داوطلبان شرکت کننده در آزمون های تیزهوشان برای ورود به مقاطع هفتم و دهم در مدارس سمپاد، بعد از طی مراحل کامل ثبت نام تیزهوشان باید به تاریخ برگزاری امتحان توجه داشته باشند. مرکز ملی سنجش و پذیرش دانش پژوهان و استعدادهای درخشان معمولا زمان آزمون تیزهوشان را در دفترچه ثبت نام درج می نماید تا دانش آموزان بتوانند آمادگی لازم را برای شرکت در امتحان کسب نمایند. با این حال بسیاری از والدین و دانش آموزان بعد از ثبت نام نگران تاریخ آزمون هستند. از این رو در ادامه این مقاله ما اطلاعات کامل تری در رابطه با تاریخ این امتحان سرنوشت ساز بیان خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

تاریخ ثبت نام آزمون های تیزهوشان 1401-1402 16 الی 25 فروردین ماه صورت میگیرد علاقه مندان میتوانند نحوه ثبت نام در این آزمون را  در این لینک مشاهده نمایند.

آزمون تیزهوشان

  • اقدامات قبل از زمان آزمون تیزهوشان
  • تاریخ و زمان آزمون
  • راهنمای اخذ کارت ورود به جلسه
  • نحوه پذیرش در آزمون تیزهوشان
  • جمع بندی

آزمون تیزهوشان

همان طور که حتما می دانید مدرسه های تیزهوشان از بهترین مدارس کشور محسوب می شوند، والدین زیادی خواستار ادامه تحصیل فرزندانشان در این مدرسه ها هستند، چرا که معلم هایی با سابقه تدریس بالا، امکانات آموزشی ویژه، آزمایشگاه های مجهز و کتابخانه های بسیار کاملی دارند و همچنین دانش آموزان نخبه و با استعدادی در آن جا مشغول به تحصیل هستند. از این رو هر سال در تاریخ مشخصی آزمونی کشوری در دو مقطع متوسطه اول و متوسطه دوم برگزار می شود تا از بین دانش آموزان سخت کوش و مستعد، بهترین ها برای ورود به مدارس استعدادهای درخشان انتخاب شوند و در عرصه های علمی و المپیادی افتخار آفرینی نمایند.

اقدامات قبل از زمان آزمون تیزهوشان

همه داوطلبانی که در آزمون های تیزهوشان شرکت کرده اند، باید چند روز قبل از زمان آزمون تیزهوشان برای دریافت و چاپ کارت ورود به جلسه اقدام نمایند. به منظور این کار کافیست به سامانه ای که در آن ثبت نام کرده بودند، azmoon.medu.ir مراجعه کرده و بعد از وارد کردن اطلاعات دانش آموز کارت مورد نظر را اخذ نمایند. لازم به ذکر است بسیاری از دانش آموزان از چندین ماه قبل از روز امتحان، شروع به مطالعه و مرور درس ها می نمایند تا با آمادگی کامل در این رقابت هیجان انگیز شرکت کنند و به مدارس سمپاد راه پیدا کنند.

همانند سایر آزمون های آموزشی، به همراه داشتن کارت ورود به جلسه در این آزمون الزامی می باشد. فراموش نکنید علاوه بر این کارت باید یک کارت شناسایی معتبر نیز در زمان آزمون تیزهوشان داشته باشید.

تاریخ و زمان آزمون

همه دانش آموزان و والدین آن ها بعد از ثبت نام نگران زمان و محل برگزاری آزمون هستند، باید بدانید که معمولا آزمون پایه هفتم و دهم در روزهای متفاوتی برگزار می شود. طبق اطلاعیه درج شده در سایت آموزش و پرورش آزمون تیزهوشان مقاطع هفتم و دهم با فاصله حدودی یک روز در خرداد ماه برگزار خواهد شد. در سال های گذشته نیز در همین ماه آزمون ها به صورت هماهنگ و کشوری برگزار شده است.

راهنمای اخذ کارت ورود به جلسه

کارت ورود به جلسه معمولا 5 روز پیش از تاریخ آزمون بر روی سایت قرار داده می شود. فراموش نکنید تنها داوطلبانی می توانند کارت خود را دریافت نمایند که هزینه آزمون را به موقع پرداخت کرده باشند. دانش آموزان دوره های متوسطه اول و دوم برای اخذ کارت باید به سایت azmoon.medu.ir مراجعه نمایند و بعد از انتخاب یکی از گزینه های «سمپاد پایه هفتم» و یا «سمپاد پایه دهم» رمز عبور همگام و کد ملی خود را وارد نمایند و سپس در پنجره باز شده گزینه « دریافت کارت ورود به جلسه آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان» را کلیک کنند. در این هنگام می توانید کارت مورد نظر را پرینت کنید. بدون داشتن کارت هیچ داوطلبی مجاز به شرکت در جلسه امتحان نخواهد بود.

نحوه پذیرش در آزمون تیزهوشان

در زمان آزمون تیزهوشان پذیرش دانش آموزان بر اساس نمره کسب شده تراز آزمون می باشد. سوالات آزمون پایه هفتم از منابعی مثل هوش، استعداد و خلاقیت است و اما در پایه دهم سوالات از دو بخش استعداد تحلیلی و استعداد تحصیلی طرح می شوند. بخش استعداد تحلیلی 15 سوال با مدت زمان 15 دقیقه مطرح شده که نمره کامل آن 45 می باشد و در بخش استعداد تحصیلی 75 سوال با مدت زمان 105 دقیقه و نمره 450 است. موفقیت در آزمون تیزهوشان می تواند جزء نخستین قدم ها برای موفقیت یک دانش آموز محسوب شود و آینده ای درخشان را برایش رقم بزند.

جمع بندی

بسیاری از دانش آموزان از سال ها قبل برای موفقیت در این آزمون تلاش می کنند، در واقع معدل و نمرات بالای پایه تحصیلی ششم و نهم از شرایط اصلی شرکت در آزمون استعداد های درخشان می باشد، پس اگر قصد ورود به مدارس سمپاد را دارید، با برنامه ریزی دقیق استرس و نگرانی را در زمان آزمون تیزهوشان از خود دور کنید. در این مقاله اطلاعات لازم در رابطه با تاریخ و زمان آزمون برای شما بیان شد تا اطلاعات اولیه مورد نیاز این امتحان را به دست آورید.

نظرات
ارسال