نحوه شکایت از مدارس غیر دولتی مستلزم آگاهی از مراحل ثبت درخواست در سامانه شکایات مدارس غیر دولتی و یا سامانه تلفن گویاست، که به این منظور طراحی شده‌اند.

معمولا پاسخ‌دهی به شکایات مدارس غیردولتی و غیرانتفاعی حداکثر 10 روز پس از ثبت درخواست در سامانه به طول می‌انجامد.

اکثر شکایاتی هم که از این مدارس صورت می‌گیرد، غالبا درباره میزان شهریه است. سازمان مدارس غیر دولتی، ادارات کل استان‌ها و مناطق مسئولیت رسیدگی و پاسخگویی به این شکایات را بر عهده دارند.

اگر شما نیز به هر دلیلی قصد شکایت از مدارس غیر دولتی را دارید، پیشنهاد می‌شود در ادامه این مطلب با ما همراه شوید.

نحوه شکایت از مدارس غیر دولتی به چه صورتی است؟

هر سال در ایران شهریه‌ای به عنوان شهریه مصوب مدارس غیر دولتی از طریق سازمان آموزش و پرورش به تصویب می‌رسد که مدارس را موظف به دریافت شهریه ثبت نام از دانش آموزان طبق این مصوبه می‌کند. اما متاسفانه برخی از مدارس غیر دولتی از این قانون پیروی نمی‌کنند و به دلایل مختلفی اقدام به دریافت شهریه اضافی از دانش‌آموزان می‌کنند.

شهریه مصوب تمامی مدارس در پرتال سازمان مدارس غیر دولتی به نشانی www.mosharekatha.ir قابل مشاهده است و والدین و دانش آموزان می‌توانند جهت آگاهی از شهریه مصوب مدارس به این سایت مراجعه کنند.

روش دیگر برای اطلاع رسانی از شهریه مدارس غیر دولتی اپلیکیشن استعلام از میزان شهریه‌ است، که اولیا با نصب این اپلیکیشن می‌توانند از میزان شهریه فرزند خود اطلاع کسب کنند.  روش دیگر پوسترهایی است که میزان شهریه‌ها در آنها قید شده است و در همه مدارس نصب می‌شوند.

 اگر به هر دلیلی شهریه دریافتی مدارس غیر دولتی مغایر با این شهریه مصوب باشد، والدین می‌توانند به دو روش زیر اقدام به شکایت از مدارس غیر دولتی نمایند:

ثبت شکایت از طریق ثبت سیستمی در سامانه الکترونیکی

افرادی که قصد شکایت از مدارس غیر دولتی را دارند، می‌توانند به صورت غیر حضوری به سامانه mosharekatha.ir مراجعه کنند. مراحل شکایت در این سامانه شامل سه مرحله پذیرفتن شرایط، مشخصات شاکی و مشخصات شخص مورد شکایت است.

در گام اول ثبت شکایت که شامل پذیرفتن شرایط است، باید پس از مطالعه مطالب، تیک مربوط به گزینه «شرایط و راهنما را مطالعه نمودم!» را فعال نمایید و سپس بر روی دکمه «درخواست ثبت شکایت» کلیک کنید تا وارد گام دوم شوید.

در این مرحله اقدام به تکمیل کردن اطلاعات خواسته شده کنید. توجه کنید نیازی به تکمیل تمامی فیلدها نیست و می‌توانید فقط فیلدهای ستاره‌دار را که اجباری هستند، پر کنید و گزینه مرحله بعدی را بزنید. توجه داشته باشید وارد کردن کد دانش‌آموزی در این مرحله اجباری است و می‌توانید آن را از دفاتر اداری مدرسه بگیرید. کدملی، نام و نام خانوادگی و شماره تماس جزء فیلدهای ستاره‌دار بوده و بدون وارد کردن آنها نمی‎‌توانید به مرحله بعدی بروید.

در گام آخر اطلاعات مربوط به شخص مورد شکایت را وارد کنید. شکایت شما باید به صورت خلاصه و در قالب یک فایل pdf و یا فایل word و در قسمت فایل ضمیمه آپلود شود. با کلیک کردن بر روی گزینه «ثبت شکایت» و دریافت کد رهگیری، کار شکایت از مدارس غیر دولتی، مراکز غیردولتی، مدارس هیات امنایی و مدارس آموزش از راه دور به پایان می‌رسد.

بهتر است همانگونه که در این سامانه نیز تاکید شده است، در حین شکایت از پراکنده‌گویی و کلی‌گویی بپرهیزید و مستقیما به سراغ اصل مطلب شکایت بروید.

توجه داشته باشید طبق قوانین سامانه نمی‌توان از کسی که پرونده‌ آن در حال بررسی است، دوباره شکایت کرد. همچنین امکان اعتراض به رای صادر شده از طرف دادگاه و درخواست تجدید نظر از طریق این سامانه نیز وجود ندارد.

شکایات ثبت شده در این سامانه ظرف مدت 48 ساعت رسیدگی و بررسی می‌شوند و حداکثر تا 10 روز از طریق پیامک پاسخ داده خواهند شد. در صورت نیاز به زمان بیشتر، حتما به فرد شکایت‌کننده اطلاع‌ رسانی خواهد شد.

قابل ذکر است افرادی که شکایت خود را در سایت به ثبت رسانده‌اند، می‌توانند از طریق مراجعه به سایت شکایت از مدارس غیر دولتی، با استفاده از کد رهگیری که در هنگام ثبت شکایت دریافت کرده‌اند، وضعیت شکایت خود را پیگیری نمایند.

در واقع فعالیت‌هایی هچون اطلاع‌رسانی به افراد برای اطلاع از نحوه ثبت شکایت، مشاهده شکایت، جمع‌بندی و تحلیل روزانه شکایات، ثبت نتایج رسیدگی به شکایات و اطلاع ‌رسانی به شاکی از طریق پیام کوتاه از طریق این سامانه انجام می‌شود.

 

  • ثبت شکایت  از طریق شماره‌گیری در سامانه تلفن گویا

اولیاء و دانش‌آموزانی که از مدرسه‌ای شکایت دارند، می‌توانند از طریق سامانه تلفنی نیز اقدام کنند. نحوه شکایت از مدارس غیر دولتی از طریق سامانه تلفنی به این گونه است که فرد ساکن در تهران با شماره 4317 تماس می‌گیرد و شکایت خود را مطرح می‌کند. این سامانه در ساعات اداری فعال است و اپراتورها شکایات را شنیده و توضیحات را ثبت می‌کنند تا اقدامات مؤثر انجام شود. این سامانه تلفنی برای ثبت شکایات مردمی است و اولیای شهرستانهای دیگر باید برای استفاده از این سامانه شماره 0214317 را شماره‌گیری کنند.

راه دیگری که علاوه بر ثبت شکایات در سایت شکایات مدارس غیردولتی و سامانه تلفنی وجود دارد، این است که می‌توانید به سامانه نظارت آموزش و پرورش مراجعه کنید و از این طریق به ارسال درخواست اعتراض خود نسبت به مدارس غیر دولتی اقدام کنید.

مزایای بهرهمندی از سامانه ثبت شکایات

از مهمترین مزایای بهره‎‌مندی از سامانه الکترونیکی ثبت شکایات مدارس غیر دولتی و همچنین ثبت شکایات تلفنی از مدارس و مراکز غیردولتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تسریع در امر نظارت
  • رسیدگی و پاسخگویی سریع
  • امکان رسیدگی به شکایات پنهان و تشویق افراد به ارائه شکایات و درخواست‌های خود
  • بی‌طرفی در قضاوت‌ها
  • سهولت و دسترسی آسان برای مراجعه کنندگان
  • کاهش هزینه‌ها
  • حذف واسطه‌های بین مسئولین و مردم
  • پیشگیری از برخوردهای غیراخلاقی در مراجعات حضوری
  • حفظ هویت حقیقی و حقوقی افراد

به هر حال راه اندازی چنین سامانه‌هایی گام اساسی در نزدیک شدن به دولت الکترونیکی است و می‌توانند راهگشای بسیاری از مشکلات موجود در نظام سیستم آموزشی کشور باشند.

نظرات
ارسال