به طور کلی پیش دبستانی یکی از مقاطعی است که کودکان می‌توانند پیش از مدرسه در آن به تحصیل بپردازند، در ادامه این مطلب قصد داریم به ارائه توضیحاتی در ارتباط با مدارکی که در هنگام ثبت نام در پیش دبستانی‌ها می‌دهند نیاز است به بپردازیم.

این مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در پیش دبستانی شامل موارد زیر است:

‏۱_ اصل شناسنامه دانش‌آموز و کپی از تمامی صفحات آن
۲_ اصل برگ واکسیناسیون و ارائه کپی آن
شما عزیزان میتوانید برای دانستن اطلاعات بیشتر در ارتباط با واکسیناسیون این جا کلیک کنید.
۳_ سه قطعه عکس سه در چهار با زمینه سفید از دانش‌آموز
۴_ اصل شناسنامه والدین دانش‌آموز به همراه کپی از تمام صفحات شناسنامه‌های والدین
۵_ اصل و کپی پشت و رو از کارت ملی هر دو والد
۶_تکمیل اطلاعات موجود در فرم‌های مربوط به ثبت نام پیش دبستانی‌های مختلف
۷_پرداخت مبلغ مورد نیاز برای ثبت نام دانش‌آموز پیش دبستانی، که این مبلغ با توجه به نوع مؤسسه پیش دبستانی با یکدیگر تفاوت دارد.
۸_پرداخت هزینه‌ی مرتبط با رفت و آمد دانش‌آموزان و یا ثبت‌نام در سپند در صورت نیاز دانش‌آموز به سرویس رفت و آمد.
به این ترتیب با استفاده از مواردی که گفته شد پدر و مادر دانش‌آموز می‌توانند به ثبت نام فرزند خود در پیش دبستانی بپردازد.

نکات مورد توجه

به طور کلی شرکت در دوره پیش دبستانی در حال حاضر در کشور ما اختیاری است، والدین می‌توانند با توجه به صلاحدید خودشان کودکشان را در سنین ۳ تا ۶ سال به پیش دبستانی بفرستند، و این تصمیم گیری کاملا شخصی و بر اساس شرایط یک خانواده است.
موارد مورد نیاز که در در قسمت قبلی ذکر شد؛ ممکن است برای برخی از مراکز پیش دبستانی کم‌تر از این تعداد و برای برخی بیشتر باشد، اما به طور کلی تقریباً مراکز همین مدارک را نیاز دارند.
زمان ثبت نام در پیش دبستانی‌ها به این شکل است که والدین می‌توانند تاریخ یک خرداد هر سال الی ۱۵ مهر همان سال به دانش‌آموز در پیش دبستانی بپردازند.

طرح سنجش سلامت پیش دبستانی

با توجه به اینکه در این قسمت در ارتباط با ثبت نام در پیش دبستانی صحبت کردیم لازم می‌دانیم نکاتی را در ارتباط با طرح سنجش سلامت پیش دبستانی نیز ذکر کنیم، به طور کلی در این طرح سلامت دانش‌آموزان از تمامی جنبه‌ها و لحاظ مورد بررسی قرار می‌گیرد، تا بتوانند وارد مدرسه شوند، این طرح به صورت اجباری برای هر دانش‌آموز پایه پیش دبستانی قبل از ورود به دبستان انجام می‌شود، برای ثبت نام دانش‌آموزان در این طرح باید پس از مراجعه والدین به مدرسه‌ای که قرار است دانش‌آموز پیش دبستانی خود را در آنجا بگذراند، و ثبت نام در آن مرکز به پایگاه‌های سنجش سلامت مراجعه کنند و بررسی‌های لازم برای تأیید سلامت دانش‌آموزان انجام بدهند.

مدارکی که برای ثبت نام در طرح سنجش سلامت پیش دبستانی‌ها نیاز است شامل موارد زیر می‌باشد

۱_ اصل و کپی شناسنامه والدین و دانش‌آموزان
۲_ یک قطعه عکس ۳ در ۴ سفید از دانش‌آموز
۳_ ارائه برگه واکسیناسیون دانش‌آموز
۴_ پرداخت هزینه‌های مرتبط طرح سنجش

چه جنبه‌هایی از سلامت دانش‌آموز در طرح سنجش مورد سنجش قرار می‌گیرند؟

به طور کلی دانش‌آموز از لحاظ شنوایی، بینایی، سلامت روحی و وضعیت و وزن اضافه وزن کمبود وزن، وضعیت سلامت پوست و موی کودک، سلامت شرایط خانوادگی و...... بررسی می‌شود و در صورت وجود مشکل یا کودک به پزشک ارجاع داده می‌شود؛ تا با برای بررسی‌های بیشتر مشکل تا متوجه شوند که کودک می‌تواند در مدارس عادی تحصیل کند، یا این که مشکل کودک متأسفانه آنقدر جدی است که نیازی به ارجاع پزشک نیست و الزاماً نیاز است دانش‌آموز در مدارس خاص به تحصیل بپردازد.
 

اگر مدارک نقصی داشت چه باید کرد؟

به طور کلی اگر مدارک مورد نیاز دانش‌آموز برای ثبت نام در پیش دبستانی دچار مشکل بود، والدین می‌توانند با درخواست از مسئول مدرسه به ثبت نام دانش‌آموز بپردازند و در روز‌های آتی و در اسرع وقت، مدارک کودکشان را تکمیل کنند البته در برخی از موارد با توجه به قوانین پیش دبستانی‌ها این امکان وجود ندارد، و مدارک باید کاملاً تکمیل باشند، تا آن مرکز بتواند به ثبت نام دانش‌آموز بپردازد.
 

نظرات
ارسال