احتمالا یکی از دغدغه‌های مهم شما کنکوری‌ها، علاوه بر نحوه عملکرد در مهارت تست‌زنی و چگونگی مطالعه دروس، این است که چه وسایلی را می‌توانیم در روز کنکور، به همراه داشته باشیم؟

باید به شما بگوییم که همه نوع وسایلی را می‌توان به محیط حوزه برگذاری کنکور برد اما مهم‌تر این است که چه ابزار‌هایی را مجاز هستیم که سر جلسه کنکور با خود به همراه داشته باشیم؟

در این مطلب، قصد داریم به چند نمونه از این وسایل اشاره کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید:

 • مداد نوکی یا اتود

توجه داشته باشید که  تراشیدن مداد معمولی، وقت‌گیر است و ممکن است زمان زیادی را به علت تراشیدن مداد از دست بدهید. لذا توصیه ما به شما این است که یک اتود مارک خوب، و یک بسته نوک، به همراه داشته باشید. توجه کنید که نوک‌های 7/10 و 9/10 به علت کلفت‌تر بودن نسبت به نوک‌های 5/10 قابلیت شکنندگی کم‌تری دارند و می‌توانید در جلسه کنکور، از آن استفاده کنید.

 • مداد

اگر اتود در اختیار نداشتید، از مهم‌ترین وسایل مورد نیاز روز کنکور، می‌توان به یک مداد ترجیحا نرم اشاره کرد.

سعی کنید از مداد‌هایی که نوک آنها نرم هستند استفاده کنید، زیرا در سرعت بخشیدن به نوشتن پاسخ‌ها، نقش به‌سزایی دارند و همچنین به علت دارا بودن قابلیت شکنندگی کم، نیاز شما را به تراش، کاهش می‌دهند و این خود، یک صرفه‌جویی در وقت و زمان به حساب می‌آید.

 • پاک‌کن

پاک‌کن، یکی از ملزومات روز کنکور است، زیرا به شما امکان می‌دهد اگر پاسخی را اشتباه تیک زدید، به راحتی و سرعت، آن را پاک کرده و مجدد، پاسخ را علامت بزنید.

استفاده از پاک‌کن‌های گوگرد‌دار را به شما پیشنهاد می‌کنیم، زیرا بسیار نرم هستند و با استفاده از این پاک‌کن‌ها، زمان کمتری صرف پاک کردن می‌شود.

 • تراش

تراش نیز یکی از لا‌ینفک‌های روز کنکور است، زیرا اگر سر جلسه کنکور، از مداد استفاده کنید، در صورت شکستن نوک مداد، می‌توانید با تراشیدن نوک آن، پاسخ‌دهی را ادامه دهید.

سعی کنید از تراش‌هایی که خرده چوب‌های تراشیده‌شده را در محفظه خود نگه می‌دارند استفاده کنید تا از کثیف شدن محیط آزمون و سیاه شدن دستتان جلوگیری شود.

 • ساعت مچی

از مهم‌ترین وسایل مورد نیاز روز کنکور، می‌توان به داشتن یک ساعت مچی دقیق، اشاره کرد. زیرا در جلسه کنکور، زمان، از ارجعیت بالا‌تری برخوردار است و باید بتوانید زمان را مدیریت کنید.

به شما داشتن یک ساعت مچی دقیق و خوب را توصیه می‌کنیم تا بتوانید به راحتی، از زمان باقی‌مانده در جلسه کنکور، مطلع شوید.

 • کارت شناسایی

به این نکته توجه کنید که هنگام برگذاری کنکور، شناسنامه یا کارت ملی را به همراه داشته باشید. زیرا جهت تشخیص هویت، توسط مامورین مربوطه چک می‌شود.

 • کارت ورود به جلسه

توصیه ما به شما این است که به هیچ وجه، برگه‌ای را که جهت شرکت در آزمون کنکور از سایت سازمان سنجش دریافت کرده‌اید را فراموش نکنید، زیرا جهت بررسی هویت شرکت‌کنندگان در حوزه، توسط مامورین مربوطه چک می‌شود.

 • ماسک و محلول ضد عفونی‌کننده

امروزه، با همه‌گیری ویروس کرونا، داشتن ماسک و محلول ضد عفونی‌کننده را به شما توصیه می‌کنیم، زیرا با داشتن ماسک و ضد عفونی کردن میز و سایر وسایل، می‌توانید از ابتلای خود و سایرین به کوید جلوگیری کنید.

 • سنجاق محکم

از دیگر وسایل مورد نیاز روز کنکور، می‌توان به یک سنجاق خوب و محکم اشاره کرد، زیرا با استفاده از سنجاق، می‌توانید کارت ورود به جلسه را به سینه خود بچسبانید تا چک کردن آن راحت‌تر شود.

لذا به شما توصیه می‌کنیم به هیچ وجه، داشتن سنجاق را در روز کنکور فراموش نکنید.

 • بطری آب

هرگز همراه داشتن یک بطری آب یا آب‌میوه را در جلسه کنکور فراموش نکنید، زیرا هنگام احساس تشنگی یا افت فشار خون و قند، می‌توانید از آن استفاده کنید.

 • شکلات یا کیک کوچک

درست است که سر جلسه کنکور، به شما آب‌میوه و کیک، داده می‌شود، اما همیشه یک شکلات چند عدد شکلات شیرین یا کیک کوچک به همراه داشته باشید تا هنگامی که احساس ظعف کردید، برای ریکاوری کردن سلول‌های مغز، از آنها استفاده کرده و به پاسخ‌دهی سوالات، ادامه دهید.

 • دستمال کاغذی

هیچ‌گاه داشتن دستمال کاغذی را در جلسه کنکور، فراموش نکنید. چرا که هم به رعایت هرچه بهتر بهداشت کمک می‌کند، هم می‌توانید گرده‌های پاک‌کن را از روی پاسخ‌نامه جدا کرده و در نهایت، پاسخ‌نامه‌ای تمیز و خوانا تحویل دهید.

وسایلی که نباید در روز کنکور به همراه داشته باشید

حال به بررسی وسایلی می‌پردازیم که بردن آنها به جلسه کنکور، توصیه نمی‌شود و حتی ریسک اخراج از آزمون را به همراه دارند.

 • ساعت هوشمند. به خاطر داشته باشید که به محض ورود به سالن برگذاری کنکور، تمام وسایل شما از جمله نوع ساعت مچی شما چک می‌شود. پس از بردن ساعت هوشمند به جلسه کنکور، اکیدا خودداری نماید.
 • تلفن همراه. همانطور که می‌دانید، به همراه داشتن تلفن هوشمند در سر جلسه کنکور، نه تنها جرم به حساب می‌آید، بلکه سبب اخراج و منع شرکت در آزمون می‌شود. لذا توصیه ما به شما عزیزان کنکوری این است که از بردن هر گونه تلفن همراه اعم از هوشمند و غیر هوشمند، به جلسه کنکور، جدا خودداری نمایید.
 • کاغذ اضافه. هنگام برگذاری کنکور، به شما دفتر چک‌نویس داده می‌شود. بنابر این، اصلا لازم نیست که برگه سفید یا هر کاغذ دیگر را با خود به همراه داشته باشید. زیرا مورد مشکوک بوده و ممکن است با شما برخورد شود.

توصیه‌های نهایی و سخن پایانی

برای جلوگیری از هر گونه مشکل احتمالی دیگر، به نکات زیر توجه کنید.

پس از مشخص شدن حوزه برگذاری آزمون، یک روز قبل از تاریخ مقرر، به محل حوزه رفته تا روز برگذاری آزمون، با مشکلاتی در خصوص مصیر و محل حوزه، مواجه نشوید.

شب قبل از روز کنکور، تمامی وسایل مورد نیاز برای روز روز کنکور را جمع کنید، تا روز کنکور، به مشکلی در خصوص وسایل به ویژه مدارک لازم، بر نخورید.

شب قبل از کنکور، تغذیه مقوی و به مقدار کم داشته باشید تا از استرس و اضطراب پیش از کنکور، جلوگیری کنید.

فراموش نکنید که در انتهای آزمون، پس از تحویل پاسخ‌نامه، کارتی که در پشت صندلی شما قرار دارد را جدا کرده و نزد خود نگه دارید، زیرا در این کارت، شماره پرونده شما نوشته شده که برای مشاهده نتیجه آزمون، بسیار اهمیت دارد.

بدانید که کنکور، یک آزمون سرنوشت‌ساز در زندگی آینده شماست. پس در راه کاهش مشکلات احتمالی در خصوص این آزمون، کوشا باشید.

نظرات
ارسال