کنکور سراسری هر سال در تاریخ معینی برگزار می شود و داوطلبان زیادی برای ورود به دانشگاه ها در آن شرکت می کنند. مطالعه درست و دقیق تمامی منابع معرفی شده از سوی سازمان سنجش کشور در قبولی دانش آموزان نقش بسیار مهمی ایفا می کند. از آن جایی که محتواهای کتاب های درسی معمولا به صورت سالانه تغییراتی به همراه دارند، پس داوطلبان باید از منابع جدید استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم تغییرات کتب درسی کنکور ۱۴۰۱ را برای شما بیان کنیم، تا با اطلاعات به روز شده مطالعه برای این آزمون سرنوشت ساز را ادامه دهید. با ما همراه باشید:

لیست عناوین مقاله

  • تغییرات کتب عمومی کنکور
  • تغییرات کتب درسی کنکور ۱۴۰۱ رشته تجربی
  • بررسی تغییرات کتب درسی رشته ریاضی
  • حذف و اضافه منابع درسی رشته علوم انسانی
  • سخن آخر

تغییرات کتب عمومی کنکور

برخلاف تصور بسیاری از دانش آموزان باید بدانید که تسلط به دروس عمومی برای موفقیت در کنکور و کسب رتبه بالا تاثیر مثبت زیادی دارد، بنابراین به حذف و اضافه های کتب چاپ جدید دقت کنید و از خواندن مطالب اضافی که وقت شما را می گیرند، خودداری نمایید. تغییرات دروس عمومی که برای همه گروه های آزمایشی  مورد استفاده قرار می گیرد، به شرح زیر است:

فارسی دهم : فقط جا به جا شدن دو فصل 2 و 4  با یکدیگر

درس فارسی سال یازدهم :صفحه 38، صفحه 122 زه آب شده زهاب، صفحه  160 وزر میشه سختی و عذاب، گناه و صفحه 160 گران می شود ساحل، کنار، طرف، جانب

ادبیات فارسی سال دوازدهم: تغییراتی نداشته است.

تغییرات عربی دهم و یازدهم : بدون تغییر

تغییرات عربی دوازدهم : اسلوب حصر در این کتاب حذف شده اما مثال آن حذف نشده است، در نتیجه  اسلوب حصر رو باید مطالعه نمایید.

دین و زندگی سال دهم : بدون تغییرات

دین و زندگی یازدهم : صفحه 88 در خط اول (دانستیم که مسئولیت مرجعین دینی) را با کلمه (ولایت)  جایگزین کنید.

کتاب دین و زندگی دوازدهم :صفحه 86 کتاب چاپ جدید تغییرات کمی داشته است.

لازم به ذکر است که دین و زندگی رشته انسانی در همه مقاطع متوسطه برای کنکور هیچ تغییری نداشته است.

 زبان انگلیسی : هیچ تغییری در سال دهم، یازدهم و دوازدهم تحصیلی نداشته است.

تغییرات کتب درسی کنکور ۱۴۰۱ رشته تجربی

زیست شناسی دهم: با توجه به تغییرات زیاد، بهتر است کتاب جدید را مطالعه کنید.

زیست شناسی سال یازدهم: این کتاب در صفحات 4، 5، 12، 22، 29، 31، 40، 58، 71، 85، 87، 100، 123 و 134 تغییراتی دارد.

کتاب زیست شناسی سال دوازدهم: صفحه 56 (تغییر متن تصویر) و 60 (اضافه شدن بیشتر بدانید)

شیمی سال دهم: این کتاب جز بیشترین  تغییرات کتب درسی کنکور ۱۴۰۱ می باشد.

کتاب شیمی سال یازدهم: NO2  قهوه ای نیست در کتاب سابق این طور نوشته شده بود.

شیمی سال دوازدهم:  صفحه 56 (تغییر متن زیر عکس) و صفحه 61 (حالت کربن در واکنش به صورت جامد (S) است)

ریاضیات تجربی: تغییراتی به همراه نداشته است.

تغییرات فیزیک سال دهم تجربی و ریاضی: در فصل اول بحث های خطا، رقم های با معنا و گزارش نتیجه اندازه گیری و تخمین مرتبه بزرگی حذف شده اند. فصل های دوم و سوم با یکدیگر جا به جا شده اند و همچنین انرژی پتانسیل کشسانی در فصل کار، انرژی و توان، حرکت دورانی از فصل ویژگی های فیزیکی مواد، تبدیل مباحث  ویژگی های فیزیکی مواد در مقیاس نانو  و  اصل ارشمیدس از فصل ویژگی های فیزیکی مواد به  خوب است بدانید  و  حذف شدن موارد زیر از فصل دما و گرما: مول و عدد آووگادرو،  گرمای ویژه مولی، توضیح  رفتار شگفت انگیز آب،  فعالیت  های۴ و۷ ،  عوامل موثر بر انتقال گرما به روش رسانش،  خوب است بدانید تفسنج های اندازه گیری دماهای بالا،  قوانین گازها و همین طور خوب است بدانید دماسنج گازی حجم ثابت

فیزیک سال یازدهم و دوازدهم تجربی و ریاضی خوشبختانه تغییراتی نداشته است و جزء تغییرات کتب درسی کنکور ۱۴۰۱ محسوب نمی شود.

زمین شناسی: صفحات 12، 34، 48، 95 و 100 تغییراتی به همراه داشته اند، که بهتر است با کتاب چاپ جدید آن ها را مقایسه کنید.

بررسی تغییرات کتب درسی رشته ریاضی

کتاب های تخصصی رشته ریاضی مانند ریاضی پایه، هندسه، حسابان، آمار و گسسته هیچ تغییراتی نداشته است و می توانید از منابع سال گذشته برای مطالعه کنکور سال ۱۴۰۱ استفاده کنید.  در رابطه با درس های فیزیک و شیمی نیز در بالا به حذفیات و تغییرات آن اشاره کردیم.

حذف و اضافه منابع درسی رشته علوم انسانی

درس تخصصی ادبیات علوم انسانی در کتاب فارسی سال های دهم، یازدهم و دوازدهم تغییراتی نداشته است و برای اطلاع از فارسی عمومی هم به اول این مقاله مراجعه کنید. عربی این رشته تحصیلی نیز، حذفیاتی مطابق با عربی عمومی دارد.

در درس دین زندگی مقاطع های دهم و دوازدهم تغییرات کتب درسی کنکور ۱۴۰۱  را مشاهده نمی کنیم،  ولی دین و زندگی سال یازدهم صفحات 110، 187، 188، 189،  190 ، 191 تغییرات کمی را داشته اند که می توانید با کتاب چاپ جدید این صفحه ها را جایگزین کنید.

روانشناسی: در صفحه 17 تغییرات زیادی داریم.

تغییرات منابع منطق و فلسفه: درس منطق سال دهم در صفحه های 7، 28، 29، 34، 36، 42، 61 و 89 تغییراتی را داشته است و منطق دهم بدون تغییرات بوده و برای کتاب دوازدهم این درس از منبع جدید استفاده کنید، چرا که تغییرات زیادی کرده است.

برای درس جامعه شناسی فقط باید منبع جدیدی برای سال دهم تهیه کنید، اما سال های یازدهم و دوازدهم همان کتاب قبلی کاملا مناسب است.

در درس های تاریخ و جغرافیای دهم نیز نیاز به تغییر کتاب ها دارید، ولی دو مقطع بعدی هیچ کدام از این درس ها تغییری ندارند.

درس علوم و فنون ادبی انسانی سال دهم تغییرات کمی داشته که می توانید آن ها را در کتاب چاپ جدید جایگزین کنید.

درس اقتصاد ریاضی دهم، ریاضی یازدهم و ریاضی دوازدهم تغییرات مهمی دیده نشده و درس ریاضی سال دهم فصل اول یعنی عبارت های جبری حذف شده است و ریاضی سال یازدهم و دوازدهم انسانی نیز بدون تغییر بوده است.

سخن آخر

توجه به تغییرات کتب درسی کنکور ۱۴۰۱ به مدیریت زمان مطالعه داوطلبان کمک زیادی می کند، تا از وقت خود بهتر بهره ببرند و بر روی مطالب مهم و اساسی تمرکز کنند. در نتیجه  حتما تغییرات هر کتاب درسی را در نظر داشته باشید، تا قدم های موفقیت در کنکور را محکم تر بردارید.

نظرات
ارسال