شرایط ثبت نام در مدارس تیزهوشان، سازمان مرکز سنجش و پذیرش استعداد های درخشان و دانش پژوهان جوان هر ساله جهت پذیرش تعدادی از داوطلبان مدارس تیزهوشان، دفترچه راهنمای ثبت نام در این آزمون را در اختیار داوطلبان قرار میدهد که در این دفترچه  شرایط شرکت در آزمون تیزهوشان نهم به دهم جهت شرکت در آزمون به طور کامل قید شده است.

داوطلبان با دانلود این دفترچه و همچنین همراه داشتن مدارک لازم این امکان را دارند برای تکمیل فرم ثبت نام به صورت اینترنتی و در سایت مدارس سمپاد اقدام نمایند.

از آنجایی که تحصیل در مداس تیزهوشان طرفدارن زیادی دارد، از این رو مدارس تیزهوشان جهت جذب دانش آموزان واجد شرایط اقدام به برگزاری آزمون میکند. دانش آموزانی که شرایط ثبت نام مدارس تیزهوشان را دارند، در بازه زمانی تعیین شده میتوانند جهت ثبت نام در این آزمون نیز اقدام نمایند. در ادامه این مقاله، ما تمامی این شرایط را به طور کامل ذکر کرده ایم.

شرایط ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان نهم به دهم 1401 - 1402

داوطلبان جهت شرکت در آزمون تیزهوشان، بایستی شرایط خاصی را دارا باشند که این شرایط به دو دسته شرایط عمومی و اختصاصی تقسیم میگردد که الزامی است دانش آموزان به طور کامل از این شرایط آگاه شوند.

شرایط عمومی شرکت در آزمون تیزهوشان نهم به دهم 1401 - 1402

اشتغال به تحصیل در پایه نهم

شرایط اختصاصی شرکت در آزمون تیزهوشان نهم به دهم 1401 - 1402

  • داشتن تابعیت ایرانی
  • کسب حداقل نمره 19 در نوبت دوم پایه هشتم
  • داوطلبان پایه نهم ثبت نام آزمون تیزهوشان ، نیاز به شرکت در آزمون تیزهوشان نیست و تنها با کسب حداقل معدل کل 16 در خرداد ماه پایه نهم را کسب کنند .
  • هر داوطلب بر حسب اولویت بندی خود میتواند فقط 3 مدرسه انتخاب کند
  • پذیرش دانش آموزان پایه هفتم در مدارس تیزهوشان به معنای قبولی آنها در این مدارس نیست مگر به شرط شرایط خاص
  • در این مدارس امکانات خوابگاهی و شبانه روزی وجود ندارد .
  • دانش آموزان بایستی برای تحصیل در این مدارس شهریه ای ، معادل 50% شهریه مدارس غیر دولتی ، شهرستان های خودر ا پرداخت کنند .
  • داشتن حداقل معدل کل 19 در پایه هشتم

شرایط پذیرش دو قلو ها در آزمون تیزهوشان ۱۴۰۱ - ۱۴۰۲

هنگامی که دو داوطلب دوقلو ( همجنس یا غیرهمجنس ) در آزمون مدارس تیزهوشان شرکت کرده اند و در صورتی که یکی از آنها در آزمون قبول شده باشد، در صورت که قول دیگر موفق به کسب  حداقل 80 درصد نمره آخرین نفر پذیرفته شده در یکی از انتخاب هایش، در این صورت این امکان را دارد مازاد بر ظرفیت در مدارس تیزهوشان ثبت نام نماید. همچنین لازم به ذکر است این قانون هم برای داوطلبان تیزهوشان ششم ابتدایی و هم تیزهوشان نهم به دهم 1401 - 1402 جود دارد.

شرایط ثبت نام مدارس تیزهوشان بدون آزمون

داوطلبان مدارس تیزهوشان که میخواهند بدون آزمون در این مدارس شرکت نمایند باید این نکته را بدانند که ثبت نام بدون آزمون در مدارس تیزهوشان تنها مخصوص داوطلبان پایه نهم به دهم است. به طور کلی در صورتی که دانش اموزی در پایه ششم و هفتم در مدارس تیزهوشان تحصیل کرده باشد و معدل او در هر دو پایه تحصیلی بالای هفده شده باشد میتواند در پایه نهم و دهم در مدارس تیزهوشان بدون شرکت در آزمون به تحصیل بپردازد.

نظرات
ارسال