بعد از مجازی شدن دانشگاه ها به دلیل بیماری کرونا، مراکز آموزشی اقدام به طراحی و راه اندازی سامانه هایی مطمئن برای آموزش دانشجویان خود نمودند. در این میان دانشگاه آزاد اسلامی با دارا بودن تعداد بسیار بالای واحد آموزشی در شهرها و استان های سراسر کشور و همچنین داشتن تعداد زیادی دانشجو، برای افزایش کیفیت آموزش آنلاین سامانه ای را با عنوان سایت وادانا معرفی کرد، تا همه دانشجویان دانشگاه آزاد بتوانند با ورود به سامانه وادانا از آموزش های آفلاین و آنلاین استفاده کنند و در کلاس های درس حاضر شوند. به دلیل اهمیت زیاد این سامانه برای کاربران در ادامه این مقاله اطلاعات کامل تری از آن را در اختیار شما قرار می دهیم. پس با ما همراه باشید.

لیست عناوین مقاله:

  • سامانه وادانا چیست؟
  • روش استفاده از سامانه وادانا دانشگاه آزاد
  • مزایای سامانه آموزشی وادانا
  • روش هایی برای بر طرف کردن خطاهای سایت
  • جمع بندی

سامانه وادانا چیست؟

تعداد بالای واحدهای دانشگاهی، دانشگاه آزاد اسلامی در سرتاسر کشور موجب شده، تا این دانشگاه همیشه زیر ساخت ها و سامانه های الکترونیکی خود را برای آموزش بهتر دانشجویان ارتقا دهد و جزء بهترین دانشگاه های کشور قرار بگیرد. بعد از تعطیلی کلاس های حضوری به علت ویروس کرونا، دانشگاه آزاد از سامانه LMS برای برگزاری کلاس های مجازی استفاده می کرد. اما برای بهبود کیفیت آموزشی و رفاه کاربران، در سال 1400 با تدابیر و به روز رسانی های تخصصی، امکانات سامانه آموزشی خود را گسترش داد و سامانه وادانا را جایگزین سامانه قبلی نمود. در واقع سامانه جدید، گزینه ای عالی برای کلاس های غیر حضوری دانشجویان است که امکانات بیشتری هم دارد. همه دانشجویان دانشگاه آزاد در تمامی واحدهای آموزشی، می توانند از طریق سایت و یا دانلود برنامه وارد این سامانه شوند و در کلاس های درس شرکت نمایند.

روش استفاده از سامانه وادانا دانشگاه آزاد

بعد از پذیرش دانشجویان از طریق کنکور سراسری و یا دانشگاه آزاد و طی کردن مراحل انتخاب واحد، کلاس های آموزشی ترم شروع می شود. به دلیل مجازی بودن کلاس ها، دانشجویان باید به آدرس الکترونیکی vadamap.iauec.ac.ir مراجعه نمایند و در کلاس های درس حاضر شوند. معمولا در زمان ثبت نام در دانشگاه، تمامی موارد مربوط به نام کاربری و رمز عبور به جهت استفاده از سامانه در اختیار شما قرار داده خواهد شد. بعد از ورود به سامانه وادانا، باید سایت استان محل تحصیل خود را انتخاب کنید و پس از آن در زمان های تعیین شده در کلاس ها حضور یابید و از آموزش ها بهره مند شوید. توجه داشته باشید که دانشجویان ترم بالاتر نیز با هماهنگی آموزش از همین سایت برای کلاس های خود استفاده می کنند.

همان طور که گفته شد برای ورود به سایت وادانا نیاز به نام کاربری و رمز عبور دارید، که دانشگاه به شما ارائه می کند، اما اگر هماهنگی با واحد آموزش دانشگاه برای شما مشکل بود، در حالت کلی نام کاربری و رمز عبور برای ورود و استفاده از سایت یکی از راه های زیر است:

  • نام کاربری: شماره دانشجویی  و رمز عبور: کد ملی ( ویژه دانشجویان ترم بالاتر و قدیمی)
  • نام کاربری: کد ملی و رمز عبور: کد ملی و یا شماره موبایل دانشجو که در زمان ثبت نام اعلام کرده است.

لازم به ذکر است که برای انجام امور دانشجویی مانند، انتخاب واحد، پرداخت کردن شهریه هر ترم و همین طور برنامه ریزی واحدها و کلاس ها باید از سامانه آموزشیار استفاده کنید، زیرا سایت وادانا فقط برای کلاس های آموزشی طراحی شده است.

مزایای سامانه آموزشی وادانا

به طور کلی در بررسی مزایای این سایت با سامانه قبلی یعنی LMS  باید گفت، وادانا امنیت و سرعت بسیار بالاتری دارد و علاوه بر این با مرورگرهای نصب شده بر روی گوشی موبایل نیز بهتر کار می کند. سامانه قبلی در ارائه خدمات کندتر عمل می کرد و خطاهای زیادی را در زمان استفاده با گوشی ایجاد می نمود. در این سایت واحد های آموزشی به شکل شهری و استانی از یکدیگر جدا شده اند. همچنین استفاده از آن راحت و آسان است، از این رو تجربه کاربری بهتری را نیز در اختیار دانشجویان قرار می دهد. بهره گیری درست از این سایت موجب بهبود وضعیت آموزش آنلاین کشور شده است که نتیجه آن، فارغ التحصیلان ماهر و توانمند خواهد بود.

روش هایی برای بر طرف کردن خطاهای سایت

در برخی مواقع ممکن است، برای ورود به سایت و استفاده از آن با خطاها و مشکلاتی رو به رو شوید، راه هایی برای برطرف کردن این موارد وجود دارد، که در ادامه به آن ها می پردازیم:

خطا در ورود به سایت وادانا : اگر جزء دانشجویان جدید دانشگاه آزاد هستید و در زمان ورود به سامانه وادانا با این مشکل مواجه شدید، کافیست سه عدد اول کد دانشجویی را حذف نمائید و دوباره برای وارد شدن به سایت تلاش کنید.

فراموش کردن رمز عبور سایت وادانا: اگر رمز عبور خود را فراموش نمودید، می توانید از بخش بازیابی رمز عبور سایت آن را دوباره به دست آورید و وارد سامانه آموزشی شوید.

مشکل و خطای مرورگر برای ورود به سامانه: اگر از مرورگرهای قدیمی برای ورود به سامانه استفاده می کنید، به احتمال زیاد به مشکل بر می خورید، بنابراین بهتر است در اولین فرصت مرورگرهای خود را به روز رسانی نمائید. این موضوع هم برای گوشی های موبایل و هم برای لپ تاپ و کامپیوتر اهمیت دارد.

سرعت پایین وادانا: در برخی مواقع که تعداد زیادی از دانشجویان به صورت هم زمان از سامانه استفاده کنند، سرعت سایت کند می شود. اگر از اینترنت پر سرعت استفاده کنید معمولا این مشکل حل می شود. با این حال اگر موفق به ورود نشدید بهتر است در زمان دیگری، مجدد به سامانه vadana وارد شوید.

جمع بندی

این روزها آموزش مجازی با کیفیت یکی از دغدغه های هر مرکز آموزشی در کشور است. دانشگاه آزاد با طراحی و راه اندازی سایت تخصصی وادانا توانست بسیاری از مشکلات مربوط به کلاس های غیر حضوری را برای دانشجویان و اساتید خود برطرف نماید و آموزشی استاندارد ارائه دهد. ما در این مقاله اطلاعات لازم و کاربردی  را برای استفاده از این سایت بیان کردیم، امیدواریم مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

نظرات
ارسال