هر سال مسابقات علمی مختلفی برای دانش آموزان در سطح کشور برگزار می شود، و آن ها می توانند با توجه به نوع رشته مورد علاقه خود به صورت انفرادی و گاهی تیمی در آن شرکت نمایند.این مسابقات علمی دانش آموزی را المپیاد می گویند.

معمولا تعداد بسیار زیادی از دانش آموزان کوشا و هدفمند در این رقابت ها حضور می یابند که حتما باید قبل از ثبت نام آگاهی و اطلاعات لازم برای المپیاد رشته مورد نظرشان را به دست آورند، چرا که شرایط و مواردی برای شرکت در این مسابقات وجود دارد، که رعایت نمودن آن ها ضروری است.

در ادامه این محتوا نحوه شرکت المپیاد نجوم را که از پرطرفدارترین رشته ها محسوب می شود، بیان می کنیم. پس با ما همراه باشید. 

 • نحوه ثبت نام در المپیاد نجوم
 • مراحل آزمون المپیاد نجوم
 • شرایط و نحوه شرکت در المپیاد نجوم
 • زمان ثبت نام در المپیاد نجوم 
 • مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در المپیاد نجوم
 • جمع بندی
   

نحوه ثبت نام در المپیاد نجوم

المپیاد نجوم مانند سایر آزمون های علمی دانش آموزان در کشور ما، هر سال به وسیله باشگاه دانش پژوهان جوان برگزار می شود.

همه دانش آموزان می توانند با توجه به توانایی ها و علاقه خود در یک یا چند رشته شرکت کنند و از این رقابت سالم و علمی در زندگی تحصیلی بهره مند شوند.

بسیاری از داوطلبان از ماه ها قبل برای موفقیت در این آزمون به صورت پیوسته و هدفمند مطالعه می کنند تا بتوانند تمامی مراحل المپیاد نجوم را سپری کنند و به رقابت های بین المللی راه پیدا کنند.

ثبت نام در این المپیادها به صورت آنلاین و از طریق سایت دانش پژوهان جوان انجام می شود.

قبل از ثبت نام، دفترچه راهنما توسط سایت ارائه می شود که تمامی نکات و شرایط لازم در آن درج شده است.

مراحل آزمون المپیاد نجوم

معمولا المپیاد رشته نجوم در دو مرحله و دو دوره با فاصله زمانی مختلف برگزار می شود.

داوطلبین بعد از موفقیت در مرحله های اول و دوم به دوره اول خواهند رسید و پس از سپری کردن این دوره، وارد دوره آخر یا همان دوره دوم می شوند.

همه دانش آموزانی که این مراحل و دوره ها را با موفقیت بگذرانند، عضو تیم ملی کشور در رشته نجوم خواهند شد.

افراد عضو شده در تیم ملی نجوم ایران می توانند در مسابقات و آزمون های بین المللی با داوطلبین دیگر کشورها رقابت کنند و رتبه جهانی به دست آورند. 

بنابراین اگر دانش آموزی توانا و سخت کوش باشد می تواند موفقیت های چشمگیری در این راه برای خود کسب کند. علاوه بر این خوب است بدانید دانش آموزانی که در المپیاد نجوم ثبت نام و شرکت می کنند، از امتیازات ویژه ای در زمان قبولی در دانشگاه های کشور برخوردار هستند.

 شرایط و نحوه شرکت در المپیاد نجوم

نحوه شرکت المپیاد نجوم به این صورت است که داوطلب باید شرایط عمومی و اختصاصی لازم و اعلام شده توسط باشگاه دانش پژوهان را داشته باشد و سپس اقدام به ثبت نام نماید.

شرایط عمومی برای همه آزمون های مشابه در رشته های مختلف کاملا یکسان است ولی شرایط اختصاصی هر رشته با بقیه فرق دارد. در ادامه شرایط عمومی و اختصاصی المپیاد نجوم را بیان می کنیم.

 شرایط عمومی المپیاد نجوم عبارتند از:

 • داوطلب برای شرکت در المپیاد نجوم باید مشغول به تحصیل در پایه های دهم و یازدهم دوره متوسطه باشد.
 • دانش آموز باید دوره متوسطه خود را بدون هیچ وقفه یا ترک تحصیلی گذرانده باشد. 

 شرایط اختصاصی المپیاد نجوم عبارت است از: 

 • فقط دانش آموزانی می توانند در این المپیاد شرکت کنند که در پایه دهم و یازدهم هستند. 
 • همه داوطلبان با هر رشته تحصیلی و دیپلمی می توانند در این رقابت شرکت نمایند. 

 زمان ثبت نام و نحوه شرکت المپیاد نجوم 

با توجه به مرحله ای بودن این آزمون ها، زمان ثبت نام و اعلام نتایج هر مرحله با سایر مراحل آزمون کاملا متفاوت است. همان طور که ذکر شد المپیاد نجوم نیز در دو مرحله و دو دوره مجزا برگزار می شود، یعنی به صورت زیر:

 • مرحله 1 و مرحله 2
 • دوره 1 و دوره 2

زمان ثبت نام مرحله نخست آن، معمولا در اسفند ماه هر سال می باشد. از کل دانش آموزان شرکت کننده در این المپیاد فقط حدود هزار نفر موفق به گذراندن مرحله اول می شوند و در اردیبهشت ماه می توانند مرحله بعدی را ثبت نام کنند. بعد از برگزار شدن آزمون مرحله دوم، تنها 40 نفر از داوطلبان به دوره بعد یعنی دوره اول، راه پیدا می کنند، که تیر ماه زمان ثبت نام آن است. 

دانش آموزان در این زمان به جای شرکت در آزمون، در یک دوره سه ماهه، ارزیابی می شوند و بعد از پایان دوره از بین آن ها نفرات برتر برای حضور در مرحله بعدی انتخاب می شوند. مرحله آخر هم به صورت یه دوره برگزار خواهد شد که افراد پذیرفته شده در پایان می توانند به عضویت تیم ملی نجوم کشور در آیند. ثبت نام دوره آخر هم در مهر ماه انجام می گیرد. 

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در المپیاد نجوم

 • پرداخت هزینه ثبت نام به وسیله درگاه های بانکی موجود در سایت
 • وارد نمودن تمامی اطلاعات خواسته شده(اطلاعات شخصی و شناسنامه ای)
 • بارگذاری عکس 3 در 4  با پس زمینه سفید
 • حتما دقت داشته باشید که بعد از پرداخت هزینه ثبت نام، کد پیگیری را دریافت نمایید تا بتوانید از ثبت نام خودتان مطمئن شوید. در واقع تنها بعد از واریز مبلغ و پر کردن اطلاعات است که ثبت نام داوطلب کامل انجام می شود.

جمع بندی 

بنابر آن چه گفته شده تمامی دانش آموزانی که شرایط عمومی و اختصاصی شرکت در آزمون را دارند می توانند در زمان تعیین شده از طریق سایت دانش پژوهان اقدام به ثبت نام نمایند و بعد از موفقیت در هر مرحله، ثبت نام مرحله بعدی را انجام دهند. نحوه شرکت المپیاد نجوم به دلیل آنلاین بودن مراحل ثبت نام بسیار راحت و آسان می باشد و حضور در آن برای همه داوطلبان واجد شرایط امکان پذیر است.

نظرات
ارسال