داوطلبان کنکور دو دسته اند، دسته ای که آزاد هستند (یعنی سهمیه ندارند) و دسته ای که سهمیه دارند. سهمیه در کنکور از حدودا 50 سال پیش اعمال شد؛ به این ترتیب که در کنکور سراسری سهمیه هایی را قرار دادند تا خانواده های جانبازان، شهدا و ایثارگران شانس بیشتر و بهتری برای قبولی در کنکور را داشته باشند.ما در این مقاله قصد داریم به معرفی تاثیر سهمیه ایثارگران در دانشگاه فرهنگیان بپردازیم پس با ما همراه باشید:

سهمیه ایثارگران

سهمیه ایثارگران یکی از سهمیه هایی است که در قبولی کنکور سراسری و همچنین دانشگاه فرهنگیان تاثیر بالایی دارد. سهمیه ایثارگران در دو دسته تقسیم بندی شده است.

یکی از این دسته ها سهمیه ایثارگران 25 درصدی و دیگری سهمیه ایثاگران 5 درصدی است. هر یک از داوطلبان در گروه مربوط به سهمیه خود سنجیده می شوند.

سهمیه ایثارگران هم در انتخاب رشته و هم در قبولی داوطلبان در کنکور سراسری و دانشگاه فرهنگیان، تاثیر بسزایی دارد. البته داوطلبان برای استفاده از سهمیه ایثارگران باید یکی از شرایط زیر را دارا باشند:

1. جانباز 25 درصد یا بالاتر و زیر مجموعه آن ها مانند فرزندان یا همسر

2. آزاده باشند (همسر و فرزندان شامل این سهمیه خواهند شد)

3. همسر یا فرزند شهید یا مفقود الاثر

تاثیر مثبت سهمیه ایثارگران در دانشگاه فرهنگیان

یکی از سوالاتی که به ذهن واجدین شرایط ایثارگران می رسد این است که آیا سهمیه آن ها در قبولی دانشگاه فرهنگیان تاثیر دارد یا خیر؟

دانشگاه فرهنگیان هم مانند سایر دانشگاه ها سهمیه هایی را برای داوطلبان در نظر گرفته است که یکی از این سهمیه ها ایثارگران می باشد.

سهمیه ایثارگران چه 25 درصدی باشد و چه 5 درصد، تاثیر بالایی در قبولی داوطلبان در دانشگاه فرهنگیان دارد. این سهمیه در دانشگاه فرهنگیان هم مانند سایر دانشگاه های دولتی می باشد و طبق قوانین مربوط به سهمیه تعدادی از ظرفیت دانشگاه ها را به داوطلبان این سهمیه اختصاص داده است.

اگر داوطلبی دارای 25 درصد سهمیه ایثارگران باشد، سهمیه 25 درصدی دانشگاه فرهنگیان به او اختصاص داده خواهد شد. البته در کنار این سهمیه ها شرایط دیگری نیز وجود دارد که داوطلبان باید آن را در نظر داشته باشند.

یکی از این شرایط کسب 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد است. البته توجه داشته باشید که در هر کد رشته اگر داوطلبان نتوانند این نمره را کسب کنند، سهمیه ایثارگران برای آن ها در نظر گرفته نمی شود و این داوطلبان با سایر داوطلبان سهمیه آزاد فرقی نخواهند داشت.

شرط سنی و معدلی سهمیه ایثارگران در دانشگاه فرهنگیان

داوطلبانی که سهمیه ایثارگران شامل حال آن ها می شود باید در نظر داشته باشند که شرط سنی و معدلی آن ها با سایر داوطلبان فرقی نمی کند. داوطلبان همانند سایرین باید حداکثر 24 سال تمام داشته باشند و معدل کل دیپلم آن ها حداقل 14 باشد.

این سهمیه باعث معاف شدن آن ها از این شرایط نخواهد شد. این شرط سنی و معدلی به دلیل حفظ تعادل میان داوطلبان سهمیه ایثارگران در این دانشگاه است و به هیچ عنوان نمی توان آن را به چشم سخت گیری دید.

تاثیرات سهمیه ایثارگران در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

یکی از تاثیرات سهمیه ایثارگران در دانشگاه فرهنگیان مربوط به مرحله مصاحبه می شود. این سهمیه یک امتیاز مثبت برای داوطلبان برای دانشگاه فرهنگیان به حساب می آید.

اگر داوطلبی این سهمیه را داشته باشد، گذشتن از مرحله مصاحبه برایش راحت تر خواهد بود. البته نمی توان این مورد را ضرری برای دیگر داوطلبان دانست.

چون 25 درصد از ظرفیت دانشگاه ها به داوطلبان سهمیه 25 درصدی ایثارگران اختصاص داده شده ، شرایط قبولی آن ها به مراتب بالاتر است. بعد از این سهمیه نوبت به داوطلبانی که دارای سهمیه 5 درصدی ایثارگران هستند، می رسد.

در سال های اخیر عضو فراکسیون ایثارگران مجلس خواستار بالا رفتن درصد حد نصاب قبولی سهمیه ایثارگران شده است. طبق این خواسته، قبولی سهمیه از 70 به 80 درصد افزایش می یابد.

طبق این طرح اگر پذیرش داوطلبان دارای 25 درصد سهمیه تکمیل شود و همچنان ظرفیت دانشگاه خالی بماند، داوطلبان دارای سهمیه ایثارگری 5 درصدی که شرایط لازم را کسب کرده باشند هم در لیست پذیرش قرار می گیرند.

لازم به ذکر است که تاثیر سهمیه ایثارگران در دانشگاه فرهنگیان به طوری است که اگر داوطلبان حتی با سهمیه 5 درصدی ایثارگران در کنکور شرکت کنند، شانس بالاتری برای قبولی نسبت به داوطلبان سهمیه مناطق خواهند داشت.

برای مثال اگر رتبه شخصی که سهمیه 5 درصدی ایثارگری را دارد با رتبه شخصی که سهمیه مناطق را دارد یکی باشد، باز هم شانس داوطلب دارای سهمیه 5 درصد ایثارگری بالاتر خواهد بود.

نکاتی در مورد سهمیه ایثارگران

تنها 3 الی 4 درصد داوطلبان کنکور هر سال شامل سهمیه ایثارگران هستند؛ پس قبولی داوطلبانی که دارای سهمیه هستند راحت تر از سایر داوطلبان در دانشگاه فرهنگیان است.

سهمیه ایثارگران در درصد کارنامه داوطلبان تاثیر بالایی دارد. سهمیه ایثارگران تراز و رتبه داوطلب را با تراز و رتبه داوطلبانی که واجد شرایط سهمیه نیستند را متفاوت می کند.

داوطلبان باید در نظر داشته باشند که سهمیه ایثارگران فقط حد نصاب قبولی در هر رشته را کاهش می دهد و روی تراز داوطلب تاثیر مستقیمی ندارد.

برخی از داوطلبان چون اطلاع کافی از تاثیر سهمیه ایثارگران در دانشگاه فرهنگیان و سایر دانشگاه ها را ندارند، متاسفانه مسیر را نادرست طی می کنند و شاکی می شوند که این سهمیه به ضرر آن ها است.

در صورتی که این تصور درست نیست و داوطلبان سهمیه ایثارگران ندانسته شانس بزرگی را از دست می دهند.

البته سهمیه ایثارگران علاوه بر دانشگاه فرهنگیان در سایر دانشگاه ها هم تاثیر بسزایی دارد. داوطلبانی که دارای سهمیه ایثارگران 25 درصدی هستند، از تخفیف 100 درصدی در دانشگاه های روزانه و غیر انتفاعی و پیام نور برخوردار خواهند بود.

دارندگان سهمیه 5 درصدی هم سهمیه 30 درصدی بهره مند می شود و برای این داوطلبان هم تخفیفی در نظر گرفته شده است.

اگر شما هم دارای سهمیه ایثارگران هستید، حتما در کنکور و جهت قبولی در دانشگاه فرهنگیان از آن استفاده کنید. این مسئله شانس شما در قبولی را چندین برابر افزایش می دهد و فرایند استخدام شما بسیار آسان طی خواهد شد.

نظرات
ارسال