• سیدا چیست؟
 • معرفی سامانه سیدا sida.medu.ir
 • نحوه ورود به سامانه سیدا sida.medu.ir
 • ثبت نام در سامانه سیدا sida.medu.ir
 • نحوه ثبت نام در سامانه سیدا sida.medu.ir
 • ثبت نمرات در سامانه سیدا:
 • نحوه ثبت نمرات مقطع ابتدایی در سامانه سیدا
 • ثبت نمرات متوسطه اول و دوم در سایت سیدا
 • امکانات سامانه دانش آموزی سیدا

ورود به سامانه سیدا به نشانی sida.medu.ir یک سامانه یکپارچه و متمرکز برای دانش آموزان است؛ در این سامانه ثبت نمرات برای کل مقاطع ابتدایی و متوسطه انجام می‌گیرد.

در این مقاله راهنمای ورود به سایت سیدا و همچنین راهنمای ثبت نمرات دانش آموزان مدرسه را قرار میدهیم.

برای ورود به سامانه سیدا ثبت نمرات دانش آموزی sida.medu.ir از لینک زیر اقدام نمایید:

ورود به سامانه سیدا

سامانه سیدا چیست؟

بعد از شیوع ویروس کرونا و غیر حضوری شدن کلاس های آموزشی، سازمان آموزش و پرورش با هدف ساماندهی برای پروسه ثبت نمرات دانش آموزان در تمامی مقاطع تحصیلی ابتدایی،راهنمایی،دبیرستان سایتی جدید را طراحی و راه اندازی نمود، که به سامانه سیدا sida.medu.ir آموزش و پرورش معروف است. با توجه به این که این سامانه را سایت سیدا ثبت نمرات می دانند، باید گفت که این سامانه امکانات و خدمات دیگری نیز به کاربران ارائه می دهد. در حقیقت هدف اصلی آن ایجاد بستری برای امور آموزشی دانش آموزان و معلمان می باشد. در ادامه این مقاله اطلاعات کامل تری از سامانه دانش آموزی سیدا بیان می کنیم. با ما همراه باشید:

نحوه ورود به سامانه سیدا برای معلم ها و دانش آموزان

استفاده و ورود به سامانه سیدا بسیار راحت و آسان است، تا همه دانش آموزان، والدین و معلم ها بتوانند از آن بهره ببرند. برای این کار کافیست لینک سامانه سیدا به نشانی sida.medu.ir را در مرورگر کامپیوتر و یا تلفن همراه خود وارد کنید. توجه داشته باشید که اگر مرورگر شما قدیمی است، حتما آن را به روز رسانی کنید. بعد از ورود به صفحه اصلی سایت سیدا، نام کاربری و کلمه عبور خود را باید درج کنید.

نام کاربری برای مسئولان مدرسه و معلمان کد ملی و کلمه عبور کد پرسنلی آن ها می باشد. لازم به ذکر است این افراد می توانند نام و رمز عبور خود را تغییر دهند. بعد از درج موارد خواسته باید کد امنیتی را نیز وارد کنید و گزینه ورود کاربران را کلیک کنید. در این هنگام می توانید نمرات دانش آموزانتان را ثبت کنید و یا از دیگر خدمات سامانه استفاده نمائید. البته علاوه بر معلمین، مدیران و معاونین مدارس نیز از این سامانه برای انجام برخی امور بهره می برند که روش ورود آن ها نیز به همین شکل می باشد.

دانش آموزان نیز برای وارد شدن به سامانه سیدا دانش آموزی sida.medu.ir باید در این سایت ثبت نام کنند. ثبت نام در سیدا مدارس، توسط مسئولین مدرسه از قبل انجام می شود و بعد از تکمیل مراحل، از طرف مدرسه رمز عبور داده می شود. نام کاربری نیز کد ملی دانش آموزان می باشد. برای دریافت رمز عبور می توانید با مدرسه تماس بگیرید و یا در نهایت حضوری مراجعه کنید. بعد از آن به راحتی می توانید نمرات و کارنامه خود را مشاهده کنید.

امکانات و خدمات سامانه سیدا sida.medu.ir

ثبت نمره های دانش آموزان توسط معلمان و مشاهده کارنامه در سامانه سیدا است. این موضوع سبب شده تا ثبت نمرات در سامانه سیدا به صورت کاملا یکپارچه و الکترونیک انجام شود و دیگر نیازی به مراجعه حضوری به مدرسه جهت دریافت کارنامه نباشد. در ابتدا برای وارد کردن نمرات، معلمین از سامانه همگام استفاده می کردند، اما با گذشت مدت زمانی کوتاه و معرفی sida.medu.ir این سایت جایگزین همگام اعلام شد تا تجربه کاربری راحت تر و بهتری برای معلم ها و دانش آموزان فراهم شود. البته مسئولان مدرسه علاوه بر ثبت نمرات می توانند از طریق این سامانه سوابق و اطلاعات تحصیلی هر دانش آموز را بررسی کنند.

 

نمرات دانش آموزان مقطع متوسطه در سیدا

سامانه سیدا ثبت نمرات دانش آموزان متوسطه متفاوت تر از دانش آموزان دوره ابتدایی می باشد. زیرا هر درس معلم جداگانه ای دارد و هر معلم نیز در مدارس متفاوتی مشغول به تدریس می باشد. معلم ها بعد از ورود به سیدا سامانه در بخش سمت، باید مدرسه مورد نظرشان را مشخص نمایند. دبیران برای ثبت نمرات باید گزینه مربوط به مستمر و یا پایانی هر نیمسال را انتخاب کنند و نمره ها را به ترتیب وارد کنند و پس از درج همه نمرات، گزینه ثبت را کلیک کنند. این موضوع برای ثبت نمرات هر دو نیمسال اول و دوم صدق می کند. این سامانه کمک می کند تا تمامی سوابق دانش آموزان از ابتدا تا پایان تحصیل، به طور منظم ثبت شود.

تغییر رمز عبور سامانه سیدا sida.medu.ir

همه کاربران بعد از ورود به لینک سامانه سیدا sida.medu.ir باید اقدام به تغییر رمز عبور خود نمایند. برای ایجاد رمز جدید دانش آموزان باید از حروف کوچک، بزرگ و اعداد استفاده کنند. برای تغییر رمز اطلاعات زیر را باید وارد کنید:

 • کلمه عبور قبلی را وارد کنید.
 • وارد کردن کلمه عبور جدید
 • تکرار کلمه عبور جدید
 • کلیک بر روی گزینه ثبت و ورود کاربران

فراموش کردن رمز عبور در سیدا

دانش آموزان و یا معلمین در صورتی که به هر دلیلی رمز عبور سامانه سیدا آموزش و پرورش را فراموش کرده باشند، می توانند به مدیر و مسئولان مدرسه اطلاع بدهند، تا آن ها اقدام به بازیابی رمز کنند. در واقع کسی که ثبت نام شما را در سامانه سیدا انجام داده و اطلاعات شخصی شما را وارد کرده است، در صورت بروز چنین مشکلاتی به راحتی می تواند آن را برطرف نماید، تا شما بتوانید دوباره از  خدمات و امکانات سایت استفاده کنید. البته لازم به ذکر است گاهی خطاهایی نظیر «خطای کد کاربری» و یا «رمز عبور اشتباه است» می توان علت های دیگری داشته باشد، اگر با این چنین خطاهایی رو به رو شدید، در اولین قدم به موارد زیر توجه کنید تا اگر قابل حل شدن بود، آن را رفع نمایید.

 • کوچک و بزرگ بودن حروف لاتین تایپ شده برای رمز عبور می تواند اخطار «رمز عبور اشتباه است» را نمایش دهد.
 • در صورتی که کد ملی شما با عدد صفر شروع می شود، و نام کاربری هم کد ملی شماست، بهتر است آن را بدون صفر وارد کنید. در آینده این مسئله برای ورود به سامانه سیدا حل خواهد شد.
 • قدیمی بودن مرورگرها در هنگام ورود به سایت خطا می دهد.
 • در بین عددهای کد ملی از کلید فاصله استفاده نکنید.

جمع بندی

با راه اندازی سامانه سیدا sida.medu.ir  بسیاری از مشکلات مثل رفت و آمد به مدرسه به طور کلی برطرف شد و سرعت انجام امور نیز افزایش یافت. همچنین سوابق تحصیلی دانش آموزان نیز به طور دقیق در سامانه ثبت شد، تا بتوانند پیشرفت و یا افت تحصیلی خود را مورد تجزیه و بررسی قرار دهند.

نظرات
ارسال