کلاس های جبرانی نقش مهمی در برطرف شدن مشکلات درسی دانش آموزان دارد.کلاس های جبرانی و یا تقویتی باعث میشود که دانش آموز اعتماد به نفس بیشتری پیدا کند و در موفقیت و پیشرفت در درس ها و مخصوصا کنکور بهتر عمل کند.

ایرادات و مشکلات درسی دانش آموز باعث عدم پشرفت او در مراحل بعدی درسی او میشود و ممکن است این افت تحصیلی در سال های بعدی باعث مشکل برای او شود.با استفاده از کلاس های جبرانی و تلاش میتوان از این افت تحصیلی برای دانش آموز جلوگیری کرد.

شرایط برای کسانی که در کلاس های تقویتی شرکت میکنند باعث پیشرفت درسی و مخصوصا کنکور میشود، کلاس های جبرانی معایب و مزایا نیز دارند که به بررسی کلاس های جبرانی و مزایا و معایب آنها میپردازیم.

کلاس های جبرانی چیست؟

بسیاری از دانش آموزان در طی مدرسه از لحاظ یادگیری در بعضی دروس دچار ایراداتی هستند که باید از طریق کلاس های جبرانی و نمونه سوالات امتحانی که توسط معلم طرح میشود این نقیصه جبران شود.

کلاس های جبرانی باعث میشود به کمک معلم دروس که در آن نقص وجود دارد دوره ای دوباره در این دروس انجام شود و مشکلات و سختی آن برای دانش آموز مرتفع شود.این دوره کردن درس ها و یادگیری آن باعث اعتماد به نفس در دانش آموز میشود و روحیه او را برای ادامه راه یادگیری بهبود می بخشد.

در زمان برگزاری کنکور کسانی موفق ترند که در دروس خود در زمان تحصیل مشکلاتشان برطرف شده باشد و این افراد کسانی هستند که در کلاس های تقویتی و جبرانی بیشتر شرکت کرده باشند . همچنین برای موفقیت در کنکور راه های مختلف زیادی وجود دارد که ما در مقاله ای جداگانه به آن پرداخته ایم.

مزایا و معایب کلاس های جبرانی

کلاس های جبرانی با همه مزایایی که دارد شاید برای برخی از دانش آموزان دارای معایبی نیز باشد که ما در ادامه به مسئله مزایا و معایب کلاس های تقویتی میپردازیم.

مزایای کلاس های جبرانی

یادگیری بهتر مطالب درسی

کمک به موفقیت در امتحانات پایانی

جبران عقب ماندگی های درسی

برطرف کردن نقاط ضعف دانش آموزان در هر درس

رشد توانایی و استعداد دانش آموزان

در این کلاس ها میزان یادگیری دانش آموزان بیشتر و بهتر است چرا که دانش آموزان پیش زمینه ای در خصوص دروس دارند و این کلاس ها باعث شده با تکرار و تمرین دروس دانش آموزان سریع تر و بهتر دروس را یاد بگیرند.

یکی دیگر از مزایای کلاس های جبرانی و تقویتی این است که این کلاس ها نسبت به کلاس های معمولی در مدارس از جمعیت کمتری برخوردار هستند و همین امر باعث شده تا بهتر و بیشتر و با زمان بیشتری به مشکلات درسی آن ها رسیدگی شود.

معایب کلاس های جبرانی

دانش آموزان ساعات زیادی سر کلاس درس هستند و برگزاری کلاس های جبرانی باعث خستگی و کلافگی دانش آموزان می شود.

برای شرکت در اکثر کلاس های جبرانی و کلاس های تقویتی باید هزینه پرداخت کرد که برخی از دانش آموزان به دلیل عدم توانایی در پرداخت هزینه نمی توانند در این کلاس ها شرکت کنند.

کلاس های جبرانی معمولا بعد از زمان اتمام کلاس های درس مدارس و یا در تعطیلات برگزار می شوند که باعث شده دانش آموزان اوقات فراغت و استراحتی نداشته باشند و فشار روانی بالا و خستگی دانش آموزان پیشرفت آن ها را کمتر و گاهی دچار افسرگی هم می شوند.

 

منبع : heyvagroup.com

نظرات
ارسال