگونه تهدید ، تنبیه و یا تحقیر و سرزنش این كودكان می تواند خلق بالقوه نیكوی آنها را به تند خویی و بی قراری و یا پرخاشگری و كم رویی تبدیل کند.

– گستردگی وسعت علایق :

كودكان باهوش نسبت به بسیاری از چیزها از خود علاقه نشان می دهند . گستردگی و تنوع وسعت علایق آنها بسیار زیاد مشهود است. به عبارت دیگر دوست دارند بسیاری از چیزها و کار های مختلف را تجربه كنند.

– گستردگی وسعت توجه :

كودكان و دانش آموزان باهوش از وسعت توجه بیشتری بهره مند و در زمینه های مورد علاقه خود تلاش و پایداری فوق العاده یادی نشان می دهند.

– قدرت تفكر انتزاعی:

این كودكان نسبت به همسالان خود از قدرت تفكر انتزاعی زیادی بهره مندند و همواره « به جای آنچه كه هست » در اندیشه « آنچه كه می تواند باشد » هستند.

– حساسیت زیاد :

همان طور كه اشاره شد كودكان باهوش در عین اینكه نسبت به دیگران بسیار مهربان و با شفقت هستند ، از حساسیت زادی نیز بهره مندند.

– كمال جویی :

بیشتر كودكان و دانش آموزان باهوش افرادكمال جو هستند . بنابر این بعضی مواقع مشاهده می شود كه وقتی كارها مطابق خواسته شان جلو نمی رود ، زود ناراحت می شوند.

– علاقه مندی نسبت به بزرگسالان :

از آنجا كه كودكان باهوش نسبت به خودشان ( سن تقویمی ) از رشد و بلوغ بیشتری بهره مند هستند، ممكن است در بسیاری از مواقع تمایل جدی داشته باشند كه با بچه های بزرگتر یا افراد بزرگسال در ارتباط بوده ، با آنان معاشرت داشته باشند.

– قدرت رهبری و یا تمایل به نظارت:

ازجمله ویژگی های رفتاری قابل توجه در كودكان باهوش كه از نظر اجتماعی فوق العاده حائز اهمیت است ، تمایل آنان به رهبری گروه است ، چه در زمانی كه خود فعالانه در انجام كاری شركت دارند و چه هنگامی كه در كناری ایستاده ، بر فعالیتهای دیگران نظارت می كنند.

نظرات
ارسال