دانشنامه چیست؟

دانشنامه یا گواهینامه پایان تحصیلات یا گواهی فارغ التحصیلی  مدرکی است که هنگامی که فرد در هر یک از دوره های تحصیلی به اتمام میرسد دریافت می کند. متن داخل دانشنامه شامل نام دارنده دانشنامه تحصیلی، رشته فارغ التحصیلی و تاریخ اخذ مدرک پایان گواهینامه تحصیلی یا دانشنامه است.دانشنامه فارغ التحصیلی در واقع مهمترین مدرکی است که یک فرد در هنگام اتمام آن پایه تحصیلی دریافت می کند.دانشنامه در حین تحصیل شامل مدارک زیر میشود.

مدرک فارغ التحصیلی دورهٔ ابتدایی: پس از موفقیت در امتحانات کلاس ششم ابتدایی

مدرک فارغ التحصیلی راهنمایی : پس از موفقیت در امتحانات کلاس سوم راهنمایی

مدرک فارغ التحصیلی متوسطه یا دیپلم متوسطه: پس از موفقیت در امتحانات نهایی دورهٔ متوسطه

مدرک فارغ التحصیلی دورهٔ پیش‌دانشگاهی: پس از موفقیت در امتحانات دورهٔ یک‌سالهٔ پیش‌دانشگاهی

مدرک فارغ التحصیلی فوق دیپلم

گواهی موقت پایان تحصیلات کارشناسی

مدرک تحصیلی فوق لیسانس

گرفتن گواهی موقت فارغ التحصیلی

گواهی موقت کارشناسی

گواهینامه هایی که در زمان دانشگاه دریافت میشود دارای اهمیت بیشتری هستند و شامل دانشنامه های دوره های کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری میشود. و همان طور که گفته شد شامل گواهی موقت پایان دوره و دانشنامه اصلی پایان دوره است.

یکی از سوالات متداول در بین دانشجویان این است که دانشنامه  کارشناسی چیست؟. دانش نامه ها اغلب برای کار یا تحصیل در خارج از کشور استفاده می شوند. بنابراین اگر قصد مهاجرت دارید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که مدرک فارغ التحصیلی یا دانش نامه خود را پیگیری کنید. دانش نامه معتبرترین سند قابل ارائه و ترجمه است. پس از اتمام تحصیل یا ادامه تحصیل یا کار در یک کشور خارجی دیگر، باید مدرک معتبر و معتبری از دانشگاه یا شرکت مورد نظر خود ارائه دهید.

برای گرفتن دانشنامه دانشگاه باید مدارکی را ارائه دهید که به شرح زیر است :

مدارک لازم جهت صدور دانشنامه

ارائه اصل گواهینامه موقت (در صورتی‌که دریافت شده باشد).

ارائه تسویه حساب قطعی (در صورت وجود بدهی) از واحد محل تحصیل.

درصورت استفاده از وام دانشجويي، نامه تسويه حساب فارغ التحصيل با صندوق رفاه.

اصل و تصویر دانشنامه مقطع یا مقاطع قبلی

فرم نحوه انجام تعهد آموزش رایگان (دانشجویان دوره‌های روزانه) در مقاطع قبلی (جهت دریافت دانشنامه مقاطع کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی).

کپی کارت ملی و تمامی صفحات شناسنامه

ارائه اصل و تصویر کارت پایان خدمت یا معافیت

دو قطعه عکس 4*3.

شرایط دریافت دانشنامه

باید تمام درس هایی که باید گذرانده شود توسط فرد سپری شود و فارغ التحصیل شود.

وضعیت نظام وظیفه فرد تعیین تکلیف شود 

تمام بدهی ها و وام ها در دانشگاه تسویه شده باشد

تعهد خدمت معادل سنوات تحصیلی بر مبنای منطقه محل تحصیل فرد انجام شده باشد و یا هزینه های تحصیل رایگان برای دانشجویان دانشگاه های سراسری پرداخت شده باشد و همچنین هزینه های تحصیل رایگان مقطع پایین تر نیز پرداخت شده باشد.

ریزنمرات دانشگاهی

برای اخذ ریزنمرات کافی است هزینه تحصیل رایگان را پرداخت کنید.کلیه دانشگاه های زیر نظر وزارت علوم موظفند پس از دریافت رایگان ریزنمرات تایید شده را ارائه کنند. بدیهی است که ریزنمرات ها شامل درس هایی است که تاکنون آموخته اید. ریز نمرات تایید شده قابل ترجمه رسمی و ارسال به دانشگاه ها به همراه دانشنامه می باشد.

 

نظرات
ارسال