در این مطلب به بررسی زمان برگزاری آزمون دکتری ۱۴۰۱ و همچنین جدول زمانبندی مراحل آن پرداخته‌ایم. جهت آگاهی از زمان برگزاری آزمون دکتری و جزئیات آن پیشنهاد می کنیم که در ادامه با ما همراه باشید.

جدول زمانبندی کنکور سراسری دکتری ۱۴۰۱

معمولاً ۱ اسفند هر سال ، اطلاعیه دریافت کارت ورود به جلسه آزمون دکتری در سایت سنجش منتشر می‌شود. و پس از آن از تاریخ ۳ تا ۵ اسفند می توانید نسبت به دریافت کارت ورود به جلسه آزمون دکترا اقدام کنید. و در روز ۶ اسفند ۱۴۰۰ آزمون دکترای ۱۴۰۱ برگزار می گردد.

پس از برگزاری آزمون می توان در دهه اول اردیبهشت ۱۴۰۱ منتظر اعلام نتایج اولیه کنکور دکترای ۱۴۰۱ باشیم.

پس از آن در نیمه اول اردیبهشت ۱۴۰۱ انتخاب رشته اینترنتی متقاضیان امکان پذیر می باشد. و در نهایت نیمه اول شهریور ۱۴۰۱ نتایج نهایی کنکور دکتری ۱۴۰۱ اعلام می گردد.

پس از اینکه سازمان سنجش نتایج اولیه آزمون دکتری را اعلام کرد ، نوبت به انتخاب رشته داوطلب می باشد. سپس داوطلبان پذیرفته شده دعوت به مصاحبه می شوند ، و پس از آن نتایج نهایی اعلام می گردد.

طبق اعلام سازمان سنجش و آموزش کشور آزمون دکتری نیمه متمرکز در خارج از کشور برگزار نمی شود ، و تنها در داخل کشور برگزار می گردد.

برگزاری آزمون دکترای ۱۴۰۱ دانشگاه آزاد

طبق قانون جدید سازمان سنجش از سال ۱۳۹۶ اجرا شده ، پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور ، آزمون های متمرکز سازمان سنجش ، تحت نظر وزارت علوم و و از طریق سازمان سنجش و آموزش کشور برگزار می‌شود. بنابراین برگزاری آزمون دکترای دانشگاه آزاد اسلامی ۱۴۰۱ طبق قوانین وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و به صورت کاملاً یکپارچه برگزار می گردد. آزمون رشته های دارای پذیرش در مقطع دکتری دانشگاه آزاد، به صورت یکپارچه با آزمون دکتری تخصصی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برگزار می شود. و تمام مراحل برگزاری این آزمون به عهده سازمان سنجش آموزش پزشکی کشور می باشد.

با این توصیف آزمون مقطع دکتری دانشگاه آزاد به صورت جداگانه برگزار نمی‌شود به صورت مشترک و یکسان با آزمون دکترای دانشگاه سراسری برگزار می گردد.

همچنین تمامی متقاضیان کنکور دکتری ، که قصد دارند به دوره‌های شبانه ، پیام نور ، پردیس ، روزانه ، دانشگاه آزاد و دانشگاه های غیرانتفاعی وارد شوند می بایست در آزمون یکپارچه سازمان سنجش شرکت نمایند.

و اما زمان شروع ثبت نام و همچنین جزئیات آزمون دکترای پردیس ، و زمانبندی برگزاری آن توسط سایت دانشگاه‌های مربوطه اعلام میگردد.

برگزاری آزمون دکترای ۱۴۰۱ به چه شکل است؟

شرایط برگزاری آزمون دکتر ۱۴۰۱ هنوز اعلام نشده است اما با توجه به شیوع کرونا سال گذشته سازمان سنجش و آموزش کشور اقدام به جدا سازی داوطلبان به سه دسته نمود؛

- گروه اول داوطلبانی که سالم بودن و به کرونا مبتلا نشده بودند.

- گروه دوم آن دسته از داوطلبان بودند که به کرونا مبتلا شده بودند و در قرنطینه خانگی حضور داشتند.

- گروه سوم نیز داوطلبانی که به صورت قطعی به کرونا مبتلا شده بودند و لیست اسامی آنها از طریق وزارت بهداشت به سازمان سنجش اعلام شده بود.

اما داوطلبانی که به ویروس کرونا مبتلا شده بودند چه آنهایی که در بیمارستان بستری بودند و چه آن دسته از داوطلبانی که در منزل در قرنطینه به سر می بردند ، بخش آزمون دکتری سایت سازمان مراجعه نمودند و فرم خود اظهاری را پر کردند ، و تاییدیه بیمارستان یا همان گواهی ابتلا به کرونا را در سایت بارگزاری کردند. این دسته از داوطلبان خودشان تایید کردن که به صورت قطعی به کرونا مبتلا شده اند. بنابر این سازمان سنجش تدابیر خوبی را جهت جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا برای داوطلبان در نظر گرفت.

اما نکته مهم و حائز اهمیت این است که داوطلب شرکت در آزمون دکتری ، نمی تواند در دو رشته به صورت همزمان ثبت نام و در آزمون شرکت کنند. هر داوطلب می‌بایست در یک رشته و آن هم با توجه به مدرک تحصیلی خودش در این آزمون ثبت نام نمایند.

جمع بندی :

در مقاله فوق به تشریح مفصل زمان برگزاری آزمون دکتری پرداخته شد. همچنین به این نکته اشاره کردیم که آزمون دکترای دانشگاه سراسری و آزاد به صورت یکسان و یکپارچه برگزار می شود و آزمون های آنها جداگانه نیست. همچنین آزمون مقطع دکتری سالهای گذشته و همچنین آزمون ۱۴۰۱ همواره در روز ۶ اسفند ماه برگزار می شود ، چنانچه زمان آن تغییر کند به صورت اطلاعیه رسمی از طریق سایت سازمان سنجش به اطلاع داوطلبان عزیز خواهد رسید. ضمن آرزوی موفقیت برای همه داوطلبان آزمون دکتری سال ۱۴۰۱ امیدواریم که متن بالا برای شما عزیزان مفید فایده دار واقع شود.

نظرات
ارسال