اگر دیپلم فنی دارید و تمایل دارید با دیپلم تجربی وارد دانشگاه شوید، خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
بسیاری از افراد، به علت عدم علاقه به زیر‌رشته‌های فنی و یا عدم موفقیت در این شاخه، به سمت و سوی رشته‌های نظری کشیده می‌شوند. به خصوص که در چند سال اخیر مشاهده شده که رشته تجربی یکی از پر‌مخاطب‌ترین رشته‌های نظری است زیرا بیشترین آمار را در بین شرکت‌کننده‌های کنکور به خود اختصاص داده است.

همچنین یکی از شرایط مهم ادامه تحصیل در رشته‌های نظری، داشتن مدرک دیپلم در این رشته‌هاست که در این مطلب، به بررسی شرایط تغییر دیپلم فنی به تجربی می‌پردازیم:

زمان معین برای تغییر از دیپلم فنی به تجربی

از آنجا که زمان، برای تغییر از دیپلم فنی به تجربی بسیار مهم است، می‌توان از اوایل مهر تا تغریبا اواخر آبان به مدارس مراجعه و اقدامات لازم را انجام داد. لازم به ذکر است که با توجه به شیوع ویروس کرونا، تاریخ دقیق این فرایند، ممکن است دوچار تغییر شود. جهت اطلاع از تاریخ دقیق، از اداره آموزش و پرورش منطقه محل سکونت خود پیگیری کنید.

برای تغییر از دیپلم فنی به تجربی چه مدارکی لازم است؟

به طور قطع، اولین مدرک اصلی که برای تحویل به آموزشگاه مورد نظر باید همراه داشته باشید، مدرک موقط دیپلم شماست. علاوه بر این، آخرین کارنامه یا آخرین وضعیت تحصیلی نیز از مدارک لازم است. و همچنین دانشآموزانی که مشمول خدمت سربازی هستند، باید کارت پایان خدمت یا معافی خود را نیز به همراه داشته باشند.

آیا برای تغییر دیپلم فنی به تجربی باید هزینه بپردازیم؟

از آنجایی که برای دریافت دیپلم تجربی، لازم است امتحان کتبی دهید، هزینه‌ای معادل 20000 طومان را باید بپردازید تا مدرک دیپلم تجربی برایتان صادر شود.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه تغییر دیپلم فنی به تجربی، از اداره آموزش و پرورش منطقه محل سکونت پیگیر شوید.

آیا شرایط دانش آموزان نظام قدیم و نظام جدید برای تغییر از دیپلم فنی به تجربی برابر است؟

در پاسخ این سوال باید به شما بگوییم که تمامی فارق الّتحصیلان فنی حرفه‌ای، برای اینکه بتوانند دیپلم تجربی دریافت کنند، باید تمامی دروس پایه دوازدهم و برخی از دروس دهم و یازدهم را به صورت کتبی امتحان دهند. این قانون، برای دانشآموزان نظام قدیم و نظام جدید برابر است.
شاید این سوال برای شما پیش بیاید که آیا لازم است که برای دریافت دیپلم تجربی، تمامی دروس مشترک بین فنی و تجربی را امتحان دهیم؟
برای اخذ دیپلم تجربی لازم نیست که دروس مشترک بین این دو مقطع را امتحان دهید، چرا که نمرات آنها تطبیق داده می‌شوند.
لازم به ذکر است که معدل شما طبق نمرات دروس نهایی و تمامی واحد‌های درسی پایه دوازدهم تعیین می‌شود.

پسران بالای 18 سال، تحت چه شرایطی می‌توانند دیپلم فنی خود را به تجربی تغییر دهند؟

پسران بالای 18 سال، برای اینکه بتوانند دیپلم تجربی دریافت کنند، باید سه شرط زیر را داشته باشند.

کارت معافیت از خدمت، کارت پایان خدمت و معافیت دانشجویی.

پسران پس از اتمام تحصیلات دوازده‌ساله، یک سال معافیت پشت کنکوری دارند و نمی‌توانند در معسسات آموزش عالی تحصیل کنند که به این مدت زمان، معافیت تحصیلی می‌گویند.

بررسی شرایط بزرگسالان برای تغییر از دیپلم فنی به تجربی

لازم به ذکر است که افراد بزرگسالی که تمایل تغییر دیپلم فنی خود به تجربی دارند، باید با مراجعه به مدارس بزرگسالان، در امتحانات پایه دوازدهم شرکت کنند. اگر دروس مشترکی هم وجود داشته باشند، تطبیق داده می‌شوند.

آیا می‌توان پس از تغییر دیپلم فنی به تجربی در کنکور تجربی شرکت کرد؟

در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که با تغییر مدرک دیپلم، شما دیگر فارغ الّتحصیل رشته تجربی به حساب می‌آیید و می‌توانید در کنکور شرکت کرده و به تحصیلات تکمیلی در رشته و دانشگاه دلخواه خود بپردازید.

شرایط شرکت در کنکور پس از اخذ دیپلم تجربی

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که برای شرکت در کنکور، پس از گرفتن دیپلم تجربی چه شرایطی لازم است؟

شرایط شما با شرایط سایرینی که کدرش دیپلم خود را با تحصیل در رشته تجربی گرفته‌اند برابر بوده و تفاوتی ندارد چون مهم‌تر از هر چیز، مدرک دیپلم شماست و تفاوتی هم ندارد که به صورت تحصیل در رشته تجربی یا تطبیق دروس مشترک آن را گرفته باشید.

نکات لازم و جمع‌بندی

در این مطلب، تمامی شرایط لازم برای تغییر از دیپلم فنی به تجربی مورد بررسی قرار گرفت. لزا به شما پیشنهاد می‌کنیم جهت موفقیت هرچه بیشتر در این راه، به نکات زیر توجه کنید:

اگر بزرگسال هستید برای انجام امورات مربوط به تطبیق دروس مشترک و شرکت در دروس غیر مشترک برای اخذ دیپلم تجربی، به مدارس دولتی بزرگسالان مراجعه کنید.

اگر دانشآموز هستید، برای تطبیق دروس مشترک بین رشته‌های فنی و تجربی و شرکت به صورت آزاد در امتحانات دروس غیر مشترک، به مدارس دولتی بزرگسالان در شرهستان یا منطقه محل سکونت خود مراجعه کنید.

اگر پسر هستید و هنوز موفق به گذراندن خدمت سربازی نشده‌اید، ابتدا باید خدمت را گذرانده و   پس از دریافت کارت پایان خدمت با داشتن این کارت یا کارت معافیت از خدمت، به مدارس دولتی شهرستان یا منطقه محل سکونت خود مراجعه کرده و امورات مربوط به تطبیق دروس مشترک و شرکت در امتحانات دروس غیر مشترک را انجام دهید.

پس از شرکت در امتحانات دروس غیر مشترک بین فنی و تجربی، باید نمره حد نصاب را کسب کنید تا موفق به اخذ دیپلم تجربی شوید.

نکاتی که در این مطلب به آنها پرداخته شد، در مورد اخذ دیپلم مجدد در رشته‌های دیگر نیز به همین گونه است.
 

نظرات
ارسال