ثبت نام جهش تحصیلی از نیمه دوم خرداد ماه 1401 معمولا آغاز میشود . ثبت نام دانش آموزان برای جهش تحصیلی پس از نتایج کارنامه نهایی آغاز میشود و تا آخر تیر ادامه پیدا می کند.

برای ثبت نام جهت جهش تحصیلی باید دانش آموز به محل تحصیل خود مراجعه کند و شرایط ثبت نام جهش تحصیلی را جویا شود و درخواست خود برای جهش تحصیل اعلام کند.

جهشی خواندن یا جهش تحصیلی به حالتی می گویند که دانش آموز برای کمتر کردن زمان تحصیل خود دو پایه تحصیلی را در یک سال میگذراند.دانش اموزانی که خواستار جهش تحصیلی هستند با قبولی در دو مرحله آزمون و داشتن شرایط میتوانند از پایه اول به سوم، دوم به چهارم، سومبه پنجم، چهارم به ششم و هفتم به نهم جهش تحصیلی داشته باشند.

تمام دانش آموزانی که قصد جهشی خواندن دارند میبایست حتما پایه های اول هر مقطع را گذرانده باشند.بنابراین جهش حصیلی برای ورود دانش آموز به پایه اول ابتدایی، هفتم و دهم تعریف نشده است و دانش آموزان در سایر مقاطع مثلا از پایه دوم به بعد از هر مقطع با داشتن شرایط جهشی خواندن در مقطع بالاتر ادامه تحصیل بدهند.

با روش جهش تحصیلی در واقع یک عدالت آموزشی به وجود می آید و کسی که از لحاظ ظرفیت تحصیلی در مرتبه بالاتری هست امکان جهشی خواندن برای او فراهم میشود. البته جهش تحصیلی برای خیلی از افراد مناسب نخواهد بود و دانش آموز شاید دچار افت تحصیلی شود.

در واقع جهش تحصیلی یک بستری را برای دانش آموزانی که از لحاظ بهره هوشی در سطح بالاتری هستند فراهم میکند. ما در این مقاله به توضیحات بیشتر در مورد زمان ثبت نام جهش تحصیلی و نحوه ثبت نام جهشی برای سال تحصیلی 1401 -1402 می پردازیم.

زمان و نحوه ثبت نام جهش تحصیلی ۱۴۰۱ - ۱۴۰۲

دانش آموزانی که متقاضی برای جهش تحصیلی 1401 هستند ابتدا باید این مسئله را با عوامل آموزشی محل تحصیل در میان بگذارند.در صورت موافقت باید هزینه ثبت نام جهش تحصیلی به حساب آموزش و پرورش منطقه برای انجام مراحل سنجش دانش آموز پرداخت شود.

یکی از شرایط پذیرفته شدن برای جهش تحصیلی قبولی در تست هوش است که دانش آموز باید در آزمون های مقطع تحصیلی که قصد جهش در آن را دارد شرکت کرده و قبول شود.

زمان ثبت نام جهش تحصیلی ۱۴۰۱ - ۱۴۰۲ از مدارس شروع می‌ شود و مدیران مدارس باید با رعایت ضوابط و مقررات از طریق ثبت نام جهش تحصیلی در سامانه سناد نسبت به ثبت اطلاعات فردی خانوادگی و عملکرد درسی دانش آموزان داوطلب جهش تحصیلی اقدام کرده و سپس جهت نوبت گیری به پایگاه ‌های اولیه تخصصی معرفی می‌کنند.

شرایط ثبت نام جهش تحصیلی ۱۴۰۱ - ۱۴۰۲

ثبت نام جهش تحصیلی 1401 - 1402 دانش آموزان متقاضی و جهش برای بار دوم با رعایت شرایط بخشنامه انجام می ‌شود و مدیران محترم مدارس دارای داوطلب جهش تحصیلی می بایست با رعایت ضوابط و مقررات از طریق سامانه سناد، نسبت به ثبت اطلاعات فردی و خانوادگی دانش آموز و تکمیل کاربرگ های مربوطه در سامانه مذکور پیش ثبت نام نمایند.

شرایط جهش تحصیلی

از کلیه دروس پایه آخر و پایه (های) قبل، سطح پیشرفت " خیلی خوب " را کسب نموده باشد.

آموزش و پرورش استثنایی، صلاحیت های هوشی و روانی دانش آموز را به این منظور تایید نماید.

تبصره 1 : ارزیابی دانش‌آموزان متقاضی جهش از (پایه اول به سوم، دوم به چهارم، سوم به پنجم، چهارم به ششم)، و جهش برای بار دوم با رعایت شرایط و سایر مقررات مربوطه، در استان انجام می‌پذیرد.

تبصره 2 : دانش‌آموزانی که سال‌ های گذشته متقاضی جهشی خواندن بوده و حداقل امتیاز لازم را کسب نکرده‌اند در صورت تقاضای مجدد در سال جاری با پرداخت وجه مطابق دستورالعمل می‌ توانند بار دیگر پس از ثبت نام توسط مدیر در سامانه سناد در جهش تحصیلی شرکت نمایند.

- دانش‌آموزانی که در سال‌های گذشته متقاضی جهش تحصیلی بوده و حداقل امتیاز لازم را کسب نکرده‌اند در صورت تقاضای مجدد می‌توانند با پرداخت وجه اقدام به نوبت‌گیری و ارجاع به پایگاه‌های تخصصی کنند.

ثبت نام دانش آموزان مدارس سراسر کشور بر اساس یک سری شرایط عمومی و اختصاصی انجام می شود که برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید.

مدارک لازم جهت ثبت نام جهش تحصیلی ۱۴۰۱ - ۱۴۰۲

ثبت نام دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی علاوه بر داشتن برخی شرایط لازم نیازمند ارائه مدارک شناسایی و تحصیلی خاصی است که در ادامه این بخش به معرفی هریک از این مدارک می پردازیم.

مدارک لازم جهت ثبت نام جهش تحصیلی 1401 - 1402 دانش آموز عبارتند از:

شناسنامه و کپی صفحات آن

یک قطعه عکس 3x4

اصل کارنامه پایه تحصیلی فعلی و کپی کارنامه سال های گذشته

 

منبع : heyvagroup.com

نظرات
ارسال