مسئله رتبه بندی معلمان ، از جمله مسائل مهم در حیطه آموزش و پرورش است ، که طرفدار ها و منتقدانی پیگیر را با خود به همراه دارد.

برای آشنایی بیشتر خوانندگان محترم این مطلب ، با طرح تازه آموزش و پرورش در حیطه معیشتی معلمان ، در این مقاله به بررسی فایده ها و معایب این طرح می پردازیم.

یکی از دغدغه ها در حوزه آموزش و پرورش طرح رتبه بندی فرهنگیان است ، که حدود ۱۰ سال از تصویب آن می گذرد و اکنون تصویب لایحه های آن توسط مجلس شورای اسلامی در حال بازبینی می باشد. طرح رتبه بندی فرهنگیان از آن جمله کارهایی است که اولاً برای افزایش سطح کیفیت آموزش ، و ثانیاً برای بهبود وضعیت زندگی فرهنگی ها مورد توجه قرار گرفته است.

حال قرار است با خواندن این مقاله از قانون های جدید رتبه بندی معلمان مدارس غیر انتفاعی در سال ۱۴۰۰-۱۴۰۱ آگاه شوید. آیا رتبه بندی شامل حال معلمانی که در مدارس غیرانتفاعی تدریس میکنند میشود؟ در ادامه با ما همراه باشید.

سرپرست سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی ، با مطرح کردن این سوال که معلمان مدارس غیردولتی در مصوبه رتبه بندی چه جایگاهی دارند گفت ؛ این مصوبه برای معلمان مدارس غیر دولتی نیست ، و بررسی کردن و پرداختن به این موضوع در سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی همچنان ادامه دارد.

رتبه بندی چیست؟

مطابق با اعلام مسئولان وزارت آموزش و پرورش رتبه بندی فرآیندی است که باعث افزایش  کیفیت در آموزش و پرورش ، و همچنین منجر به افزایش حقوق معلمان هم می شود .

اما هدف اصلی آن افزایش حقوق نیست ، افزایش صلاحیت های تخصصی همچون دانش ،  صلاحیت‌های عمومی مانند شخصیت افراد ، و توانمندی های آموزش و پرورشی شامل مجموعه‌ای از استعدادها و توانایی ها ، و قابلیت هایی است که معلم در طول تدریس کسب کرده و باعث ترقی وی شده است.  اینها ارتباط مستقیم و تاثیرگذاری با شغل معلمی دارد .

پس از این که معلم ها در نظام سنجش صلاحیت مورد ارزیابی قرار گرفتند ، گواهینامه ای برای آنها صادر می شود و این فرآیند هر چند سال یکبار به روز رسانی خواهد شد .

معلمان طبق این گواهینامه در امتیازهای رتبه بندی به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند ، و در ادامه مزایایی همچون شرکت در آزمون هایی مانند خارج از کشور ،  کسب پست های مختلف مدیریتی و یا حضور در گروه های آموزشی را برای آنها به دنبال دارد.

شرایط قرار گرفتن در رتبه های ۱ تا ۵ به شرح زیر می باشد:

برای به دست آوردن رتبه یک :

 • داشتن حداقل ۲ سال سابقه کار
 • ۱۲۰ ساعت دوره آموزشی ضمن خدمت
 •  کسب حداقل ۷۵ درصد امتیازات حاصل از محاسبه میانگین ارزیابی در دو سال گذشته
 •  و ۶۰ درصد شاخص صلاحیت های معلمی

کسب رتبه ۲ :

 •  حداقل ۶ سال سابقه کار
 • چهار سال توقف در رتبه ۱
 •  ۱۸۰ ساعت دوره آموزشی ضمن خدمت
 •  ۸۰ درصد امتیاز حاصل از محاسبه میانگین ارزیابی عملکرد
 •  و ۶۵% امتیاز شاخص صلاحیت های عمومی

کسب رتبه سه :

 •  دوازده سال سابقه کار
 •  ۳ سال توقف در رتبه ۲
 •  گراندن ۱۵۰ ساعت دوره آموزشی
 • و ۷۰ درصد امتیاز شاخص صلاحیت‌های معلمی

کسب رتبه ۴ :

 • ۱۸ سال سابقه کار
 • ۴ سال توقف در رتبه سه
 • ۱۲۰ ساعت  دوره آموزشی ضمن خدمت
 •  ۷۵ درصد امتیاز شاخص صلاحیت های مردمی

کسب رتبه ۵ :

 • حداقل ۲۴ سال سابقه
 • ۴ سال توقف در رتبه ۴
 •  ۱۰۰ ساعت دوره آموزشی
 •  و ۸۵ درصد امتیاز شاخص صلاحیت های عمومی و حرفه ای

برای ارزیابی و سنجش صلاحیت های معلمان ، ایده‌های ممیزه مرکزی هیئت های ممیزه استانی ، کارگروه شهرستانی و مناطق پیش‌بینی شده است که ساختار اعضای آنها طی آیین نامه ای توسط سازمان آموزش و پرورش اعلام خواهد شد و ارزیابی بدین صورت است که ؛ در وهله اول شخص مورد نظر در سطح شهرستان و منطقه محل زندگی خود مورد سنجش علیه قرار میگیرد، و سپس بعد از تعیین شدن در سطح استان برای سنجش و بررسی به سطح کشوری محول می شود.

تکلیف رتبه‌بندی معلمان مدارس غیرانتفاعی در سال ۱۴۰۰ ۱۴۰۱

موضوع رتبه بندی معلمان برای اولین بار در دولت دهم ، و در پی تصویب سند تحول بنیادین مورد بحث قرار گرفت بر این مبنا وزارت آموزش و پرورش با تالیف و تدوین آیین نامه معلمان را طبق شرایطی که دارند به ۴ رتبه مورد دسته بندی قرار داده است.

و بر طبق آن تصمیم گرفتند حقوق معلمان به پایه ۸۰ درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه برسد . این برنامه پیشنهادی برای تصویب شدن به مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی هم ارسال شد اما به دلیل ابهام هایی که پیش آمد مورد قبول واقع نشد.

دومین بار موضوع رتبه بندی در دولت یازدهم مورد بحث قرار گرفت و از مهرماه سال ۱۳۹۴ با نام مرحله اول رتبه بندی مورد اجرا واقع شد.

در این مرحله بنا بر دلایلی همانند عدم برقراری تناسب میان بودجه‌ای که برای اجرایی شدن رتبه بندی در نظر گرفته شده بود ، و مبلغی در حدود ۱۳۵۰ میلیارد تومان را شامل میشد تعدادی از آموزگاران دوره پیش دبستانی و همچنین معلمانی که سابقه کار آنها کمتر از ۶ سال بود، حذف شد .

در سال ۱۳۹۵ در ماجرای تالیف و تدوین برنامه ششم توسعه رتبه بندی معلمان به عنوان وظیفه قانونی در ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه طرح شد و با نگرش به ابلاغ این قانون در اوایل سال ۱۳۹۶ باید آماده سازی لایحه رتبه بندی از زمان شروع برنامه ششم در دستور کار آموزش و پرورش و دولت قرار گرفته و نهایتاً تا قبل از بسته شدن لایحه بودجه ۱۳۹۷ به مجلس تحویل داده می شد اما زمان اجرا کردن این طرح در بند 《الف》 این ماده باعث حذف محدودیت زمانی برای اجرای آن شد.

در انتها مجلس یازدهم در تاریخ ۲۴ ماه آذر طرح رتبه بندی معلمان را پذیرفت و موافقت خود را با تصویب آن اعلام کرد .

بر اساس این مصوبه مربوط به رتبه بندی ،  معلمان را در پنج دسته تقسیم بندی کردند که عبارتند از : آموزشیار معلم ( از بدو ورود به خدمت ) مربی معلم ( ۷ سال خدمت ) استادیار معلم ( ۱۲ سال خدمت ) دانشیار معلم ( ۱۷ سال خدمت ) و استاد معلم ( ۲۲ سال خدمت ) .

بر این اساس آن دسته معلم هایی که در آموزش نسل تازه دانش آموزان اهتمام بیشتری می ورزند ، سزاوار برخورداری از مزایای بالا تری نسبت به دیگر معلمان هستند.

سوالی که در اذهان عمومی شکل میگیرد این است که آیا تمامی معلمان تحت نظام رتبه بندی قرار می گیرند؟

سرپرست سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی گفت :

این مصوبه مربوط به رتبه بندی ، شامل حال معلمان مدارس غیردولتی نمی شود. پیشنهاداتی داریم تا این طرح معلمان این مدارس را نیز در بر گیرد اما تاکنون مورد موافقت قرار نگرفته است . در سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی این موضوع را مورد بحث و بررسی قرار داده ایم و پیگیری‌های لازم را در رابطه با جایگاه ما و معلمان عزیز مان در مصوبه رتبه بندی انجام داده ایم.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش قبلا در رابطه با این موضوع که آیا همه معلمان مشمول نظام رتبه بندی می شوند یا خیر، اظهاراتی داشته است که بر اساس بند ۲ ماده ۲ قانون افراد دارای شرایط ، شناسایی شده‌اند و در آن ذکر شده است که اشخاصی که در مدارس دولتی تحت عنوان آموزگار ، دبیر ، مشاور ، هنر آموز ، معاونین ، مراقب سلامت و کادر مدرسه هستند در نظام رتبه بندی به شمار می‌آیند..

نظرات
ارسال