دانشگاه تربیت معلم با داشتن مزایای عالی جزء پرطرفدارترین دانشگاه های ایران هستند، که بسیاری از افراد سعی دارند در آن مشغول به تحصیل شوند تا بتوانند آینده شغلی خوبی را برای خود رقم بزنند.اما باید بدانید که شرایط ورود به رشته تربیت معلم با سایر رشته ها متفاوت است و همه داوطلبان آزمون سراسری مجاز به انتخاب رشته های مربوط به آن نیستند.

از این رو نحوه و چگونگی ثبت نام و تحصیل رشته تربیت معلم برای افراد زیادی سوال برانگیز می باشد. اگر شما هم قصد قبولی و انتخاب این رشته ها را دارید با ما همراه باشید چرا که اطلاعات جامع و کاملی را در این مقاله ارائه خواهیم داد:
 

نحوه ورود به دانشگاه های تربیت معلم

دانشگاه های تربیت معلم که با نام های مراکز تربیت دبیر شهید رجایی و همچنین فرهنگیان معروف هستند، از جمله دانشگاه هایی محسوب می شوند که با شرایط خاص اقدام به پذیرش دانشجو می نمایند. هر سال با برگزاری کنکور سراسری توسط سازمان سنجش، افرادی که شرایط عمومی و اختصاصی ورود به رشته های تربیت معلم را دارا هستند، می توانند نخستین گام را برای تحصیل در این رشته ها بردارند.

 برای ورود به دانشگاه های فرهنگیان، در ابتدا باید در کنکور سراسری ثبت نام کنید و با دیگر شرکت کنندگان به رقابت بپردازید. سپس با  کسب حد نصاب تراز قبولی و با در نظر گرفتن تمام شرایط عمومی و اختصاصی که در دفترچه راهنمای ثبت نام ذکر شده، اقدام به انتخاب رشته نمایید. افرادی که علاقه مند به انتخاب رشته های دارای آزمون عملی می باشند، فقط زمانی مجاز به انتخاب کد رشته های مربوطه در لیست انتخابی خود هستند که در آزمون عملی آن رشته شرکت کرده باشند.

شرایط عمومی برای انتخاب رشته های تربیت معلم

در رابطه با شرایط عمومی دانشگاه های فرهنگیان باید گفت که تقریبا تفاوتی با ثبت نام در سایر دانشگاه های کشور ندارند، این شرایط عبارتند از:

 • اعتقاد داشتن به دین اسلام و یا یکی از دین های شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • داشتن تابعیت ایرانی
 • عدم اعتیاد به هر نوع مواد مخدر و الکل
 • التزام به قوانین اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن هیچ نوع سوء سابقه محکومیت کیفری و جزایی
 • دارا بودن سلامت کامل روانی و جسمی

شرایط اختصاصی برای انتخاب رشته های تربیت معلم

پس از بررسی ابتدایی ترین شرایط ورود به رشته تربیت معلم، اکنون باید به بررسی شرایط اختصاصی آن بپردازیم. باید بدانید که اولویت پذیرش دانشگاه های فرهنگیان در همه استان های کشور، با داوطلبان بومی است که مناطق آن در دفترچه انتخاب رشته مشخص شده است.

از میان تمامی داوطلبانی که کد مربوط به دانشگاه های تربیت معلم را وارد کرده اند، در حدود دو برابر ظرفیت پذیرش هر دانشگاه، به مصاحبه دعوت می شوند، بنابراین پذیرش در مصاحبه، به معنای قبولی در رشته انتخابی شما نیست. از شرایط پذیرش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • معدل دوره متوسطه دوم داوطلب نباید از 14 کمتر باشد.
 • به دست آوردن نمره کل 6500 و بالاتر در زیر گروه مربوط کنکور سراسری
 • داشتن حداکثر 22 سال 
 • عدم ممنوعیت تحصیل از لحاظ نظام وظیفه برای آقایان
 • موفقیت در مصاحبه اختصاصی که از نظر ارزیابی توانمندی ها، تشخیص میزان قابلیت، علاقه و انگیزه متقاضیان است. 
 • دارا بودن دیپلم نظام جدید آموزشی و یا مدرک پیش دانشگاهی نظام قدیم 

لازم به ذکر است همه پذیرفته شدگان رشته تربیت معلم دانشگاه فرهنگیان بعد از فارغ التحصیلی باید تعهد خدمتی به مدت زمان دو برابر دوره تحصیلی خود بگذرانند.

نحوه ورود به بازار کار و سازمان آموزش و پرورش 

همان طور که حتما از بازار کار و آینده شغلی فارغ التحصیلان رشته تربیت معلم آگاه هستید، باید بدانید که رقابت برای ورود به این رشته بسیار بالاست. زیرا این افراد بعد از اتمام تحصیلات خود از دانشگاه های فرهنگیان، در هر گرایش و شاخه ای که هستند می توانند به راحتی جذب سازمان آموزش و پرورش شوند و به تدریس بپردازند. از این رو تحصیل در دانشگاه های فرهنگیان بدون کنکور امکان پذیر نخواهد بود.

 البته برخی از دانشگاه های دیگر بدون کنکور و با کنکور در رشته های تربیت معلم دانشجو می پذیرند. بنابراین فارغ التحصیلانی که به هر طریقی وارد دانشگاه هایی مثل غیر انتفاعی، پیام نور، آزاد اسلامی، روزانه و نوبت دوم می شوند و مدرک رشته های تربیت معلم دریافت می نمایند، برای ورود به سازمان آموزش و پرورش باید در آزمون استخدامی آن شرکت کنند و بعد از قبول شدن در همه مراحل مربوط به پذیرش، برای یک دوره یک ساله به دانشگاه فرهنگیان ورود می کنند تا مهارت ها و دانش لازم را کسب کرده و پس از آن شروع به تدریس در مدارس نمایند.

شرایط پذیرش شاغلین پیمانی سازمان آموزش و پرورش

پذیریش شاغلین اداره آموزش و پرورش شرایط و مواردی دارد، که داوطلب باید آن ها را در نظر بگیرد. همه رشته های تحصیلی ویژه فرهنگیان در تمام گروه های آموزشی، اختصاصا برای شاغلین پیمانی و رسمی آموزش و پرورش است.

در نتیجه سایر داوطلبان یعنی معلم های حق التدریس، آموزش یاران قرار دادی و آزاد نهضت های سواد آموزی و ... مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه فرهنگیان نخواهند بود. همچنین دریافت فرم معلم که به منظور موافقت کتبی اداره آموزش و پرورش با ادامه تحصیل شاغلین رسمی و پیمانی است، ضروری می باشد. باید بدانید که محل تحصیل این پذیرفته شدگان پردیس های دانشگاه فرهنگیان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی شهر تهران خواهد بود.

علاوه بر این داشتن حکم کارگزینی پیمانی و یا رسمی آموزش و پرورش در هنگام ثبت نام آزمون دانشگاه فرهنگیان لازم است. نداشتن اشتغال به تحصیل در دوره های کاردانی و یا بالاتر در دانشگاه ها و مراکز آموزش دولتی و غیر دولتی در زمان ثبت نام و تحصیل نیز از دیگر شرایط محسوب می شوند.

جمع بندی

همان طور که ذکر شد شرایط ورود به رشته تربیت معلم به دلیل مزایایی که دارد، از سایر رشته های دانشگاهی سخت تر است و داوطلب باید بتوانند علاوه بر دارا بودن شرایط عمومی و اختصاصی، در کنکور سراسری و مصاحبه تخصصی دانشگاه نیز موفق شود، تا وارد سازمان آموزش و پرورش شده و به عنوان معلم شروع به فعالیت نماید.

نظرات
ارسال