ضمن خدمت فرهنگیان 

در برخورد اول با واژه ضمن خدمت، شاید به یاد سربازی و خدمت بیفتید. اما این ترکیب واژگان مربوط به فرهنگیان است. فرهنگیان به عنوان قشر فوق‌العاده موثر هر جامعه، باید مورد آزمون و خطا قرار بگیرند تا سطح معلومات و شایستگی خود را به جامعه ثابت کنند. معلمان به عنوان اولین الگوها و آموزگارانی که بعد از خانواده وارد عمل می‌شوند، باید با در نظر داشتن سطح سواد خود وارد مقاطع بالاتر شوند تا نابسامانی ایجاد نشود. با توجه به همین مسئله آموزش ضمن خدمت فرهنگیان بسیار مهم و حیاتی است. چرا که با ضمن خدمت فرهنگیان می‌توانند به سطح خود ارتقا دهند و وارد مقاطع بالاتر شوند. 

آموزش ضمن خدمت فرهنگیان در حین خدمت آن‌ها و به منظور بهبود آموزش و مهارت معلمان و فرهنگیان برگزار می‌شود. این آموزش برای آماده سازی و تعلیم و تربیت معلمان صورت می‌گیرد. چه در گذشته و چه در زمان حال، معلمان نقش بنیادی را در جامعه و روند اجتماعی ایفا می‌کردند. با توجه به همین مسئله به روشنی می‌توان دریافت که مراکز تربیت معلم تا چه حدی می‌توانند به سبب آموزش و تعلیم معلمان و دیگر کارکنان وزارت آموزش و پروش، مورد توجه و حائز اهمیت باشند. چرا که کانون ظهور معلمان از این مراکز خواهد بود و باید بکوشند که بهترین‌ها را وارد جامعه فرهنگیان کنند. توجه به معلمان در هر جامعه‌ای، توسعه و پیشرفت را به همراه می‌آورد و سبب ظهور علم در آن جامعه می‌شود. بنابراین، توانمندسازی و تلاش برای آموزش و تربیت معلمان، اتفاقات زیبایی را به همراه دارد. آموزش ضمن خدمت درست با همین هدف و برای رشد مهارت حرفه‌ای، تربیتی و علمی معلمان‌ در جهت ارتقا کیفیت تحصیل، برگزار می‌شود. با توجه به رشد فکری و علمی جامعه، اطلاعات و تعلیمات معلمان هم باید متناسب با نیازهای آموزشی ارتقا یافته و سپس مورد ارزیابی قرار بگیرد. در واقع تمامی این فرایندها بخشی از سیاست‌های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش است که سالانه شاهد رخ دادن برخی از این تغییرات هستیم.

در واقع این تنها دانشگاه‌های فرهنگیان نیستند که وظیفه آموزش، تعلیم و تربیت معلمان را بر عهده دارند، بلکه وزارت آموزش و پرورش نیز وظیفه بهبود و ارتقای سطح تحصیلی کادر آموزشی را بر عهده دارد. این فرایند ارتقا سطح علمی، تحت عنوان دوره ضمن خدمت فرهنگیان، همه ساله برگزار می‌شود. 

سامانه ضمن خدمت فرهنگیان شامل چه بخش‌هایی است؟

هدف معاونت فرهنگی و وزارت آموزش و پرورش کشور در برگزاری دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان، جهت ارتقا بخشیدن به مهارت‌های تعلیمی و سطح علمی کادر آموزشی و به ویژه معلمان است. این دوره‌ هر سال برگزار می‌شود و مانند یک آزمونی است که شرکت کنندگان آن معلمان هستند. البته لازم به ذکر است که شرکت در این آزمون یا همان دوره ضمن خدمت فرهنگیان، برای متقاضیان مستلزم به داشتن برخی شرایط است. از جمله این شرایط می‌توان به داشتن سابقه خدمت 5 سال به بالا‌ اشاره کرد. به گونه‌ای که فرهنگیان با سابقه خدمت کمتر از 5 سال واجد شرایط برای شرکت در دوره ضمن خدمت فرهنگیان نیستند. افراد واجد شرایط می‌توانند در این آزمون ثبت نام و شرکت کنند. این آزمون شامل دوره‌های 6 الی 48 ساعته است. اساس شرکت در این دوره‌ها، رشته شغلی است که به متقاضیان امکان شرکت در دوره مناسب با آن را می‌دهد.

 سامانه ضمن خدمت فرهنگیان، بستری برای ثبت نام متقاضیان واجد شرایط، جهت شرکت در دوره ضمن خدمت فرهنگیان است. جهت ثبت نام، متقاضیان باید در زمان مقرر اقدام کنند.

برای ثبت نام در سایت ضمن خدمت فرهنگیان یا همان سامانه ltms،  باید رمز عبور مناسبی انتخاب شود که این رمز شناسه و ویژگی خاصی در خود داشته باشد. 

پس از ثبت نام افراد می‌توانند در آزمون شرکت کنند.

نحوه شرکت در آزمون ضمن خدمت فرهنگیان

همانطور که گفته شد این آزمون شامل دوره‌های 6 الی 48 ساعته است که متقاضیان در آن با توجه به رشته شغلی خود شرکت می‌کنند. سوالی که همواره و در هر آزمونی برای افراد به وجود می‌آید، مسئله نمره آن است. اینکه حداقل نمری قبولی در دوره ضمن خدمت فرهنگیان چند نمره است و این نمره از چند محاسبه می‌شود. در رابطه با این مسئله لازم به ذکر است که سقف نمره این آزمون 20 است که متقاضیان با حداقل نمره 12 می‌توانند در این آزمون قبول شوند. سوال بعدی که ذهن افراد را در مورد دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان درگیر می‌کند، مسئله مباحثی است که در این آزمون مورد ارزیابی قرار می‌گیرند! این مباحث شامل، تربیت، تربیت قرآنی، سیاسی اجتماعی و مشاوره هستند که هر سال در 4 مرحله برگزار می‌شوند. در نتیجه نمره هم به بخش‌های مختلف مربوط به این مراحل تقسیم می‌شود. بنابراین افراد باید نمره‌های معینی که برای هر دوره قرار داده شده را کسب کنند تا بتوانند حداقل نمره قبولی را در این دوره‌ها به دست آورند.

زمانی که برای دوره‌های ضمن خدمت صرف می‌شود، در دوره‌های مختلف، متفاوت است ولی به طور کلی می‌توان گفت که حداقل این زمان، حدود 6 ساعت است و تا حداکثر 60 وجود دارد. حداقل زمان سالانه‌ای که برای دوره‌های ضمن خدمت کلیه فرهنگیان صرف می‌شود، 40 ساعت است و حداکثر آن 200 ساعت است. با توجه به این زمان‌ها می‌توان دریافت که افراد برای اینکه بتوانند در این دوره قبول شوند، نیاز به شرکت در حداقل 40 ساعت از این دوره‌ها دارند و در صورتی که نتوانند 40 ساعت از دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان را در طی یک سال شرکت کنند، قادر به اخذ نمره کامل ارزیابی آن سال نخواهند بود. 

ازطریق لینک زیر می توانید وارد سایت سامانه ضمن خدمت فرهنگیان ltms.medu.ir ،برای انجام امور ثبت نام و آزمون ها در سال 1400-1401 شوید.

سامانه ضمن خدمت فرهنگیان را وزارت آموزش و پرورش به نشانی اینترنتی ltms medu ir راه اندازی کرده است، با ورود به سامانه ltms امکانات متعددی برای فرهنگیان در نظر گرفته شده است؛ یکی از این امکانات ثبت نام دوره ضمن خدمت فرهنگیان است.هدف از این دوره ها، افزایش سطح دانش و مهارت های معلمان کشور است. این دوره ها در توانمندسازی افراد برای تدریس بهتر و کسب رتبه بالاتر شغلی، بسیار موثر هستند.

راهنمای ورود به سایت ضمن خدمت فرهنگیان ltms.medu.ir

 تمامی معلمان و دبیران در مدارس دولتی، در سایت ضمن خدمت حساب کاربری دارند. در مقابل معلمان و دبیران مدارس غیر انتفاعی، حساب کاربری در این سایت ندارند و جهت شرکت در دوره ضمن خدمت فرهنگیان، ملزم به ثبت نام در این سایت هستند. برای این انجام کار نیز باید در سایت ضمن خدمت ltms حساب کاربری خود را با وارد کردن تمامی مشخصات و اطلاعات فردی ایجاد کنند. با انجام این فرآیند می‌توانند رمز عبور و نام کاربری دریافت کنند و در پنل خود اطلاعات را تکمیل نمایند.

 فرهنگیان با ورود به سامانه ضمن خدمت، به آدرس ltms.medu.ir، می‌توانند وارد بخش ثبت نام متقاضیان مدرس، شوند و درخواست‌های داده شده و اطلاعات خواسته شده را ارائه دهند. 
در صورتی که رمز ورود به سایت فراموش شود، افراد می‌توانند دوباره این رمز را بازیابی کنند. 

سایت اصلی ضمن خدمت فرهنگیان  سایت ضمن خدمت فرهنگیان  به نشانی ltms.medu.ir است. سایت سامانه ضمن خدمت فرهنگیان که نام دیگر آن سامانه جامع مدیریت یادگیری و آموزش فرهنگیان است، تنها مرجع رسمی و قانونی با آدرس اینترنتی ltms.medu.ir می باشد.

بعد از ورود به سامانه ضمن خدمت فرهنگیان به آدرس ltms . medu. ir برای ورود به پنل کاربری احتیاج به نام کاربری و کلمه عبور است که میتوانید از راهنمای ورود به سامانه زیر استفاده کنید:

نام کاربری: شماره دانشجویی
رمز عبور: کد ملی دانشجو یا معلم

سامانه LTMS به نشانی اینترنتی ltms.medu.ir، سامانهای است که خدمات متنوعی را در حوزه آموزش و یادگیری ارائه می کند. برخی از این خدمات ارائه شده در سامانه ضمن خدمت فرهنگیان کشور را می توان به ثبت نام مدرسین، نمایش لیست دوره های ضمن خدمت، مشاهده پنل موسسات و غیره  اشاره کرد.

سایت ضمن خدمت فرهنگیان ltms 

این سامانه همانطور که گفته شد، جهت ثبت نام در دوره‌ ضمن خدمت فرهنگیان فعالیت می‌کند. در این سایت هر معلم و یا دبیری، پنل دارد که به وسیله رمز خود وارد آن می‌شود. این سایت به وسیله آموزش و پرورش ارائه شده و خدمات آموزشی مختلفی را در اختیار فرهنگیان قرار می‌دهد.

ltmsدوره ضمن خدمت فرهنگیان

به منظور ثبت نام در دوره ضمن خدمت فرهنگیانltms  لازم است که فرهنگیان عزیز با نام کاربری و رمز عبور خود،  از طریق ورود به سایت ltms.medu.ir، از آخرین اطلاعیه ها برای ثبت نام دوره ltms مطلع شوند. در ادامه شما را با نحوه ثبت نام در سامانه ال تی ام اس آشنا می کنیم.انواع دوره های ضمن خدمت برای معلمان

همه معلمان که مشغول به فعالیت در سازمان آموزش و پرورش هستند، همزمان با فعالیت شغلی خود می توانند در ثبت نام ضمن خدمت فرهنگیان شرکت کنند و با قبول شدن در آزمون های پایانی رتبه خود را ارتقا دهند تا از مزایای بیشتری بهره مند شوند، حقوق خود را افزایش داده و آینده شغلی بهتری را برای خود رقم بزنند. به طور کلی این دوره ها به دو صورت درون سازمانی و برون سازمانی برگزار می شود. ثبت نام دوره های درون سازمانی سالانه در سامانه ltms بوده و به طور رایگان می باشد. اما برای شرکت در دوره های برون سازمانی باید از طریق مراکز و موسساتی اقدام نمود که قرارداد رسمی با وزارت آموزش و پرورش دارند و به صورت مجازی یا حتی حضوری برای دوره های خود گواهینامه و مدرک معتبر ارائه می دهند و پس از پایان دوره امتیاز آن را در سامانه ثبت می کنند.

مزایای شرکت در دوره

  • افزایش حقوق در صورت رسیدن به 1000 ساعت ضمن خدمت ثبت شده در سامانه
  • داشتن امتیاز برای انتقالی و جا به جایی برای داخل استان و یا خارج از آن
  • ارزشیابی بهتر و ثبت آن در پرونده کارگزینی اداره آموزش و پرورش
  • افزایش و ارتقای رتبه در طرح رتبه بندی معلمان و فرهنگیان
  • قرارگیری در لیست اولویت انتخاب در پست های مدیریتی مدارس(به عنوان معاون و مدیر)
  • داشتن اولویت در انتخاب مدرسه برای تدریس

نمره قبولی آزمون ضمن خدمت فرهنگیان

در رابطه با سقف و حداقل نمره قبولی در این آزمون صحبت شد. اینکه متقاضیان جهت قبولی در این آزمون نیاز دارند که حداقل نمره 12 را کسب کنند. این نمره در دوره‌های مختلف این آزمون به صورت تکه تکه پخش شده و به این شکل است که باید حداقل نمره قبولی در هر دوره را کسب کنند تا بتوانند در نهایت به این میزان نمره برسند. البته که این مسئله و این طرز نگرش به کسب نمره، با توجه به احتمالات نیست و لازمه قبولی در دوره ضمن خدمت فرهنگیان، یک نوع حرکت در مسیر مشخص شده، است تا در نهایت نتیجه دلخواه حاصل شود. در بسیاری از آزمون‌های همگانی این سبک از نمره ‌دهی قابل مشاهده است و نمی‌توان آن را یک چیز عجیب و باور نکردنی پنداشت. از آنجایی که هر یک از این دوره‌ها شامل 4 مرحله هستند، کسب حداقل نمره 12، شامل این 4 مرحله می‌شود‌. یعنی یک نمره برای چند مرحله است و به این شکل نیست که هر مرحله نمره‌ای جدا داشته باشد. بسیاری از افراد مشتاق به مشاهده نمره خود هستند، این اتفاق در سایت رایادرس قابل انجام است و افراد می‌توانند با مراجعه به این سایت، نمره خود را مشاهده کنند. تنها یک مسئله وجود دارد و آن اینکه باید پس از اولین ورود به سایت رایادرس، رمز تعویض شود. در صورتی که این رمز تعویض نشود، سایت ضمن خدمت فرهنگیان، اجازه شرکت در آزمون را به افراد نخواهد داد.

میزان تاثیر دوره ضمن خدمت فرهنگیان در حقوق 

یکی از مزایایی که دوره ضمن خدمت فرهنگیان دارد، تاثیر آن در حقوق فرهنگیان است. در واقع می‌توان به این شکل گفت که در سال‌های اخیر، شرکت در دوره ضمن خدمت فرهنگیان برای وزارت آموزش و پرورش اهمیت بسیاری پیدا کرده است. علت این اهمیت برای آزمودن کادر آموزشی و به چالش کشیدن آن‌ها جهت رشد و ارتقا سطح علمی‌شان است. با توجه به اهمیتی که جامعه فرهنگیان در امور مختلف ایفا می‌کند و نقش پررنگی که در هدایت جامعه دارد، سختگیری نسبت به چنین آزمون‌هایی کاملا طبیعی است و برای رشد آن‌ها صورت می‌گیرد‌ با ذکر همین مسئله، میزان حقوق فرهنگیان به شرکت در دوره ضمن خدمت وابستگی پیدا کرده؛ به طوری که امسال شاهد افزایش توجه به شرکت در این دوره‌ها بوده‌ایم، یعنی فرهنگیانی که این دوره‌ها را گذرانده‌اند، با افزایش حقوق مواجه شده‌اند. در مقابل اینکه با شرکت در این آزمون اتفاقات مثبتی برای متقاضیان رخ می‌دهد، در صورت عدم شرکت و گذراندن دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان، در مورد کارگزینی مشکلاتی برای افراد به وجود می‌آید. 

چگونگی آزمون پایان دوره ضمن خدمت فرهنگیان

هر کدام از دوره های آموزشی، دارای 4 آزمون هستند. برای قبولی در این آزمون ها شما نیازمند کسب حداقل نمره 12 از 20 نمره خواهید بود، در واقع شرکت کنندگان برای موفقیت در این دوره باید میانگین نمره 12 را از مجموع 4 آزمون به دست آورند. در حال حاضر این آزمون ها به صورت غیر حضوری و در سایت رایادرس برگزار می شود. تمامی اطلاعات شما و همچنین دوره هایی که در آن شرکت کرده اید در این سایت ثبت شده است. برای مشاهده نمرات آزمون های خود نیز باید از طریق همین سایت ضمن خدمت فرهنگیان به نشانی ltms.medu.ir اقدام کنید. برای این کار کافیست وارد قسمت مشارکت ها و سپس بخش امتیازها و کارنامه شده و نتیجه آزمون ها را ببینید.

لازم به ذکر است که اگر به هر دلیلی نتوانستید بعد از اتمام دوره در آزمون های پایانی شرکت کنید و یا حداقل نمره قبولی را کسب نکرده اید، می توانید مجدد در آزمون ضمن خدمت فرهنگیان شرکت نمایید تا در آن موفق شده و گواهی پایان دوره را دریافت نمایید.

ثبت نام ضمن خدمت فرهنگیان کی و چگونه انجام می شود؟

زمان ثبت نام دوره های ضمن خدمت در مناطق و شهرهای مختلف ایران با یکدیگر متفاوت است و سازمان آموزش و پرورش بر اساس قوانین و دستور العمل های خاص هر ساله زمان برگزاری این دوره ها را اعلام می نماید، تا معلمان بتوانند برای ارتقای سطح علمی خود در آن شرکت کنند. بنابراین نمی توان تاریخ دقیق و مشخصی جهت ثبت نام ارائه داد. نکته حائز اهمیت دیگر این است که دوره های ضمن خدمت فرهنگیان هر منطقه با دیگر مناطق فرق دارد.

ثبت نام دوره های مذکور به صورت آنلاین انجام می شود. در واقع متقاضیان به راحتی می توانند بعد از اعلام زمان توسط آموزش و پرورش، به سامانه ltms.medu.ir فرهنگیان مراجعه کنند و اقدامات لازم را جهت شرکت در دوره انجام دهند. بهتر است بدانید که بعد از تکمیل مراحل ثبت نام، وقتی برای اولین بار به سایت ورود می کنید باید رمز عبور خود را تغییر دهید تا بتوانید اطلاعات مربوط به دوره ها و آزمون ها را مشاهده نمایید و در زمان مقرر در امتحانات شرکت کنید، در غیر این صورت سامانه اجازه شرکت در آزمون ها را به شما نمی دهد.

کلام آخر

ثبت نام دوره های ضمن خدمت فرهنگیان ltms medu ir که توسط سازمان آموزش و پرورش به صورت سالانه برای معلمان برگزار می شود، کمک می کند تا علاوه بر بالا رفتن سطح مهارت و توانایی تدریس، حقوق آن ها نیز افزایش یابد. توانمندی و دانش بالای فرهنگیان به رشد و بالندگی دانش آموزان کمک زیادی می کند و جامعه بهتری را می سازد.

ضمن خدمت فرهنگیان چیست؟

سامانه ضمن خدمت فرهنگیان را آموزش و پرورش راه اندازی کرده است و  هدف از راه اندازی آن را  ارائه خدمات آموزشی متنوع به فرهنگیان اعلام کرده است .شما میتوانید برای کسب آخرین اخبار سایت ضمن خدمت فرهنگیان به این مقاله رجوع کنید.

علت باز نشدن سایت ضمن خدمت فرهنگیان؟

تغییرات سایت ضمن خدمت فرهنگیان

نظرات
ارسال
مصطفی

بسیار عالی ممنون

پاسخ:

سلام چند روز هر چی نام کاربری و رمز ورود میزنم میگه اشتباهه

پاسخ:

می بایست تغییرات سامانه رو خیلی ساده و راحت به همکاران آموزش میدادند نه به اینصورت که تمام قسمتها و راه ها را چند سری بریم تا شانسی ببینیم کدوم درسته

پاسخ: