سوالی که برای داوطلبان کنکور ارشد پیش می­‌آید این است که مدت زمان کنکور ارشد چند ساعت است؟

مدت زمان کنکور ارشد به رشته‌ه­ای که داوطلب انتخاب کرده است بستگی دارد. برای برخی از رشته­‌ها ممکن است دو ساعت برای پاسخگویی به تمام سوالات کافی باشد، اما در رشته‌ه­ای دیگر که امکان دارد سوالاتی وجود داشته باشد که نیازمند انجام محاسبات پیچیده باشد و در این صورت داوطلب به زمان بیشتری برای پاسخگویی به سوالات آزمون نیاز دارد.اطلاع از مدت زمان کنکور کارشناسی ارشد موجب می­شود تا داوطلب بتواند برای پاسخگویی به سوالات برنامه ریزی کند و برای هر درس زمان مشخصی در نظر بگیرد.

کنکور ارشد چند ساعت است؟

مدت زمان کنکور ارشد به رشته و مجموعه سوالات داوطلب بستگی دارد. معمولا کنکور ارشد رشته­‌های فنی و مهندسی بیشتر از رشته­های علوم انسانی طول می­کشد و این به دلیل تفاوت نحوه طرح سوالات و نوع سوالات می­باشد.

کنکور کارشناسی مقطع ارشد در دو نوبت صبح و بعد از ظهر برگزار می­شود. در صورتی که داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد زیاد باشند، امکان دارد برگزاری کنکور در دو الی سه روز متوالی برگزار شود. بر روی کارت ورود به جلسه، ساعت حضور داوطلب در مراکز آزمون درج شده است و اگر مدت زمان کنکور ارشد حداقل 3 ساعت مشخص شده باشد، داوطلب نمی­تواند زودتر از زمان مشخص شده از محل آزمون خارج شود. اما برای برخی از رشته­‌ها، سازمان سنجش مدت زمان کمتری برای حضور داوطلب در مرکز آزمون در نظر می­گیرد و داوطلب می­تواند زودتر از محل آزمون خارج شود.  

به طور کلی مراقبین به داوطلبان اجازه نمی­دهند که زودتر از یک ساعت برگه پاسخنامه آزمون را تحویل دهند و محل آزمون را ترک کند.

به طور کلی مدت زمان پاسخگویی به هر درس در دفترچه سوالات آزمون ارشد، در بالای صفحه درج شده است و داوطلب می­تواند بر اساس زمان مشخص شده، برای پاسخگویی به سوالات برنامه ریزی کند. داوطلبان می­توانند با مراجعه به نمونه سوالات سالهای قبل، از زمان بندی هر درس مطلع شوند و برای روز کنکور با دقت بیشتری زمان را مدیریت نمایند.

داوطلبان چه زمانی باید در محل آزمون حضور داشته باشند؟

داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد بایستی در زمان مشخص شده در کارت ورودی آزمون، در محل آزمون حضور داشته باشند. البته همیشه توصیه می­شود تا داوطلب کمی زودتر از زمان مشخص شده در محل آزمون حضور یابد تا بتواند با آرامش و بدون بوجود آمدن شلوغی و ازدحام، به موقع در جلسه حاضر شود.

داوطلب باید مراحل پیش از آزمون را نیز در نظر داشته باشد، مانند تحویل وسایل همراه به مراقبین، بررسی اطلاعات کارت و تطبیق آن با اطلاعات کارت شناسایی توسط مراقبین و پیدا کردن صندلی بر اساس شماره کارت آزمون. تمامی این مراحل زمان بر هستند و اگر داوطلب به موقع در محل آزمون حاضر نشود ممکن است دچار استرس شود و نتواند سوالات را به خوبی پاسخ دهد.

آزمون ارشد نوبت صبح در ساعت 8 شروع می­شود. یعنی داوطلب ساعت 8 بایستی بر روی صندلی خود نشسته باشد تا دفترچه سوالات آزمون بین داوطلبان پخش شود. در ساعت 8 درهای محل برگزاری آزمون بسته می­شود و دیگر داوطلبی اجازه ورود نخواهد داشت. حدود نیم ساعت بعد آزمون ارشد رسما شروع می­شود.

برای بیشتر آزمون­های ارشد حداقل زمان 180 دقیقه در نظر گرفته شده است و داوطلب می­تواند پس از دو ساعت پاسخنامه را تحویل دهد و محل آزمون را ترک کند. اگر داوطلب زمان کمتری برای پاسخگویی به سوالات نیاز داشته باشد و زمان پاسخگویی به سوالات نیز کمتر از 180 دقیقه در تعیین شده باشد، داوطلب می­توانند با توجه به زمان مشخص شده در برگه سوالات، پاسخنامه خود را تکمیل نماید و به مراقبین تحویل دهد.

نظرات
ارسال