همه افرادی که دوره تحصیلی کارشناسی خود را گذرانده اند و قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند، در اولین قدم به رشته های بدون کنکور فکر می کنند.

به این دلیل که ورود به این دانشگاه ها راحت تر است و استرس کمتری نیز برای آن ها به همراه خواهد داشت. تحقیق و جستجو در رابطه با رشته های هر دانشگاه، نخستین کاری است که داوطلبان کارشناسی ارشد انجام می دهند.

این روزها با افزایش ظرفیت دانشگاه ها در پذیرش دانشجو بدون آزمون، رشته های تحصیلی زیادی وجود دارند که افراد می توانند با توجه به علاقه و نیاز شغلی خود در یکی از رشته ها به تحصیل مشغول شوند.

در ادامه این مقاله ما رشته های ارشد بدون کنکور را برای انتخاب بهتر شما مورد بررسی قرار می دهیم. پس با ما همراه باشید:

  • تنوع رشته های ارشد بدون کنکور
  • نحوه اطلاع از شرایط ثبت نام ارشد بدون کنکور
  • چه رشته هایی برای ارشد بدون آزمون هستند؟
  • مراکز آموزشی پذیرش دانشجوی ارشد بدون کنکور
  • زمان ثبت نام رشته های ارشد بدون کنکور
  • شرایط ثبت نام بدون آزمون دانشجویان استعداد درخشان
  • جمع بندی

تنوع رشته های ارشد بدون کنکور

تنوع رشته های تحصیلی ارشد بدون آزمون که بر اساس سوابق تحصیلی هستند، بسیار زیاد است. مراکز آموزشی متعددی نیز به این صورت و در رشته های مختلف پذیرش دانشجو دارند. اما تعداد و تنوع رشته های ارشد بدون کنکور برای آن دسته از داوطلبانی که سهمیه استعدادهای درخشان دارند، کمتر و متفاوت تر می باشد.

در هر صورت برای همه داوطلبان دفترچه راهنمای ثبت نام در زمان مشخصی از سال منتشر می شود که می توانند بهترین تصمیم را برای آینده تحصیلی و شغلی خود بگیرند و وارد دانشگاه شوند.

 در سال های گذشته پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و بدون کنکور، فقط برای داوطلبانی ممکن بود که جزء استعدادهای درخشان یا دارای معدل بالا بودند. اما به تازگی به دستور ستاد مبارزه با بیماری کرونا، بخشنامه ای مبنی بر پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی منتشر شد، تا علاوه بر داوطلبان دارای سهمیه استعدادهای درخشان، دیگر داوطلبان نیز بتوانند به راحتی در رشته مورد نظر خود پذیرش بگیرند.

نحوه اطلاع از شرایط ثبت نام ارشد بدون کنکور

تمامی موارد و شرایط برای پذیرش و ورود به دانشگاه، در دفترچه راهنمای ثبت نام مقطع کارشناسی ارشد ذکر شده است. لیست همه رشته ها، گرایش ها، دانشگاه ها و ظرفیت پذیرش نیز در همان دفترچه وجود دارد، تا داوطلبان با همه رشته ها و مراکز آموزشی آشنا شوند و با خیالی آسوده اقدام به ثبت نام نمایند.

انتخاب 40 کد برای رشته های ارشد بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی برای همه افراد امکان پذیر است. در دفترچه راهنما تمامی اطلاعات لازم برای ثبت نام و همچنین جزئیات کد رشته ها و چگونگی انتخاب رشته بیان شده است. 

چه رشته هایی برای ارشد بدون آزمون هستند؟

با در توجه به این موضوع که هر سال بخشنامه ها و میزان ظرفیت رشته ها متغییر است نمی توان به صورت صد در صد رشته های بدون آزمون ارشد را از قبل مشخص کرد.

با این حال اگر چه تنوع رشته های با آزمون بیش تر از رشته های بدون کنکور است، اما باز هم به جرات باید گفت مراکز آموزشی ظرفیت رشته های خوبی را برای پذیرش بدون کنکور در نظر گرفته اند و بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو می پذیرند. بنابراین لیست دقیق رشته ها در دفترچه راهنما هر سال برای داوطلبان ارائه می شود.

 البته به طور کلی پذیرش رشته های ارشد بدون کنکور در همه شش گروه علوم پایه، علوم انسانی، فنی و مهندسی، هنر، کشاورزی و منابع طبیعی و همچنین دامپزشکی امکان پذیر است و داوطلبان می توانند بدون در نظر گرفتن رشته تحصیلی کارشناسی خود در یکی از رشته های ذکر شده و در گرایش دلخواه  ادامه تحصیل دهند.

 مراکز آموزشی پذیرش دانشجوی ارشد بدون کنکور

مراکز آموزشی غیر انتفاعی و پیام نور جزء دانشگاه هایی هستند که به تازگی بدون کنکور پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد انجام می دهند. خوب است بدانید که همه دانشجویان بدون در نظر گرفتن سهمیه استعدادهای درخشان یا معدل ممتاز می توانند در این دانشگاه ها ثبت نام نمایند.

تعداد این مراکز آموزشی در همه شهرها و استان ها بالاست. علاوه بر این تنوع رشته های مختلف و ظرفیت مناسب سبب شده بسیاری از دانشجویان بعد از اتمام دوره کارشناسی، در این دانشگاه ها شرکت کنند و تحصیلات خود را تکمیل نمایند.

زمان ثبت نام رشته های ارشد بدون کنکور

معمولا بعد از اعلام نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد که در اواخر مهر ماه هر سال می باشد، ثبت نام رشته های بدون کنکور در این مقطع آغاز می شود. در این زمان کد رشته ها و ظرفیت های موجود در هر دانشگاه مشخص شده و با توجه به دفترچه راهنما داوطلبان می توانند به راحتی انتخاب رشته کنند. 

شرایط ثبت نام بدون آزمون دانشجویان استعداد درخشان

بسیاری از دانشگاه ها با در نظر گرفتن آیین نامه خاص، از بین دانشجویان ممتاز و استعدادهای درخشان مقطع کارشناسی بدون آزمون، دانشجو می پذیرند. داوطلبان می توانند برای ثبت نام شرایط و مقررات موجود در دفترچه راهنما را مطالعه کنند. پذیرش دانشجویان ممتاز از این طریق فقط یک بار امکان پذیر است و رشته تحصیلی انتخاب شده باید به تشخیص و تایید شورای آموزشی دانشگاه باشد.

طبق اطلاعات درج شده در آیین نامه پذیرش دانشجویان استعدادهای درخشان بدون آزمون در مقطع کارشناسی ارشد، تغییر رشته یا محل تحصیل امکان پذیر نیست و با توجه به ماده 4 مراکز آموزشی غیر انتفاعی، پیام نور، علمی کاربردی، آزاد اسلامی و حتی پردیس بین الملل نیز مجاز به سرپیچی از این قانون نیستند. 

جمع بندی

ادامه تحصیل در مقطع ارشد برای بسیاری از افراد امری مهم است، چرا که می توانند موقعیت های شغلی  بهتری برای خود به دست آورند. از طرفی داوطلبان تمایل دارند بدون استرس و کنکور به دانشگاه ورود کنند و در رشته مورد نظرشان به تحصیل بپردازند. به همین دلیل ما سعی کردیم در این مقاله برخی از اطلاعات لازم برای پذیرش رشته های ارشد بدون کنکور را ارائه دهیم. 

نظرات
ارسال