اعلام نتایج کنکور 1401 سازمان سنجش

یکی از دغدغه های اصلی همه خانواده‌ها و دانش‌آموزانی که در سال جاری قصد شرکت در آزمون سراسری را دارند نتایج کنکور 1401 است چرا که نتیجه این آزمون در تعیین سرنوشت هر نوجوانی بسیار حایز اهمیت است.

کنکور 1401 نیز مطابق آزمون سراسری سال گذشته بر اساس نظام جدید (6-3-3) در 5 گروه آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان در 4 روز متوالی و در دو شیفت صبح و عصر برگزار خواهد شد، داوطلبان پس از ثبت نام از طریق سایت سازمان سنجش، در تاریخ‌های اعلام شده در آزمون شرکت کرده و درنهایت با اعلام نتایج کنکور 1401 در مرحله اول، مشخص می شود که فرد مجاز برای انتخاب رشته است یا نه، در صورت مجاز بودن اقدام به انتخاب رشته دانشگاهی بر اساس رتبه‌ای که کسب کرده‌اند می‌نمایند در غیر این‌صورت بایستی منتظر آزمون سراسری سال بعد بمانند.

همانطور که گفته شد نتایج کنکور 1401 نیز برای تمامی گروه‌ها طبق روال گذشته در دو مرحله مختلف، جواب اولیه و جواب نهایی به صورت اینترنتی در سایت سازمان سنجش به آدرس Sanjesh.org  منتشر خواهد شد.

در مرحله اول اعلام نتایج کنکور 1401، که معمولا در مرداد ماه اعلام می‌شود، کارنامه عملکردی داوطلب شرکت کننده در آزمون منتشر می‌شود که حاوی اطلاعاتی چون تمامی مشخصاتی که به هنگام ثبت نام دانش‌آموز درج شده بود، درصد دروس امتحانی، رتبه داوطلب و ترازی که کسب کرده است می‌باشد. داوطلب پس از بررسی کارنامه خود در صورت مجاز بودن تصمیم می گیرد که آیا انتخاب رشته انجام دهد یا نه؟

انتخاب رشته یکی از مراحل سرنوشت ساز داوطلب است چرا که با یک انتخاب درست و یا غلط می‌تواند سرنوشت خود را تحت تاثیر قرار دهد، در مرحله دوم انتشار نتایج کنکور 1401 نتیجه انتخاب رشته دانش‌آموز و این که از چه رشته‌ای پذیرفته شده و در کدام شهر باید تحصیلات دانشگاهی خود را آغاز کند مشخص خواهد شد.

تاریخ دقیق اعلام نتایج اولیه کنکور 1401

در رابطه با تاریخ دقیق اعلام نتایج اولیه کنکور 1401 اطلاعات دقیقی در اختیار نیست ولی طبق روال سال‌های گذشته به طور متوسط یک ماه پس از برگزاری آزمون سراسری یعنی در دهه اول مرداد ماه  اولین مرحله از نتایج کنکور 1401 در سایت سازمان سنجش به آدرس Sanjesh.org منتشر می‌شود که در مراحل بعدی به طور دقیق مراحل دریافت نتیجه آزمون را برای شما شرح خواهیم داد. از آنجائی که هیچ اطلاعاتی در رابطه با تاریخ دقیق اعلام نتایج اولیه و نتایج نهایی کنکور 1401 موجود نیست شما داوطلبان عزیز می‌توانید با پیگیری از طریق این سایت از اطلاعات به روز کنکور سراسری و نتایج آن آگاه شوید.

زمان اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور 1401

اگر چنانچه شما نیز در زمره داوطلبان واجد شرایط انتخاب رشته کنکور سراسری سال 1401 قرار بگیرید، پس از اعلام نتایج اولیه مجاز به انتخاب رشته در یکی از دوره‌های سراسری روزانه، شبانه( نوبت دوم)، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان، پیام نور و مجازی خواهید شد. قطعاً یک مدت زمان هر چند کوتاهی زمان خواهید داشت تا بر اساس دفترچه راهنما کدهای رشته و محل تحصیل خود را انتخاب و بر اساس آن فرم انتخاب رشته اینترنتی خود را تکمیل نمایید.

حال پس از طی این مراحل  منتظر اعلام نتایج نهایی کنکور 1401 خواهید بود، و اینکه آیا موفق به قبولی در رشته و شهر محل تحصیل مورد نظر خود شده‌اید یا نه. در این مرحله به محض اتمام مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 سازمان سنجش پس از بررسی دقیق فرم‌های انتخاب رشته متقاضیان اقدام به اعلام نتایج نهایی کنکور می‌نماید.

هر چند همانند نتایج اولیه کنکور، اطلاعات دقیقی در رابطه با اعلام نتایج مرحله دوم این آزمون حساس و سرنوشت ساز نیز وجود ندارد ولی پیش بینی می‌شود همانند سال‌های گذشته نتایج کنکور 1401 نیز تا دهه سوم شهریور ماه و نهایتاً اوایل مهرماه به اطلاع داوطلبان رسانده شود.

مراحل مشاهده نتایج کنکور 1401

داوطلبان عزیز دقت داشته باشند که اعلام نتایج اولیه و نهایی کنکور سراسری تنها به صورت اینترنتی ارائه شده و با مراجعه به سایت سازمان سنجش می‌توان آنها را دریافت کرد، پس به هیچ عنوان به صورت حضوری به سازمان مراجعه نفرمایید. پس از اعلام نتایج قبولی کنکور 1401 شما داوطلبان عزیز می‌توانید با انجام مراحل زیر نتیجه قبولی و یا عدم قبولی خود در آزمون سراسری 1401 را مشاهده کنید:

  • به سایت سازمان سنجش به نشانی Sanjesh.org مراجعه کنید.
  • صفحه مربوط به آزمون سراسری 1401 در سمت راست سایت سازمان سنجش را انتخاب کنید.
  • سه روش برای شما نمایان می‌شود که با وارد کردن اطلاعات مربوط به یکی از این بخش‌‍‌ها می‌توانید نتایج کنکور خود را مشاهده کنید، یکی از روش‌ها بر اساس شماره داوطلبی و شماره شناسنامه داوطلب است، روش دوم با داشتن اطلاعاتی چون شماره پرونده و کدرهگیری امکانپذیر است و در روش سوم کافیست شماره پرونده و شماره سریال خود را در اختیار داشته باشید تا بدین طریق قادر به مشاهده نتایج کنکور 1401 باشید.

در صورت عدم دسترسی به اطلاعات درخواستی و یا فراموشی و گم کردن آن نگرانی وجود ندارد شما می‌توانید با ارسال یک درخواست در زمینه بازیابی اطلاعات به سازمان سنجش این مشکل را حل کرده و به نتایج کنکور 1401 خود دسترسی پیدا کنید. چنانچه در هر کدام از مراحل ذکر شده دچار مشکل شدید می‌توانید جهت راهنمایی و دریافت مشاوره با مشاوران ما در ارتباط باشید تا در صورت نیاز راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه دهند.

در صورت قبولی در دانشگاه کارنامه که تنها از یک سطر و دو ستون که که ستون اول شامل اطلاعات مربوط به کد رشته محل پذیرفته شده، و ستون دوم عنوان رشته، دوره قبولی و محل قبولی ذکر شده است برای شما نمایش داده خواهد شد. در صورت عدم قبولی نیز در ستون مربوط به کد رشته --- و در ستون دوم کلمه مردود درج می‌شود.

آیا اعتراض به نتایج نهایی کنکور 1401 امکانپذیر است؟

پاسخ به این سوال مثبت است، شما داوطلبان عزیز چنانچه پس از دریافت نتایج کنکور 1401 خود به اشتباه در بررسی انتخاب رشته خود شک داشته و اعتراضی داشته باشید می‌توانید از طریق سایت سازمان سنجش و در بازه زمانی تعیین شده از سوی این سازمان اعتراض خود را ثبت کرده و ابهامات وارده را برطرف نمایید.

به هنگام ثبت اعتراض به چند نکته بایستی توجه کنید، اول اینکه امکان بروز چنین خطایی در سامانه سازمان سنجش بسیار نادر است ولی با این حال این فرصت را در اختیار متقاضیان قرار داده اند تا اعتراض خود را بیان کنند، دوم اینکه اعتراض به اعلام نتایج کنکور 1401 شما در صورتی مقبول و مورد پیگیری واقع خواهد شد که شکایت را با ذکر دلیل و منطق بیان کرده و به ثبت برسانید. سوم اینکه اعتراض به نتایج کنکور 1401 تنها به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان امکانپذیر است، بدین منظور شما با مراجعه به سیستم پاسخگویی سازمان سنجش به نشانی request.sanjesh.org و عضو شدن در این سامانه مراحل لازم برای ارسال اعتراض و به عبارتی تقاضای خود را طی کنید.

آیا امکان تغییر رشته پس از اعلام نتایج نهایی کنکور 1401 وجود دارد؟

پاسخ مثبت است ولی قطعا شرایطی وجود دارد. به طور حتم تمامی داوطلبان با واژه کارنامه سبز تا حدودی آشنایی دارند، این کارنامه حدوداً یک هفته پس از اعلام نتایج نهایی کنکور 1401 منتشر می‌شود و تنها داوطلبانی که در یکی از رشته‌های انتخابی خود پذیرفته شده‌اند امکان استفاده از این کارنامه و این موقعیت را دارند، افرادی که موفق به قبولی نشده‌اند بایستی منتظر تکمیل ظرفیت کنکور سراسری بمانند.

این کارنامه در واقع یک مدرک محرمانه است و برای داوطلبانی صادر می‌شود که بر اساس اعلام نتایج اولیه کنکور مجاز به انتخاب رشته بوده‌اند و در زمان تعیین شده اقدام به این کار نموده‌اند، حال اگر بنا به هر دلیلی از رشته قبولی خود رضایت کافی را ندارند می‌توانند از این فرصت استفاده کرده و یکی از اولویت‌های پایین خود را برای تغییر رشته و ادامه تحصیل انتخاب کنند.

پس از اعلام نهایی نتایج کنکور 1401 در صورت قبولی از یکی از دانشگاه‌های انتخاب شده از سوی متقاضی بایستی به اطلاعیه‌هایی که از سوی دانشگاه مورد نظر صادر می‌شود دقت نموده و گوش بزنگ باشید تا موعد ثبت نام شما فرا برسد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت دانشگاه مربوطه تمامی اطلاعات در رابطه زمان ثبت نام و چگونگی آن را دریافت نمایید، گاهاً برخی دانشگاه‌ها قبل از مراجعه حضوری از دانشجویان جدیدالورود درخواست می‌کنند که یک ثبت نام اینترنتی انجام دهند که در صورت عدم ثبت نام در دانشگاه به منزله انصراف از تحصیل محسوب شده و از پذیریش دانشجو در دانشگاه انتخابی ممانعت به عمل می‌آید، پس این نکته بسیار مهم است که پس از اعلام سایت سنجش نتایج کنکور 1401 اطلاعیه‌های مختلف در رابطه با نحوه ثبت نام را مطالعه نمایید.

به شما داوطلبان عزیز کنکور 1401 توصیه می‌کنیم در صورت تمایل با عضویت در گروه‌های مجموعه ما با کسب جدیدترین و به روزترین اطلاعات در رابطه با زمان برگزاری آزمون سراسری، زمان اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور 1401 و اطلاع از نتایج انتخاب واحد کنکور 1401، تمامی اقدامات مربوط به ثبت نام در کنکور، زمان انتخاب رشته و شهر محل تحصیل و در نهایت تاریخ دقیق ثبت نام در دانشگاه انتخابی خود را در زمان‌های مقرر انجام دهید.
نظرات
ارسال