در این مطلب قصد داریم نحوه ثبت نام آزمون نمونه دولتی ۱۴۰۱ - ۱۴۰۲ را به صورت مفصل توضیح دهیم ، در ادامه با ما همراه باشید.

همواره مدارس نمونه دولتی به دلیل داشتن امکانات آموزشی مناسب و سطح بالای مدارس ، متقاضیان زیادی داشته است. همین موضوع باعث شده است که دانش آموزان علاقمند همواره جهت ثبت نام در این آزمون اقدام نمایند. همواره تحصیل در مدارس نمونه دولتی دارای شرایطی می باشد ، که دانش آموزان قبل از ثبت نام باید به آن توجه کنند.

هرساله ثبت نام آزمون نمونه دولتی از طریق سامانه و به صورت استانی انجام می گیرد. متقاضیان این آزمون باید در موعد مقرر به سامانه ثبت‌نام استانی مراجعه کنند ، و پس از پرداخت هزینه آن. ثبت نام خود را انجام دهند.

اما نکته مهم این که ورود به مدارس نمونه دولتی فقط جهت دانش آموزان پایه نهم به دهم می باشد. و ورود دانش آموزان مقطع ششم به هفتم به مدارس نمونه دولتی امکانپذیر نمی باشد ، و دانش آموزان پایه ششم به هفتم می توانند در مدارس هیات امنایی ثبت نام نمایند.

دستور العمل آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی دوره دوم آموزش متوسطه در سال تحصيلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱

 ثبت نام داوطلبان آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی، از روز سه شنبه تاریخ ۱۴۰۱/۰۱/۳۰ تا روز شنبه تاریخ ۱۴۰۱/۰۲/۱۰ از طریق سامانه ثبت نام  خدمت داوطلبان این آزمون اعلام میگردد و از سوی اداره کل آموزش و پرورش استان انجام خواهد شد. (تمامی مراحل ثبت نام، اعلام نتایج آزمون، در خواست تجدید نظر و دریافت پاسخ آن، از طریق سامانه ثبت نام و اعلام نتایج استان، انجام خواهد شد.)

 آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی، رأس ساعت ۹ صبح روز جمعه تاریخ ۱۴۰۱/۰۴/۰۳ در سراسر کشور به صورت هم زمان برگزار خواهد شد و داوطلبان بایستی در زمان اعلام شده در جلسه امتحان حضور پیدا نمایند. 

 

 

زمان ثبت نام آزمون نمونه دولتی

زمان ثبت نام آزمون مدارس نمونه دولتی معمولاً از ۲۱ فروردین آغاز شده و تا ۳۱ فروردین ادامه دارد. دانش آموزان متقاضی چنانچه قصد شرکت در این آزمون را دارند ،  می توانند به سایت آموزش و پرورش استان جهت ثبت نام مراجعه نمایند.

قبل از آزمون مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان با هم برگزار می‌شد اما توجه داشته باشید که در چند سال اخیر این آزمون به صورت جداگانه برگزار می‌شود و هر استان دارای سامانه ثبت‌نام مجزا میباشد. اینجاست که ممکن است دانش آموزان و اولیای آنها دچار سردرگمی می شوند و حتی دچار اشتباه شوند.

 

نحوه ثبت نام به چه صورت است؟

متقاضیان ابتدا باید به سایت ثبت نام آموزش و پرورش به آدرس Azmoon.medu.ir مراجعه کرده و وارد سایت شوند.

 

سپس باید وجه ثبت‌نام را از طریق درگاه اینترنتی همان سایت واریز کرده و یک رمز ورود برای وارد شدن به سامانه دریافت نمایند. هزینه ثبت نام 30 هزار تومان است که به صورت اینترنتی قابل پرداخت می باشد.

متقاضی می بایست یک قطعه عکس ۳ در ۴ با زمینه سفید را اسکن کرده و با فرمت jpg بارگذاری نمایند. توجه داشته باشید که حداکثر حجم عکس باید ۳۰۰ کیلوبایت باشد.

 

در مرحله بعد متقاضی می بایست فرم اینترنتی تقاضای ثبت نام را به دقت تکمیل نمایید ، و پس از آن ، سامانه به او یک کد رهگیری می دهد تا بتواند هنگام اعلام نتایج از آن استفاده کند.

 

شرایط ثبت نام در مدارس نمونه دولتی چیست؟

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم این آزمون هم مانند سایر آزمون های ورودی دارای یک سری شرایط است که دانش‌آموزان باید از آنها برخوردار باشند. در ادامه به شرایط لازم جهت شرکت در آزمون مدارس نمونه دولتی می پردازیم.

دانش آموز می بایست در سال تحصیلی ۱۳۹۹ - ۱۴۰۰ در پایه نهم اشتغال به تحصیل داشته باشد. و امکان ثبت نام برای دانش آموزان سایر پایه های تحصیلی وجود ندارد.

 

معدل کتبی نمرات امتحانات خرداد ماه دانش آموز ، بدون در نظر گرفتن نمرات تکوینی ، می بایست حداقل ۱۷ باشد.

 

می‌بایست متقاضی در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی همان منطقه شرکت نماید ، لذا جابجایی دانش آموز امکان پذیر نمی باشد ، حتی اگر نمره آخرین نفر قبولی مدرسه مقصد را کسب کرده باشد.

 

دانش آموزان پسری که در مناطق ۳ ، ۱۱ و ۱۳ تهران تحصیل می کنند ، از آنجایی که این مناطق دارای مدرسه نمونه دولتی نمی باشد ، بنابراین دانش آموزان منطقه ۳ تهران می‌بایست دبیرستان نمونه دولتی امام موسی صدر منطقه ۱ را انتخاب نمایند. دانش آموزان منطقه ۱۱ می بایست دبیرستان نمونه دولتی جاویدان منطقه ۶ را انتخاب کنند. و همچنین دانش آموزان منطقه ۱۳ می‌بایست دبیرستان نمونه دولتی دانشمند منطقه ۸ تهران را انتخاب کنند.

 

دانش آموز فقط می تواند هنگام ثبت نام یکی از رشته های موجود را انتخاب نماید.

 

منابع آزمون و ضرایب سوالات

کلیه سوالات آزمون مدارس نمونه دولتی از منابع درسی پایه نهم سال تحصیلی ۱۳۹۹ - ۱۴۰۰ خواهد بود. در زیر نام دروس و همچنین ضریب آنها را نام برده ایم.

 

تعداد ۲۵ سوال از درس ریاضی با ضریب ۳

تعداد ۲۵ سوال از درس علوم تجربی با ضریب ۲

تعداد ۱۵ سوال از درس فارسی با ضریب ۲

تعداد ۱۰ سوال از درس قرآن و پیام های آسمان با ضریب ۲

تعداد ۸ سوال از درس عربی با ضریب ۱

تعداد ۱۰ سوال از درس مطالعات اجتماعی با ضریب ۱

 

 

مدت زمان آزمون چقدر خواهد بود؟

دانش آموزان باید بتوانند تعداد ۱۰۰ سوال را در مدت زمان ۱۲۰ دقیقه پاسخ بدهند. چنانچه هر سوال را درست پاسخ دهند ۳ امتیاز مثبت خواهند گرفت ، همچنین در ازای یک سوال غلط ۱ نمره منفی برای آنها لحاظ خواهد شد.

 

جمع بندی :

در مطلب بالا نحوه ثبت نام آزمون مدارس نمونه دولتی در سال تحصیلی ۱۴۰۰ - ۱۴۰۱ پرداخته شد. به این نکته اشاره کردیم که هر ساله معمولاً از ۲۱ فروردین تا ۳۱ فروردین دانش آموزان پایه نهم مهلت دارند تا با مراجعه به سایت آموزش و پرورش استان خود ، در این آزمون ثبت نام کنند. به همین منظور می بایست وارد سایت Azmoon.medu.ir شوند و هزینه ثبت نام را به صورت آنلاین پرداخت کنند تا بتوانند رمز ورود سامانه را دریافت نمایند.

همچنین مدارک لازم و همچنین اقداماتی که باید متقاضیان انجام دهند ، را به صورت کامل شرح دادیم. و به معرفی شرایط دانش آموزان جهت ثبت نام در مدارس نمونه دولتی اشاره کردیم ، و همه دروس امتحان ورودی مدارس نمونه دولتی به همراه ضرایب آنها را نام بردیم.

بطور کلی ثبت نام در آزمون مدارس نمونه دولتی برای دانش آموزان پایه نهم به دهم امکانپذیر است ، یعنی دانش آموز جهت ثبت نام و ورود به مدارس نمونه دولتی ۱۴۰۱ ، میبایست در سال تحصیلی ۱۳۹۹ - ۱۴۰۰ در پایه نهم مشغول به تحصیل باشند. و دانش آموزان سایر پایه های تحصیلی امکان ورود به مدارس نمونه دولتی را ندارند.

همچنین اشاره کردیم دانش آموزان هر منطقه جهت ثبت نام در آزمون و ورود به مدارس نمونه دولتی ، باید در همان منطقه که سکونت دارند و در حال تحصیل میباشند اقدام نمایند ، و برای آن مناطقی از تهران که مدارس نمونه دولتی ندارند ، گزینه جایگزین را نام بردیم.

نظرات
ارسال
حسین

بسیار عالی

پاسخ: