تمامی گروه­های آزمایشی ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی از چندین زیر گروه تشکیل شده­اند. در تمام زیرگروه­ها ضرایب دروس عمومی و ضرایب دروس تخصصی با یکدیگر متفاوت می­باشند. اگر برای درس مشخصی ضریب بیشتری در نظر گرفته شده باشد، به این معنی است که آن درس اهمیت بیشتری دارد و در افزایش یا کاهش تراز کنکور موثر­ خواهد بود.

داوطلبان کنکور برای موفقیت و قبولی در رشته مورد علاقه خود از روش­های مختلفی مانند برنامه ریزی، استفاده از روش درست مطالعه، شرکت در آزمون آزمایشی، استفاده از کتاب­های آموزشی و کلاس­های کنکور و مشاوره با افراد با تجربه کمک می­گیرند. یکی از مهمترین مسائلی که بایستی در زمان مطالعه و برنامه ریزی مورد توجه قرار گیرد، تاثیر ضرایب دروس مختلف است.

سوالات کنکور به دو دسته سوالات عمومی و سوالات تخصصی تقسیم شده است و سوالات موجود در هر دسته از دروسی با ضرایب متفاوت طراحی شده است. ضرایب دروس عمومی برای تمام گروه­های آزمایشی یکسان است، اما ضرایب دروس تخصصی برای زیر گروه­های هر رشته، متفاوت خواهد بود.

می­توان گفت بزرگترین دغدغه داوطلبان بررسی ضرایب دروس و برنامه ریزی برای مطالعه با توجه به ضریب هر درس می­باشد. داوطلب باید بداند که برای کسب رتبه قبولی در رشته مورد نظر، ضریب کدام درس بیشترین تاثیر را خواهد داشت و کدام درس هیچ گونه تاثیری بر نتیجه کنکور نخواهد داشت.

ضرایب دروس عمومی در کنکور

سوالات عمومی برای تمام گروه­های آزمایشی از چهار درس ادبیات و زبان فارسی، دین و زندگی، زبان انگلیسی و عربی تشکیل شده است. ضرایب این دروس برای تمام گروه­های آموزشی ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی، هنر و زبان یکسان است و برای تمامی رشته­ها و دانشگاه­های انتخابی داوطلب تفاوتی نخواهد داشت.

ضرایب دروس عمومی بدین شرح است:

  • ادبیات و زبان فارسی: 2
  • زبان عربی: 2
  • دین و زندگی: 3
  • زبان انگلیسی: 2

ضرایب دروس تخصصی کنکور ریاضی

سوالات تخصصی از اساسی­ترین و موثرترین بخش­های کنکور سراسری می­باشد. نحوه پاسخ گویی و تعداد سوالات پاسخ داده شده در هر درس تاثیر زیادی بر رتبه داوطلب خواهد داشت. بهتر است بگوئیم دروس تخصصی دو الی سه برابر دروس عمومی بر رتبه کنکور تاثیر دارند. یعنی ضریبی که سازمان سنجش برای هر درس اعلام کرده را باید در عدد 3 ضرب کنید تا ضریب دقیق دروس تخصصی را بدست بیاورید.

یکی از گروه­های آموزشی گروه ریاضی و فیزیک می­باشد و داوطلبان بسیاری برای قبولی در رشته­های مهندسی در آزمون این رشته شرکت می­کنند. سوالات آزمون کنکور ریاضی نیز از دو بخش سوالات عمومی و سوالات تخصصی تشکیل شده است.

سوالات عمومی شامل دروس عمومی مشترک با سایر گروه­های آموزشی می­باشد و از چهار درس زبان و ادبیات فارسی، دین و زندگی، عربی و زبان تشکیل شده است. و اما سوالات تخصصی متشکل از دروس مخصوص گروه آموزشی ریاضی فیزیک شامل ریاضیات، فیزیک و شیمی می­باشد و ضریب درس نیز توسط سازمان سنجش مشخص شده است.

ضرایب دروس کنکور ریاضی برای زیر گروه­های متفاوت عبارتند از:

  • زیر گروه 1: ریاضی (4)، فیزیک (3)، شیمی (2)
  • زیر گروه 2: ریاضی (4)، فیزیک (3)، شیمی (3)
  • زیر گروه 3: ریاضی (3)، فیزیک (2)، شیمی (3)

ضرایب دروس در برنامه ریزی برای کنکور چه نقشی دارند؟

داوطلبان برای برنامه ریزی کنکور بایستی دو مساله مهم را مورد توجه قرار دهند. اول اینکه رشته مورد علاقه خود را مشخص نمایند و بررسی کنند که رشته مورد نظرشان در کدام زیر گروه قرار دارد. دوم اینکه ببینند کدام دروس در زیر گروه مربوط به رشته دلخواه آنها ضریب بیشتری دارد. اگر داوطلب این دو مورد را در ابتدای برنامه ریزی مشخص نماید، به سادگی می­تواند برای دروس مهم­تر زمان بیشتری در برنامه مطالعه اختصاص دهد و به نتیجه مطلوب دست پیدا کند.

اهمیت یک درس زمانی مشخص می­شود که داوطلب رشته مورد نظر خود را انتخاب کرده باشد و بداند که کدام درس برای کدام زیر گروه و رشته نقش مهمی دارد. در این صورت داوطلب به طور هدفمند برای دروس با اهمیت برنامه ریزی می­کند و زمان بیشتری برای آن در نظر می­گیرد.

ضرایب چه تاثیری در انتخاب رشته کنکور دارند؟

آگاهی از ضرایب دروس تخصصی تنها برای برنامه ریزی مطالعه اهمیت ندارد، بلکه برای انتخاب رشته نیز باید ضرایب دروس را در نظر گرفت. زمانی که نتایج اولیه کنکور مشخص می­شود، سازمان سنجش برای هر زیر گروه، با توجه میزان ضریبی که برای دروس در نظر گرفته است، رتبه و تراز داوطلب را مشخص می­کند و داوطلب می­تواند طبق ترازهای اعلام شده متوجه شود که در کدام زیر گروه عملکرد بهتری داشته و شانس قبولی در کدام رشته­‌ها برای او بیشتر خواهد بود.  

رشته‌­های دانشگاهی بر اساس تاثیر ضرایب دروس و نوع رشته به چند زیر گروه تقسیم می­شوند. سازمان سنجش نیز با توجه به ضرایب دروس تخصصی برای هر زیر گروه رشته­های مشخصی را دسته بندی نموده است. این زیر گروه‌­ها در دفترچه ثبت نام کنکور درج شده است تا داوطلب رشته­های هر زیر گروه را بررسی نماید و از اهمیت هر درس و ضریب آن اطلاع داشته باشد و بتواند برای رشته مورد نظر خود برنامه ریزی و تلاش نماید.

نظرات
ارسال