با توجه به اینکه در دوره پیش دبستانی ذهنیت دانش‌آموزان نسبت به مدرسه و تحصیل شکل می‌گیرد، یکی دوره‌های حساس زندگی دانش‌آموزان دوره پیش دبستانی محسوب می‌شود، اما با نظر بر تغییراتی که در نظام آموزشی کشور در سال‌های اخیر اتفاق افتاده است، تغییراتی نیز در پیش دبستانی‌ها به وجود آمده است، از مهمترین تغییرات پیش دبستانی‌ها می‌توان به غیر انتفاعی شدن همه مراکز پیش دبستانی و شهریه پرداز شدن آن‌ها اشاره کرد، به این شکل که حتی اگر مقطع پیش دبستانی در یک مؤسسه دولتی برگزار شود همچنان نیاز به پرداخت شهریه برای ثبت نام در آن پیش دبستانی وجود دارد، (البته ذکر این نکته را لازم می‌دانیم که با توجه به شرایط کرونایی فرستادن دانش‌آموزان به پیش دبستانی کاملاً اختیاری است و اگر والدین یک کودک انتخاب کنند که دانش‌آموز به صورت حضوری در پیش دبستانی تحصیل نکند، می‌توانند از دوره‌های آنلاین استفاده کنند، که این دوره‌ها کاملاً رایگان است، و پیش ثبت نام آن نیز به صورت مجازی انجام می‌پذیرد. ) در ادامه این مطلب قصد ما بر این است که در ارتباط با شهریه پیش دبستانی‌ها و عوامل مؤثر بر افزایش و کاهش شهریه صحبت کنیم، پس همراه ما باشید.

میزان شهریه‌ی پیش دبستانی در استان‌های مختلف

به طور کل هزینه‌های مربوط به پیش دبستانی در استان‌های مختلف با یک دیگر متفاوت است و به صورت یک رنج حداقلی و حداکثری برای استان‌ها برنامه‌ریزی می‌شود، به این صورت که در ارزانترین استان‌ها حداکثر شهریه حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان( استان‌هایی مثل استان گیلان کهگیلویه و بویر احمد) و در گرانترین استان‌ها حداکثر شهریه تا ۸ میلیون تومان( استان تهران) ادامه دارد، لازم به ذکر است تمامی این قیمت‌ها مربوط به سال تحصیلی ۱۴۰۰_ ۱۴۰۱ است.

عوامل تأثیر‌گذار در شهریه پیش دبستانی‌ها

به طور کلی مراکز مختلف پیش دبستانی با توجه به شرایط و مقدار خدماتی که به کودکان ارائه می‌دهند شهریه‌های متفاوتی را را در نظر گرفته‌اند، در ادامه عواملی که بر میزان شهریه تأثیرگذارند ذکر می‌شوند.
 

ساعات آموزشی

بدیهی است که هر چه یک پیش دبستانی ساعات زیادتری را صرف آموختن چیز‌هایی به دانش‌آموزان بکند، می‌تواند هزینه‌ی ببشتری را نیز با توجه به این که ساعات بیشتری کودک در پیش دبستانی هست دریافت کند.
 

نوع امکانات تفریحی دانش‌آموزان

با توجه به اینکه در مقطع پیش دبستانی دانش‌آموزان نیاز به بازی و تفریح نیز دارند، نوع و تعداد امکانات تفریحی موجود در یک پیش دبستانی(شامل تاب، سرسره، الا کلنگ و سایر وسایل بازی) بر روی شهریه تأثیر می‌گذارد، هرچه این امکانات بیشتر و خاص‌تر باشند، شهریه نیز بیشتر می‌شود.

 

نوع شرایط اقتصادی منطقه

به طور کلی شرایط اقتصادی یک منطقه نیز می‌تواند یکی از عوامل تأثیرگذار بر شهریه باشد، به طور مثال شهریه‌ای که برای یک پیش دبستانی در مناطق بالا شهر تهران(مثل زعفرانیه یا الهیه) گرفته می‌شود، قابل مقایسه با شهریه پیش دبستانی‌های مناطق مرکز شهر نیست، و هرچه منطقه بیشتر به بالا شهر نزدیک باشد، شهریه ی پیش دبستانی های ان منطقه نیز بیشتر میشود)
اگر علاقه مند به شناختن مناطق مختلف شهر تهران هستید ، در این قسمت کلیک کنید.

 

آموزش‌های جانبی

جهت استعدادیابی دانش‌آموزان( با توجه به این که زمان کشف بسیاری از استعداد ها سن  پیش دبستانی است) بسیاری از مراکز پیش دبستانی کلاس‌های جانبی در کنار دروسی که باید در پیش دبستانی تدریس شود، ارائه می‌دهند مثل کلاس‌های موسیقی، کلاس کامپیوتر ،کلاس‌های نقاشی، کلاس هاس آموزش هنر های رزمی، کلاس های ورزشی و.... که هزینه این کلاس‌ها با توجه به نوع به کلاس در شهریه پیش دبستانی تأثیر می‌گذارد.
 

دولتی یا غیردولتی بودن پیش دبستانی

این مسأله که پیش دبستانی‌های غیر دولتی یا دولتی هر دو شهریه پرداز هستند درست است ولی؛ میزان شهریه یک پیش دبستانی با توجه به نوع دولتی یا غیر انتفاعی بودن آن متفاوت است، و میزان شهریه ی مراکز غیر دولتی پیش دبستانی خیلی بیشتر میباشد.
اگر در ارتباط با دانستن تعریف دقیق مدارس غیر انتفاعی کنجکاو هستید پیشنهاد میکنیم بر روی این قسمت کلیک کنید.

 

زمان پرداخت شهریه

به طور کلی اکثر پیش دبستانی‌ها(خصوصاً مراکزی که دارای هزینه‌های بالاتر هستند) یک برنامه‌ی زمان‌بندی برای دریافت شهریه قرارداده‌اند، که در این برنامه دریافت شهریه در قسمت‌های مختلف سال غالبا به صورت چکی و اقساطی دریافت می‌شوند، به این ترتیب به خانواده‌ها در پرداختن هزینه فشار کم تری وارد میشود و آن ها کم‌تر اذیت می‌شوند.

نظرات
ارسال