موفقیت در کنکور سراسری از بزرگترین دغدغه های هر داوطلبی است که قصد تحصیل در رشته و دانشگاه خاصی را دارد. از مهم ترین عواملی که قبولی داوطلبان را در کنکور مشخص می کند، تراز کنکور آن ها است. در واقع بسیاری از شرکت کنندگان تفاوت بین تراز و رتبه نهایی کنکور را نمی دانند، این در صورتی است که تراز رتبه نهایی داوطلبان را تعیین می کند. با داشتن اطلاعات بیشتر در مورد تراز و رتبه، بهتر می توانید نمره آن را افزایش دهید و در کنکور رشته خود موفق شوید. برای افزایش تراز کنکور، باید حتما نقاط ضعف و قدرت خود را بدانید تا با بررسی و تحلیل آن ها ترازی عالی به دست آورید.

تراز کنکور چیست؟

بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری، دانش آموزان در کارنامه خود با عنوانی به نام تراز کنکور مواجه می شوند. تراز مهم ترین عاملی است که قبولی داوطلبان به آن بستگی دارد و میزان سطح علمی آن ها را نشان می دهد.

در حقیقت با بررسی این تراز می توان سطح علمی همه افراد شرکت کننده در کنکور را مقایسه کرد. در کنکور سراسری هر سوال، یک امتیاز دارد، بنابراین با محاسبه تعداد و ارزش هر یک از سوالاتی که دانش آموز به آن جواب درست داده است، یک امتیاز به دست می آورد. این امتیاز، همان تراز کنکور است.

اگر بخواهیم به زبان ساده برای تراز کنکور مثالی بزنیم تا بهتر متوجه شوید که تراز کنکور چیست و در کنکور 1401 چگونه محاسبه می شود؟

باید بگوییم که تصور کنید شما در یک امتحان نمره 17 را به دست آورده اید و با این نمره نفر اول شده اید، چرا که هیچ دانش آموز دیگری نمره بیشتر از 17 نگرفته است. همچنین در یک آزمون دیگر نیز نمره 17 را گرفته اید، اما دیگر افراد شرکت کننده نمرات بالاتر کسب کرده اند، پس ارزش این دو نمره با یکدیگر کاملا فرق دارند. پس این تراز است که مشخص می کند، میزان موفقیت شما نسبت به سایر داوطلبان چقدر است.

محدوده تراز کنکور سراسری چقدر است؟

محدوده تراز کنکور سراسری عددی میان 0 تا 13 هزار می باشد. هر چقدر این عدد بیشتر باشد، بیان کننده سطح علمی بهتر داوطلب خواهد بود. افرادی که تراز آن ها از ۵ هزار کمتر باشد، تقریبا از نصف تعداد سایر شرکت کنندگان کنکور سراسری ضعیف ‌تر هستند.

پس این نمره هر چقدر از عدد 5 هزار بالاتر باشد، به معنی تراز بهتر و بالاتر است. برخی داوطلبان با جواب های نادرست زیاد، حتی تراز منفی می گیرند. در کارنامه داوطلبان تا 3 هزار تراز منفی هم مشاهده شده است.   

یکسان و نرمال کردن ارزش نمره از مهم ترین هدف تراز کنکور است و این موضوع سبب می شود تا سطح علمی هر داوطلب با سایرین مشخص شود. درصدهای شما نمی تواند میزان سطح علمی را بیان کنند. به زبانی ساده تر نمره تراز، تاثیر آسان بودن یا سخت بودن سوال ها را کاملا از بین می برد و به نوعی در بین داوطلبان یکسان سازی می کند.

چگونگی محاسبه تراز کنکور سراسری 1401

برای محاسبه تراز کنکور هر داوطلب، باید مراحل ویژه ای را طی کنید. در ابتدا حتما باید نمره خام هر درس را جداگانه حساب کنید. این نمره خام، همان درصدهای درست و غلط است که به صورت زیر به دست می آید:

(تعداد کل سوال ها × 3)  ÷ 100  × (تعداد پاسخ های غلط) - (تعداد جواب های درست × 3)

سپس باید نمره تراز هر درس را محاسبه کنیم. نمره تراز در واقع درصدی از نمره خام با در نظر گرفتن ضریب هر درس است. که به شکل زیر می توان آن را محاسبه کرد:

 تراز کل = مجموع ضریب درس ها ÷ (ضریب درس 2 ) × (تراز درس 2) × (ضریب درس 1 ) × (تراز درس 1)

برای به دست آوردن این تراز، روش ها و فرمول های زیادی وجود دارد، که ما سعی کردیم راحت ترین آن ها را بیان کنیم تا همه بتوانند تراز خود را به راحتی حساب کنند و نقاط قوت و ضعف هر درس را متوجه شوند.

محاسبه تراز برای قبولی در کنکور 1401

احتمالا سوالی که برای کنکور 1401 در ذهن شما نقش بسته این است که برای قبولی باید چه ترازی به دست آوردید، در حقیقت برای پذیرش در رشته های پر طرفدار مثل پزشکی، داندانپزشکی، حقوق، مهندسی و ... در دانشگاه های دولتی مطرح باید تراز قابل قبول و بالایی کسب کنید. برای این که تراز مناسب برای پذیرش این رشته ها را بهتر متوجه شوید به مثال ذکر شده، دقت کنید:

اگر شما به سوالات یکی از درس های کنکور هیچ پاسخی ندهید درصد صفر به دست می آوردید و ترازتان در آن درس حدودا 3500 خواهد شد و اگر در درس های دیگر نیز این اتفاق رخ دهد، شما شانس قبول شدن در هیچ رشته ای را نخواهید داشت.

از این رو برای قبول شدن در رشته ها و دانشگاه های دولتی و پر تقاضا، باید ترازی بیشتر از 9000 در گروه آزمایشی خودتان به دست آورید. لازم به ذکر است با ترازی بین 7000 تا 9000 هم در رشته های خوبی می توانید قبول شوید. به طور مثال در رشته تجربی با تراز معادل 7600 می توان به یکی از رشته های پیراپزشکی ورود کرد. 

کلام آخر

علاوه بر ثبت نام و مطالعه درست و مستمر برای کنکور سراسری، داشتن اطلاعات کافی در رابطه با آزمون و نحوه محاسبه تراز به داوطلبان کمک می کند تا به موفقیت دست یابند. ما در این مقاله به مهم ترین سوال شرکت کنندگان یعنی تراز کنکور چیست و در کنکور 1401 چگونه محاسبه می شود؟ پاسخ داده ایم تا بتوانید با هدفمندی به تراز و رتبه دلخواه دست پیدا کنید.

نظرات
ارسال

سلام خسته نباشيد من پارسال ترازم تومنطقه 2 شده 7498 اول فرهنگیان مجاز شدم بعد از آن به مصاحبه دعوت نشدم چرا علت چیست رشته انسانی ممنون

پاسخ: