همواره یکی از دغدغه های اصلی دانش آموزان و والدین انتخاب رشته در دبیرستان می باشد.در این مطلب قصد داریم شرایط و نحوه تغییر رشته دانش آموزان در دبیرستان را توضیح دهیم پس در ادامه با ما همراه باشید...

ممکن است گاهی یک دانش آموز پس از انتخاب رشته بنا به دلایلی مانند عدم علاقه یا عدم آگاهی کافی قبل از انتخاب رشته ، منصرف شود و بخواهد رشته تحصیلی خود را تغییر دهد. اما تغییر رشته در دبیرستان یک سری شرایط و مراحل دارد که هر دانش آموزی که میخواهد این کار را انجام دهد باید از آن آگاه باشد. این دسته از دانش آموزان باید فرم های تغییر رشته را تکمیل کرده و در امتحانات تغییر رشته شرکت نمایند. همچنین باید برخی از دروس تطبیق داده شود و به درستی ثبت گردد. در این مطلب قصد داریم شرایط و نحوه تغییر رشته دانش آموزان در دبیرستان را توضیح دهیم پس در ادامه با ما همراه باشید...

طبق قوانین جدید آموزش و پرورش ، دانش آموزان پس از پایان یافتن دوره متوسطه اول و پایه نهم ، باید انتخاب رشته کنند ، بنابر این از ابتدای پایه دهم در یک رشته مشخص ادامه تحصیل می دهند. این فرآیند انتخاب رشته پس از هدایت تحصیلی صورت میگیرد. این فرآیند با در نظر گرفتن استعدادها و علاقه دانش آموز انجام می شود.

اما دانش آموز چه زمانی می‌توانند تغییر رشته بدهد؟

باید این نکته را در نظر بگیریم که دانش آموز در دبیرستان در بدو ورود به پایه یازدهم ، و یا بعد از به پایان رساندن این سال تحصیلی می تواند تغییر رشته بدهد.

شرایط تغییر رشته

برای دانش آموزان پایه دهم به یازدهم در شاخه نظری که شامل تجربی ، ریاضی ، معارف اسلامی و انسانی است به شاخه های هنرستان یعنی کار دانش و فنی حرفه ای امکان پذیر میباشد. و نکته دیگر اینکه امکان تغییر رشته درون شاخه ای فراهم است. اما بطور کلی باید در نظر داشته باشیم که تنها دانش آموزانی می توانند به رشته جدید تغییر رشته دهند که در فرم هدایت تحصیلی پایه نهم آنها مجاز به انتخاب آن رشته باشند. مثلاً اگر دانش آموزی از رشته ریاضی قصد تغییر رشته به تجربی را داشته باشد ، می بایست در هنگام انتخاب رشته اصلی پس از پایه نهم ، مجاز به انتخاب رشته تجربی نیز بوده باشد.

خب تا اینجا به شرایط تغییر رشته پرداختیم و در ادامه این مطلب به مراحل تغییر رشته می پردازیم پس تا ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

جهت تغییر رشته باید چه مراحلی را بگذرانیم؟

  • تصمیم گیری

ابتدا دانش آموز می بایست تصمیم خود را بگیرد و با والدین خود مشورت کند. دانش آموزان در امتحانات خرداد و شهریور می توانند نسبت به تغییر رشته اقدام کنند. اما پیشنهاد ما این است که یک ماه زودتر قبل از اینکه امتحانات خرداد آغاز شود تصمیم نهایی خود را بگیرید. شما نمی توانید برای مطالعه درس های جدید فرصت کافی را داشته باشید و در این صورت امکان شرکت در امتحانات خرداد و همچنین شهریور را خواهید داشت.

  • مراجعه به سامانه سناد و تکمیل فرم تغییر رشته

فرم تغییر رشته به فرم الف نیز معروف است ، با مراجعه به سامانه سناد می توانید آن را تکمیل نمایید بدین منظور باید ۲ نسخه از آن را چاپ کنید ، آن را تکمیل کرده و اولیای شما نسبت به امضای آن اقدام نمایند. سپس باید فرم ها را به مدیر مدرسه یا مشاوران مدرسه تحویل دهید. توجه داشته باشید که باید حداکثر تا دو هفته قبل از آغاز امتحانات خرداد یا شهریور این فرم‌ها را به مدرسه تحویل دهید.

  • گرفتن تایید از اداره آموزش و پرورش

هنگامی که مدیر مدرسه فرم ها را تایید کرد ، پس از آن باید این فرم ها به تایید اداره آموزش و پرورش ناحیه و منطقه برسد ، تا از موجود بودن رشته‌ای که قصد تحصیل در آن را دارید مطمئن شوید. چنانچه رشته مورد نظر دانش آموز در آن مدرسه موجود نباشد ، اداره آموزش و پرورش دانش آموز را به مدرسه ای که آن رشته در آن موجود است ارجاع می دهد.

  • شرکت کردن در امتحانات تغییر رشته

پس از اینکه درخواست تغییر رشته شما تایید اداره آموزش و پرورش ناحیه یا منطقه رسید ، باید در برخی از دروس تخصصی که متعلق به رشته جدید شما هستند امتحان بدهید ، و اگر در این امتحانات قبول شدید امکان تغییر رشته برای شما فراهم می شود.

  • تطبیق دروس عمومی

به جز دروس تخصصی که به امتحان نیاز دارند ، یک سری دروس عمومی که در همه رشته ها یکسان هستند ، نیاز به امتحان دادن ندارد و این امکان وجود دارد که آنها را تطبیق داد. این تطبیق دروس پس از اینکه کمیسیون موارد خاص آموزش و پرورش موافقت خود را اعلام کرد انجام می گیرد بنابراین دانش آموز متقاضی می بایست در امتحانات آن دسته از دروسی که از رشته جدید باقی مانده است شرکت کند. نکته قابل توجه و مهم اینکه دروسی که تطبیق داده می‌شوند باید از نظر محتوا و کد درس‌های رشته جدید کاملاً یکی باشد.

در اینجا به تعدادی از دروس که باید برای ورود به رشته تجربی ، امتحانات آنها را بگذرانید اشاره میکنیم؛

  • شیمی ۲
  • زیست شناسی ۲
  • فیزیک ۲
  • ریاضی ۲

یعنی دانش آموز برای تغییر رشته به تجربی می‌بایست دروس بالا را حتماً امتحان بدهد و نمره قبولی را کسب کند.

جمع بندی :

در مطلب بالا تمامی مراحل و شرایط تغییر رشته دانش آموزان در دبیرستان را توضیح دادیم و به مهمترین نکاتی که باید در انتخاب رشته مد نظر قرار بدهیم اشاره کردیم. مطابق بخشنامه جدید آموزش و پرورش تنها امکان تغییر رشته دانش آموزان دبیرستان در پایه دهم به یازدهم و در مواردی در پایه یازدهم و دوازدهم فراهم شده است ، که طبق مقررات قابل انجام می باشد. همچنین مراحل تغییر رشته دانش آموزان پایه یازدهم را به صورت کامل شرح دادیم ، که دانش آموز می بایست فرم های تغییر رشته را به صورت آنلاین دریافت کرده ، و پس از پرینت آنها را تکمیل کرده و به مدرسه تحویل دهد. پس از تایید مدیر مدرسه فرم ها می بایست به تایید اداره آموزش و پرورش ناحیه و منطقه برسد ، تا از موجود بودن رشته مورد درخواست دانش‌آموز اطمینان حاصل شود. سپس دانش آموز می بایست در امتحانات درس های تخصصی رشته جدید شرکت کند و مابقی درسها که عمومی هستند تطبیق داده شود.

نظرات
ارسال