اگر از داوطلبان شرکت در آزمون سراسری 1401 هستید، اولین چیزی که برای ثبت نام در آزمون به آن نیاز دارید، دریافت سوابق تحصیلی است که لازمه آن، داشتن کد چهار رقمی منطقه یا ناحیه اخذ دیپلم است. توجه کنید که بدون داشتن این کد، نمی‌توانید سوابق تحصیلی خود را دریافت کنید چرا که باید بدانید در چه منطقه‌ای در مقطع دبیرستان فارق‌الّتحصیل شده اید.

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که جهت  دریافت کد سوابق تحصیلی نیازمند  اطلاع از کد منطقه تحصیلی خود هستید که نحوه درایفت این کد را در این مقاله شرح داده ایم.

در این مطلب، به بررسی این کد می‌پردازیم و نحوه دریافت آن را شرح می‌دهیم. پس پیشنهاد ما به شما خواننده گرامی این است که تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

کد منطقه تحصیل در کنکور سراسری چه تاثیری دارد؟

در پاسخ این سوال، باید به شما بگوییم که تمامی استان‌ها از مناطق مختلفی تشکیل می‌شوند که هر‌کدام از این مناطق، کد مخصوص خود را دارد و یکی از ضروری‌ترین اطلاعات، برای پر کردن فرم ثبت نام آزمون‌های سراسری برای داوطلبین شرکت‌کننده، دریافت سابقه تحصیلی از محل اخذ دیپلم است و این کار از هیچ راهی انجام نمی‌شود به جز داشتن کد منطقه تحصیلی.

آیا کد منطقه تحصیل به محل سکونت مربوط می‌شود؟

شاید این سوال در ذهنتان ایجاد شود که آیا کد چهار رقمی منطقه یا ناحیه اخذ دیپلم به محل سکونت ربط دارد یا خیر؟ باید بگوییم که کد منطقه تحصیلی، صرفا کد منطقه ایست که دانش‌آموز، دیپلم خود را در آن منطقه اخذ کرده‌است و به هیچ وجه، به محل سکونت، ارتباطی ندارد.

شاید این امکان وجود داشته باشد که محل اخذ دیپلم، در منطقه محل سکونت باشد. بنابر این، کد منطقه تحصیلی، همان کد محل سکونت است. در غیر این صورت، مناطق متفاوت بوده و کد‌ها نیز متفاوت هستند.

آیا لیست دقیقی از کد مناطق تحصیلی وجود دارد؟

لازم به ذکر است که لیست کد‌های چهار رقمی مناطق تحصیلی،  هر ساله دوچار تغییر می‌شود. بنابر این، نمی‌توان لیست دقیقی به طور دائمی، از این کد‌ها جمع‌آوری کرد.

به‌ترین زمان برای دریافت کد منطقه تحصیل، زمانی است که سازمان سنجش برای ثبت نام در کنکور سراسری اعلام کرده‌است.

در ادامه، راهنمای دریافت کد منطقه تحصیلی را شرح می‌دهیم. پس تا انتها با خواندن این مطلب، ما را یاری کنید.

راهنمای دریافت کد محل اخذ دیپلم

در زمان اعلام شده برای ثبت نام کنکور سراسری توسط سازمان سنجش کشور، سامانه دریافت کد ناحیه اخذ دیپلم و دریافت سابقه تحصیلی در سایت سازمان سنجش برای داوطلبین فعال می‌شود.

پیشنهاد ما به شما این است که پیش از ثبت نام در آزمون، ابتدا به سایت سازمان سنجش آموزش کشور بروید و کد چهار رقمی منطقه تحصیل یا ناحیه اخذ دیپلم را دریافت کنید و در مرحله بعد، از سامانه مربوطه، سوابق تحصیلی خود را دریافت کنید.

مشمولین دریافت کد سوابق تحصیلی چه کسانی هستند؟

همانطور که در بالا گفتیم، داشتن کد سوابق تحصیلی، لازمه ثبت نام در کنکور سراسری است. افرادی که در سال 1384 به بعد، در یکی از رشته‌های نظری دیپلم خود را اخذ کرده‌اند همچنین افرادی که در سال 1391 به بعد، مدرک پیش‌دانشگاهی خود را اخذ کرده‌اند، باید کد دیپلم و کد پیش‌دانشگاهی را دریافت کنند.

لازم به ذکر است که فارق‌الّتحصیلان پیش از 1384 در مقطع دیپلم و 1391 در مقطع پیش‌دانشگاهی در رشته‌های نظری، فارق‌الّتحصیلان رشته‌های فنی حرفه‌ای، دانشسرا‌ها، افرادی که دارای مدرک نظام ترمی واحدی هستند و افرادی که دارای مدرک تطبیقی از مدارس غیر ایرانی خارجی هستند، شامل دریافت کد سوابق تحصیلی نیستند.

چه کسانی مشمولین دریافت کد چهار رقمی منطقه تحصیل یا ناحیه اخذ دیپلم هستند؟

دریافت کد منطقه اخذ دیپلم، برای دانش‌آموزان دبیرستانی که می‌خواهند در کنکور سراسری شرکت کنند، امری واجب است و پیش از سبت نام در آزمون سراسری ورودی دانشگاه، باید از سامانه سازمان سنجش و آموزش کشور، کد منطقه تحصیل یا ناحیه اخذ دیپلم و مشمولانی که در بالا به آنها اشاره کردیم نیز باید کد سوابق تحصیلی خود را دریافت کنند.

به طور کلی، تمام افرادی که قصد شرکت در آزمون سراسری ورودی دانشگاه‌ها را دارند، باید کد منطقه تحصیل را از لیستی که در سایت سازمان سنجش قرار دارد، پیدا کرده و نگه دارند. پس از دریافت کد، به سامانه دریافت کد سوابق تحصیلی رفته و کد چهار رقمی منطقه تحصیل یا ناحیه اخذ دیپلم را وارد کرده و کد سوابق تحصیلی دیپلم یا پیش‌دانشگاهی خود را دریافت کنند.

سخن پایانی

در این مطلب، سعی کردیم به بررسی تمام جوانب دریافت کد منطقه تحصیلی بپردازیم.

همانطور که در بالا ذکر شد، داشتن کد ناحیه اخذ دیپلم، برای افرادی که برای ورود به دانشگاه، قصد شرکت در کنکور سراسری را دارند، موردی الزامی بوده و همچنین اولین لازمه برای دریافت کد سوابق تحصیلی است. امید است که شما خواننده گرامی، با مطالعه این مطلب، بتوانید به راحتی، مراحل دریافت کد منطقه تحصیلی خود را انجام دهید و موفق شوید.

اگر از این مطلب خوشتان آمد، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

نظرات
ارسال