پس از اعلام نتایج کنکور و پذیرش در دانشگاه، یکی از مهم‌ترین مدارک جهت ارائه به دانشگاه حین ثبت نام، تاییدیه تحصیلی است و عدم ارائه آن به دانشگاه، نقص مدارک تلقی شده و طی مدت‌ زمان تعیین شده توسط دانشگاه، باید به دانشگاه ارائه شود.

در این مطلب، به شرح کامل این موضوع و نحوه دریافت این تاییدیه می‌پردازیم.

با این تاییدیه بیشتر آشنا شوید

در کل، این تاییدیه، نامه ایست که پیشخوان دولت، از اداره آموزش و پرورش منطقه تحصیل شما گرفته و به مراکز مربوطه می‌دهد.

این نامه بیانگر آن است که شما به درستی و با رعایت قوانین مشخص‌شده، از دبیرستان فارق‌الّتحصیل شده‌اید و مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی شما معتبر است.

چه کسانی نیازمند دریافت این تاییدیه هستند؟

به طور کلی، مشمولین دریافت این تاییدیه از پیشخوان دولت، به سه گروه دسته‌بندی می‌شوند که در زیر، به آن‌ها اشاره می‌کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

  1. متقاضیان ورود به دانشگاه

کسانی که در کنکور سراسری پذیرفته شده‌اند و یا قصد ورود به دانشگاه بدون دادن آزمون را دارند، برای اینکه دانشگاه از اعتبار مدرک پایان تحصیل آنها مطمعن شود، ملزم به دریافت این تاییدیه هستند.

  1. ارائه مدارک تحصیلی به دار‌الّترجمه

اگر قصد مهاجرت از طریق دریافت ویزای تحصیلی را دارید و می‌خواهید در خارج از کشور به تحصیل خود ادامه دهید، باید به شما بگوییم که برای ارائه مدارک تحصیلی خود برای ترجمه به یکی از دار الّترجمه‌های رسمی، نیاز به دریافت این تاییدیه تحصیلی دارید. پس هرچه زود‌تر، به نزدیک‌ترین دفتر پیشخوان دولت در منطقه محل سکونت خود مراجعه کرده و مراحل مربوطه را طی کنید.

  1. انجام فرایند‌های استخدامی

افرادی که برای استخدام در سازمان یا ارگان‌های خاص به خصوص ارگان‌های دولتی پذیرفته شده‌اند و یکی از شرایط لازم برای ادامه فرایند استخدام، داشتن این تاییدیه است.

از مراحل دریافت این تاییدیه چه می‌دانید؟

در ادامه، مراحل دریافت این تاییدیه را بررسی می‌کنیم.

لازم به ذکر است که شما می‌توانید فرایند مربوط به دریافت این تاییدیه را به دو صورت آنلاین و حضوری انجام دهید، اما امروزه به علت همه‌گیر شدن ویروس کرونا، بسیاری از امور اداری، به صورت اینترنتی و در منزل انجام می‌شود پس به شما نیز پیشنهاد می‌کنیم، درخواست خود را به صورت اینترنتی ارسال کنید.

در اینجا به شرح هر دو مرحله می‌پردازیم.

دریافت به صورت حضوری

متقاضیانی که می‌خواهند این تاییدیه را دریافت کنند، باید تمامی مدارک لازم را به صورت حضوری، به نزدیک‌ترین دفتر پیشخوان دولت به محل سکونت خود، تحویل دهند و پس از پر کردن فرم‌های مربوطه و انجام سایر مراحل توسط مسئولین، رسید تاییدیه تحصیلی را دریافت می‌کنند.

دریافت به صورت اینترنتی

ابتدا برای دریافت سابقه تحصیلی، وارد سامانه emt.medu.ir شوید.

این سامانه، متعلق به آموزش و پرورش است که شما را در دریافت سوابق تحصیلی به صورت آنلاین، یاری می‌کند.

لازم به ذکر است که پیش از ورود به این سامانه باید کد دانش‌آموزی که در بالای کارنامه نوشته شده، کد مقطع، کد منطقه و تاریخ تولد را آماده کنید.

اگر کارنامه در اختیار ندارید یا به هر دلیلی به کارنامه خود دسترسی ندارید، می‌توانید کد مقطع و کد دانش‌آموزی را از مدرسه محل تحصیل خود دریافت کنید.

همچنین اگر کد منطقه را نیز در اختیار ندارید، نگران نباشید. می‌توانید کد منطقه را از سایت سازمان سنجش دریافت کنید.

پس از ورود به سامانه emt.medu.ir، نوع نظام آموزشی را انتخاب کرده و عبارت امنیتی را وارد کنید.

در مرحله بعد، سایر اطلاعات فردی مانند کد دانش‌آموزی، تاریخ تولد و سایر اطلاعات را وارد کنید.

پس از پر کردن فرم خواسته شده و وارد نمودن اطلاعات لازم، با انتخاب مقطع متوسطه، نمرات نهایی سال آخر دبیرستان و با انتخاب مقطع پیش‌دانشگاهی، نمرات نهایی پیش‌دانشگاهی را مشاهده می‌کنید.

پس از بررسی نمودن اطلاعات، تعیید کرده و در درگاه پرداخت، هزینه تاییدیه تحصیلی را پرداخت کنید.

پس از انجام تمامی مراحل، منتظر دریافت کد پیگیری جهت استعلام تاییدیه باشید که برای شما ارسال می‌شود.

مدارک لازم جهت دریافت تاییدیه

مدارک لازم برای این کار، عبارتند از، کارنامه و ریز‌نمرات دیپلم، شماره تماس دقیق، فرم حاوی اطلاعات فردی و فیش واریزی هزینه لازم برای ثبت نام هستند که متقاضیان، باید یا به صورت حضوری به پیشخوان دولت تحویل دهند یا در سامانه مربوطه بار‌گذاری کنند.

سخن پایانی

در این مطلب، سعی کردیم به تمامی مراحل دریافت تاییدیه تحصیلی اشاره کنیم و به شرح گام به گام هر‌کدام بپردازیم.

به نکات زیر توجه کنید

  1. اگر می‌خواهید وارد دانشگاه شوید یا قصد ارائه مدارک تحصیلی خود به دار‌ال‌ترجمه دارید یا در یکی از ارگان‌های دولتی استخدام شده‌اید، حتما داشتن این تاییدیه، یکی از ملزومات است. پس دریافت آن را جدی بگیرید.
  2. اگر قصد دریافت این تاییدیه به صورت آنلاین را دارید، علاوه بر سامانه آموزش و پرورش، می‌توانید مدارک خود را در سامانه پیشخوان دولت مای پیشخوان، بار‌گذاری کنید.
  3. توجه داشته باشید که هنگام ورود اطلاعات در سامانه، به هیچ وجه از دکمه back استفاده نکنید زیرا باعث بروز اختلال در فرایند بار‌گذاری مدارک می‌شود.
  4. با همه‌گیر شدن ویروس کوید و اینترنتی شدن اکثر کار‌های اداری، برای جلوگیری از اجتماع افراد در دفاتر پیشخوان و مدارس، تاییدیه تحصیلی مقاطع دبستان و متوسطه اول، به صورت آنلاین انجام می‌پذیرد و افرادی که تاییدیه تحصیلی مقاطع متوسطه دوم و پیش‌دانشگاهی را می‌خواهند، می‌توانند با مراجعه حضوری، امور مربوطه را انجام دهند.
  5. و در نهایت، امید است که شما خواننده گرامی، با مطالعه این مطلب و اطلاع از تمامی مراحل، بتوانید با رعایت تمامی نکات گفته‌شده، به درستی و به صورت کاملا قانونی، در دریافت این تاییدیه موفق شوید.

اگر از این مطلب، خوشتان آمد، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

نظرات
ارسال