امروزه یکی از مسائلی که ذهن افرادی که برای کنکور آماده می­شوند را به خود مشغول نموده است، تاثیر معدل و سوابق تحصیلی یا به اصطلاح معدل کتبی بر نتیجه کنکور سراسری می­باشد.تاثیر معدل بر نتیجه کنکور زمانی مثبت خواهد بود که موجب بهبود تراز و رتبه شرکت کننده شود. این تصمیمات و سیاست گذاری­ها توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا می­شود و هر سال قبل از برگزاری کنکور سراسری این موضوع مطرح می­شود و شرایط تاثیر معدل و نمرات نهایی بر نتیجه کنکور سراسری اعلام می­شود.

شرکت کنندگان می­توانند با آگاهی از میزان تاثیر نمرات دروس نهایی بر نتیجه معدل، نحوه مطالعه و تعیین هدف برای رشته مورد نظر، برنامه ریزی دقیقی انجام دهند.

طی سالیان اخیر، درصد تاثیر معدل و سوابق تحصیلی بر نتیجه نهایی کنکور سراسری در حال افزایش بوده است. شرط معدل برای شرکت کنندگانی که از سال 1384 به بعد مدرک تحصیلی دیپلم خود را دریافت نموده اند و شرکت کنندگانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال 1391 به بعد کسب نموده اند، اعمال خواهد شود. در نتیجه برای شرکت کنندگانی که دارای مدرک دیپلم پیش از سال 84 و پیش دانشگاهی پیش از سال 91 می­باشند، معدل در نتیجه کنکور تاثیری نخواهد داشت.

معدل در کنکور سراسری چقدر تاثیر دارد؟

طی سالیان اخیر حدود 80 درصد رشته‌­های موجود در دانشگاه­‌های سراسر کشور بدون کنکور و تنها با بررسی و تاثیر سوابق تحصیلی دانشجو می­پذیرند و به همین علت نحوه تاثیر گذاری معدل در کنکور سراسری باید به صورتی انجام شود که میان رشته‌­های بدون کنکور و رشته­‌های نیازمند شرکت در کنکور تعادل برقرار شود. معدل نهایی برای پذیرش داوطلبان برای رشته‌­های بدون کنکور، بر اساس سوابق تحصیلی 100 درصد تاثیر داده می­شود.

شرکت کنندگانی از این شرایط بهره مند خواهند شد که در یک یا چند امتحان هماهنگ کشوری یا همان امتحان نهایی کشوری در نظام قدیم یا نظام جدید شرکت کرده و نمره قبولی را کسب نموده باشند. در زمان محاسبه تاثیر معدل بر نتیجه کنکور تاریخ دریافت مدرک دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی بررسی خواهد شد.

طبق تصمیمات شورای عالی انقلاب فرهنگی، تاثیر معدل بر نتیجه نهایی کنکور سراسری در سال 1401، 40 درصد خواهد بود و احتمالا تا سال آینده به 60 درصد خواهد رسید. این قانون برای تمام گروه­های آزمایشی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی ، هنر و زبان خارجه اعمال می­شود. برای شرکت کنندگان نظام قدیم به دلیل اینکه امتحانات سال سوم دبیرستان به صورت کشوری برگزار می­شود، تنها معدل این مقطع تاثیر داده خواهد شد و برای داوطلبان نظام جدید میانگین نمرات امتحانات نهایی سال دوازدهم موثر است و نمرات سایر پایه­‌ها تاثیری بر نتیجه کنکور سراسری ندارند.

کدام یک از شرکت کنندگان مشمول این قانون نخواهند بود؟

طبق آخرین آخرین اخبار منتشر شده در سایت سازمان سنجش، شرکت کنندگانی که در رشته­‌های فنی و حرفه‌­ای یا کاردانش تحصیل نموده اند و مدرک دیپلم کسب نموده اند مشمول قانون تاثیر معدل بر نتیجه کنکور نخواهند شد و برای کسب این امتیاز بایستی در یک یا چند آزمون سراسری گروه‌­های آموزشی پنج گانه شرکت نمایند و نمره قبولی آن درس را کسب نمایند.

تاثیر معدل برای شرکت کنندگان دارای دیپلم غیر مرتبط چگونه است؟

شرکت کنندگانی که قصد دارند در رشته­ای غیر از رشته خود شرکت کنند، شرایط دیگری خواهند داشت. به عنوان مثال فردی که دارای دیپلم علوم انسانی است و بخواهد در کنکور رشته علوم تجربی شرکت کند، تنها نمرات دروس عمومی مشترک بین دو رشته جزو سوابق تحصیلی موثر بر نتیجه کنکور سراسری محاسبه خواهد شد.

نمرات کدام دروس در نتیجه کنکور تاثیر دارد؟

تاثیر معدل بر رتبه و تراز شرکت کننده که در زمان اعلام نتایج کنکور سراسری در کارنامه نشان داده می­شود عبارتند از میزان تاثیر سابقه تحصیلی معدل دیپلم، تاثیر سوابق تحصیلی مقطع پیش دانشگاهی و تاثیر مثبت سوابق تحصیلی شرکت کننده.

در کارنامه شرکت کننده در قسمت تاثیر مثبت سوابق تحصیلی عباراتی مانند تاثیر مثبت دیپلم، فقط تاثیر مثبت پیش دانشگاهی، فاقد تاثیر مثبت و تاثیر دیپلم و تاثیر پیش دانشگاهی مشاهده می­شود. مقدار هر یک از این موارد نشان می­دهد که شرکت کننده مشمول کدامیک از موارد ذکر شده می­باشد.

تاثیر معدل در نتیجه اولیه کنکور چگونه خواهد بود؟

لازم به ذکر است که تاثیر معدل تنها بر نتیجه نهایی کنکور سراسری اعمال نمی­شود و نمرات دروس نهایی در زیر گروه‌­های مختلف به طور مجزا بررسی می­شوند و بر نتیجه کنکور تاثیر داده می­­شوند. معدل کتبی شرکت کننده تنها زمانی در نتیجه کنکور تاثیر مثبت می­گذارد که تراز شرکت کننده در امتحانات نهایی بیشتر از تراز درس مورد نظر در کنکور باشد. اگر تراز شرکت کننده در نتیجه امتحان نهایی در درسی کمتر از تراز وی در کنکور باشد، در این صورت در نتیجه کنکور تاثیر نخواهد داشت.

 معدل زمانی در نتیجه کنکور تاثیر داده می­شود که باعث بالا رفتن تراز شرکت کننده شود نه اینکه باعث شود تراز شرکت کننده کاهش یابد. اگر تاثیر معدل بر تراز منفی باشد، معدل کتبی و نمرات اعمال نخواهد شد.

در صورتی‌که فردی در برخی از دروس نهایی نمره پائینی کسب کرده باشد، می­تواند برای اینکه در نتیجه کنکور تاثیر مثبت داشته باشد از امکان ترمیم معدل استفاده نماید و برای کسب نمره قبولی بالاتر مجدد در امتحانات سراسری درس مورد نظر شرکت کند. این امکان برای افرادی فراهم شده است که بتوانند نمره یک یا چند درس از دروس موثر در نتیجه کنکور سراسری را ترمیم نمایند.

پس از اینکه نتایج کنکور سراسری اعلام شد، سازمان سنجش نمرات بالاتر شرکت کننده را در نتیجه کنکور تاثیر خواهد داد. به عنوان مثال اگر فرد در آزمون مجدد نتواند نمره بالاتری کسب کند، و نمره قبلی او بیشتر باشد، نمره قبل محاسبه می­شود تا شرکت کننده متضرر نشود.

شرکت کنندگان کنکور سراسری برای اینکه نمرات نهایی و معدل در نتیجه کنکورشان تاثیر داشته باشد باید هنگام ثبت نام کنکور سراسری باید سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی را درج نمایند. ثبت معدل و نمرات نهایی در سایت ثبت نام کنکور سراسری برای تکمیل فرایند ثبت نام شرکت کننده الزامی است و عدم درج موارد مورد نیاز موجب بروز اختلال در روند ثبت نام خواهد شد.

نظرات
ارسال