افرادی که قصد تحصیل در رشته های کارشناسی ارشد پزشکی را دارند می توانند به سایت مرکز سنجش پزشکی مراجعه کرده و برای آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت در سال ۱۴۰۱ ثبت نام کنند. مهلت این ثبت‌نام معمولاً از تاریخ ۳۰ بهمن تا ۱۰ اسفند ماه می باشد.

این آزمون همانند سال های گذشته ، به شکل یکپارچه و جامع ، برای همه دوره های شهریه پرداز ، روزانه و همچنین دانشگاه آزاد برگزار می‌شود . و همه داوطلبان باید جهت ثبت نام به سایت مرکز سنجش پزشکی مراجعه کنند این سایت به آدرس sanjeshp.ir قابل دسترس می باشد. ثبت نام در این آزمون نیز محدودیت زمانی داشته بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که متقاضیان عزیز از قبل مدارک خود را آماده کنند تا به محض اینکه ثبت نام آغاز شد بتوانند در موعد مقرر ثبت نام خود را انجام دهند.

هر ساله مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور ، زمانبندی کنکور ارشد وزارت بهداشت را اعلام می کند که در دفترچه ثبت نام آزمون درج شده است و در سایت مرکز قرار داده می‌شود. معمولاً این تاریخ از ۳۰ بهمن تا ۱۰ اسفندماه می باشد اما تاریخ دقیق کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت متعاقباً توسط سایت اعلام می‌شود.

داوطلبان باید در مدت زمان مقرر سایت sanjeshp.ir مراجعه کرد و ثبت نام خود را انجام دهند. رشته های امتحانی آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت در چهار گروه ارائه می گردد و داوطلبان با توجه به اینکه مدرک کارشناسی یا بالاتر آنها چه رشته ای بوده ، مجاز هستند در دو رشته از دو گروه به صورت متفاوت شرکت کنند.

داوطلبان پس از آنکه در رشته مورد نظر خود را انتخاب کردند و هزینه ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت را پرداخت نمودند باید وارد سایت sanjeshp ir شوند و فرم های مخصوص را تکمیل کنند.

چنانچه بنا به دلایلی نتواند در موعد مقرر نسبت به ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت اقدام کند ، مرکز سنجش پزشکی کشور یک مهلت برای افراد جامانده در نظر می گیرد ، و لینک ثبت نام آن را در سایت قرار می‌دهد ، تا افراد جامانده بتوانند ثبت نام کنند.

لذا آن دسته از داوطلبانی که میخواهند در دو رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت آزمون دهند می بایست از شرایط و جزئیات آن آگاه شوند ، پیشنهاد می کنیم که ادامه مطلب را نیز به دقت مطالعه فرمایید.

شرایط ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت در سال ۱۴۰۱

سازمان سنجش پزشکی کشور به منظور تامین نیروی انسانی متخصص و همچنین متعهد بر اساس شرایط و ضوابط تعیین شده توسط این مرکز نسبت به پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد رشته های علوم پزشکی اقدام می کند. همه متقاضیان شرکت در این آزمون باید یک سری شرایط را داشته باشند که در زیر به آنها اشاره کرده ایم.

تمامی داوطلبان می بایست مدرک کارشناسی ، یا کارشناسی ارشد ، و یا دکترای عمومی گروه پزشکی و یا مدارک بالاتر مورد تایید وزارت علوم را داشته باشند. همچنین دانشجویان ترم آخر که تا تاریخ ۳۱ شهریور سال ۱۴۰۱ فارغ التحصیل شوند می توانند در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت سال ۱۴۰۱ ثبت نام کنند.

همچنین مدارک مورد قبول در هر رشته ارشد پزشکی در جدول شماره ۱ دفترچه راهنمای ثبت نام کارشناسی ارشد علوم پزشکی سال ۱۴۰۱ موجود می باشد.

داوطلبان پذیرفته شده در دوره‌های روزانه کارشناسی ارشد وزارت بهداشت سال ۱۴۰۰ مجاز به شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۱ نیستند.

چنانچه داوطلبی فارغ التحصیل یکی از دوره های رایگان مقطع کارشناسی ارشد باشد در صورتی می‌تواند مجدداً در دوره روزانه تحصیل کند ، ملزم به پرداخت شهریه است.

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در صورتی که از تحصیل انصراف داده باشند و با دانشگاه محل تحصیل خود تسویه کرده باشند ، می توانند در کنکور کارشناسی ارشد علوم پزشکی سال ۱۴۰۱ شرکت کنند.

آن دسته از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد که از تحصیل باز مانده اند  و یا محروم شده اند ، در صورتی که با دانشگاه خود تسویه حساب کرده باشند می توانند در یک رشته متفاوت با رشته سابق خود ، در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت سال ۱۴۰۱ ثبت نام نمایند.

فارغ التحصیلان مشمول قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکی مقاطع کاردانی به کارشناسی ، کارشناسی به کارشناسی ارشد و کارشناسی ارشد به ph.D ، قبل از انجام خدمات موضوع مذکور می توانند ادامه تحصیل را داشته باشند.

انواع سهمیه در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت سال ۱۴۰۱

سهمیه ها در این آزمون نیز مانند همه آزمون های سراسری می تواند اعمال شود. چند مورد از این سهمیه ها را در زیر عنوان می‌کنیم.

  • سهمیه ایثارگران
  • سهمیه رزمندگان
  • سهمیه آزاد
  • سهمیه استعداد درخشان

توجه داشته باشید که ۳۰ درصد از ظرفیت هر رشته به ایثارگران و رزمندگان تعلق می گیرد. به شرط اینکه داوطلب حد نصاب نمره علمی لازم و باقیمانده ظرفیت پذیرش را کسب نماید. و مابقی از ظرفیت پذیرش در هر رشته به آن دسته از داوطلبان مشمول سهمیه نیستند تعلق می یابد.

توجه داشته باشید که سهمیه استعداد درخشان ، مازاد بر مقدار ظرفیت پذیرش عادی است.

سهمیه ایثارگران و رزمندگان به چه کسانی تعلق میگیرد؟

- کلیه داوطلبانی که فرزند و همسر شهید ، آزاده و جانباز هستند. با شرط کسب ۷۰ درصد نمره علمی در گزینش. به این داوطلبان ۲۵ درصد از سهمیه ظرفیت حل مشکل تعلق می گیرد.

- فرزند رزمنده با این شرط که حدنصاب ۸۰ درصد نمره علمی گزینش را کسب نماید. به این دسته از داوطلبان نیز همان ۲۵ درصد از ظرفیت هر رشته تعلق میگیرد.

- جانباز که درصد جانبازی آن کمتر از ۲۵ درصد است ، همچنین فرزندان و همسر جانبازان کمتر از ۲۵ درصد. به این دسته از داوطلبان ۵ درصد از ظرفیت هر رشته اختصاص می یابد.

- همسر و فرزندان رزمنده که بصورت داوطلبانه حداقل ۶ ماه در جبهه حضور داشته است. به این دسته از داوطلبان نیز ۵ درصدر از ظرفیت هر رشته اختصاص می یابد.

استعداد درخشان

آن دسته از داوطلبان شرکت در این آزمون که متقاضی استفاده از سهمیه استعداد درخشان هستند باید نسبت به مطالعه آیین نامه تسهیلات ادامه تحصیل استعدادهای درخشان وزارت بهداشت اقدام نمایند ، که در دفترچه ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت موجود می باشد. به هر حال پیشنهاد ما این است قبل از شرکت در این آزمون دفترچه راهنمای آن را به دقت مطالعه فرمایید.

نظرات
ارسال