همه دانش آموزان، پرسنل کارمند و مدیران سازمان آموزش و پرورش، با ورود به سایت ساهت می توانند از کلیه امکانات این سامانه بهره ببرند و اقدام به دریافت کد سوابق تحصیلی نمایند.

برای استفاده از ساهت، تنها لازم است در مرورگر تلفن همراه و یا رایانه خود آدرس sahat.medu.ir  را تایپ کنید و سایت را باز نمایید. در بخش ثبت نام، اطلاعات مورد نیاز را تکمیل کرده و عضو شوید.

پس از آن، در بالای صفحه از طریق بخش ورود به سامانه نام کاربری و رمز عبوری که در زمان عضویت ایجاد کرده اید، را وارد می نمایید و بر روی گزینه ورود کلیک می کنید.

 در واقع استفاده از سایت sahat فقط برای افرادی امکان پذیر خواهد بود که عضو آن شوند و حساب کاربری داشته باشند. در هنگام عضویت در سایت ساهت باید مورد مربوط به گزینه ثبت نام کارشناس - مدیر و یا ثبت نام دانش آموز را انتخاب کنید. همه دانش آموزان برای ثبت نام باید کد ملی و شماره تلفن همراه خود را وارد نمایند و سپس دیگر مراحل عضویت را تکمیل نمایند. این نکته را باید موذد توجه قرار دهیم که اطلاعات و فرم عضویت و ثبت نام برای مدیران و کارشناسان متفاوت می باشند.

برای ورود مستقیم به سایت ساهت کلیک کنید

سایت ساهت چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از اینترنت در امور روزانه، بسیاری از سازمان ها و ادارات نیز اقدام به طراحی پلتفرم هایی برای انجام امور اداری خود نمودند، تا از مراجعات غیر ضروری جلوگیری کنند و کارها را با سرعت بیشتری پیش ببرند.

 برای ورود مستقیم به سایت ساهت کلیک کنید

سازمان آموزش و پرورش با توجه به نیازی که احساس میشد، به راه اندازی سایتی مخصوص برای دریافت کد سوابق تحصیلی دانش آموزان پرداخت. همان طور که حتما می دانید این کد جزء اطلاعات دانش آموزی بسیار مهم برای همه افراد می باشد، چرا که به وسیله آن می توانند در آزمون های ورودی دانشگاه ها شرکت کنند.

در سامانه ساهت کد سوابق تحصیلی به آسانی در اختیار دانش آموزان و  کارشناسان و همچنین مدیران آموزش و پرورش قرار میگیرد. در ادامه این مقاله کاربردهای مختلف این سامانه و نحوه کار با آن را بیان خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

کاربرد سامانه ساهت

بعد از مجازی شدن مدارس و دانشگاه ها، استفاده از پلتفرم های مختلف برای انجام امور آموزشی افزایش پیدا کرد، از این رو آموزش و پرورش نیز برای راحتی و رفاه دانش آموزان و کارمندان خود، اقدام به راه اندازی سایت هایی کاربردی نظیر سامانه ساهت نمود. بنا بر آنچه گفته شد سایت مذکور با هدف ارائه خدمات مربوط به کد رهگیری و سوابق تحصیلی در دسترس کاربران قرار گرفته است.

دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری برای ثبت نام می توانند اطلاعات مورد نیاز خود را از این سایت دریافت نموده و در کنکور ثبت نام کنند. البته باید بدانید که این سایت، به جز کد سوابق کاربردهایی دیگری نیز دارد، که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

از قابلیت های دیگر سامانه ساهت علاوه بر سوابق تحصیلی، باید به دانلود و جمع آوری برخی اطلاعات دانش آموزان اشاره کرد. در واقع شما به عنوان کاربر بعد از عضویت در سایت می توانید با داشتن کد دانش آموزی، کد منطقه و سایر موارد مورد نیاز، اطلاعات تحصیلی داوطلب را از سایت مشاهده نمایید.

در ابتدا فقط کارشناسان و مدیران سازمان آموزش و پرورش می توانستند از این سایت استفاده کنند، اما این روزها دانش آموزان هم امکان دریافت سوابق تحصیلی خودشان را دارند.

علت اهمیت دریافت کد سوابق تحصیلی از سایت ساهت

در زمان ثبت نام کنکور سراسری یکی از اطلاعات لازم برای پر کردن فرم، کد سوابق تحصیلی داوطلب می باشد، که در گذشته دانش آموزان با مراجعه به سایت دیپ کد با آدرس dipcode.medu.ir به این اطلاعات دست پیدا می کردند. بعد از معرفی ساهت، در ابتدا فقط معلم ها و کارمندان اداره آموزش و پرورش می توانستند با ورود به سایت کد مربوط به سوابق تحصیلی داوطلبان را دریافت کنند. اما بعد از شیوع بیماری کرونا و مجازی شدن آموزش ها و همه امور تحصیلی، امکان استفاده از سایت ساهت برای دانش آموزان نیز فراهم شد و دیگر لازم نبود از طریق دیپ کد اقدام به دریافت کد سوابق نمایند.

نکته قابل توجه این است که سوابق تحصیلی علاوه بر کنکور سراسری و تاثیر مثبت آن در قبولی و نتایج نهایی، برای ورود به رشته های بدون آزمون نیز اهمیت و کاربرد زیادی دارد، دانشگاه های زیادی در این روزها تنها با بررسی این سوابق اقدام به جذب دانشجو می کنند. بنابراین دسترسی آسان به آن یکی از مهم ترین کارها برای ادامه تحصیل در دانشگاه می باشد و هر داوطلبی باید بتواند این اطلاعات و کد را دریافت نماید و در زمان لازم در فرم ثبت نام خود وارد نماید.

چگونگی رفع مشکلات ثبت نام

از آن جایی که ساهت از زیر مجموعه های سایت سیدا آموزش و پرورش است، اگر مدیران شما، در سیدا شماره تلفن را برای استفاده از شاد وارد کرده باشند، نیازی به ثبت شماره همراه در ساهت نخواهید داشت و فقط باید آن را تایید نمایید و دیگر اطلاعات کاربری را تکمیل کنید و سپس از خدمات سامانه بهره ببرید. معمولا در صورت ثبت اطلاعات دانش آموز توسط مدیران، این موضوع به اطلاع آن ها خواهد رسید تا ادامه مراحل را انجام دهند.

همچنین باید بدانید اگر دانش آموزی اطلاعات خود را در سامانه ساهت پیدا نکند و یا خطایی برای کد ملی دریافت کردند، یعنی ثبت نام وی به درستی انجام نشده است و باید نسبت به عضویت درست و تکمیل موارد سایت اقدام کند و سپس با ورود به سایت، از بخش کارنامه سوابق و دیگر اطلاعات تحصیلی خود را دریافت نماید.

سخن آخر

استفاده از سایت های معتبر و مورد تایید آموزش و پرورش برای امور مربوط به مدرسه و کنکور سرعت انجام مراحل مختلف تحصیلی نظیر ثبت نام ها، دریافت اطلاعات دانش آموزی و شرکت در آزمون ها را بالا برده است و دغدغه های مراجعه حضوری را از میان برداشته است. در این مقاله ما به بررسی یکی از این سامانه های کاربردی، یعنی سایت ساهت پرداختیم، امیدواریم مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

نظرات
ارسال