همواره یکی از اصلی‌ترین و بزرگ‌ترین دغدغه داوطلبان کنکور و والدین آنها، انتخاب بهترین آزمون آزمایشی است، که باید داوطلبان با توجه به تجربیات افرادی که قبل در این آزمون ها شرکت کرده‌اند، مناسبترین آزمون آزمایشی را انتخاب کنند، نه اینکه فقط صرفاً به خاطر شهرت یک موسسه و آزمون در آن شرکت کنند. در این صورت ممکن است آزمون آزمایشی استانداردی نباشد و نتایج مطلوب به دست نیاید.

آزمون آزمایشی

قبل از هر چیزی، برای آزمون دادن باید بدانیم که چرا باید در آزمون آزمایشی شرکت کنیم؟ هدف از آزمون چیست؟

اصلی ترین و بزرگترین هدف شرکت در آزمون های آزمایشی ، محک زدن سطح اطلاعات داوطلب می باشد. از طریق شرکت در آزمون های آزمایشی می توانیم نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کنیم. در آزمون آزمایشی باید بهترین را انتخاب کنید.

در ادامه به بررسی انواع آزمون های شبیه ساز کنکور ۱۴۰۱ می پردازیم با ما همراه باشید

اما کنکور آزمایشی، آزمون شبیه سازی شده به کنکور سراسری می باشد که پیش از کنکور اصلی داوطلب جهت محک زدن خود و تسلط بر مطالب و تست ها و آماده سازی خود در آن شرکت می کند. بدین وسیله می تواند زودتر از موعد با شرایط کنکور سراسری آشنا بشود و همچنین باعث می شود به اصطلاح ترس او بریزد و بعد از ترس آزمون سراسری اصلی غلبه کند.

اما چگونه یک آزمون آزمایشی استاندارد را تشخیص دهیم؟

یک سری ملاک و معیار جهت تشخیص یک آزمون مناسب و استاندارد وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره کرده ایم.

  • کیفیت سوالات طرح شده
  • تعداد داوطلبان شرکت کننده در آزمون
  • تعداد سوالات طرح شده در هر درس
  • بودجه بندی دروس یک آزمون متناسب با فاصله زمانی بین هر آزمون

بنابراین با توجه به توضیحات بالا ، یک آزمون آزمایشی استاندارد باید مشابه ترین سوالات را به کنکور سراسری داشته باشد. همچنین سوالات استاندارد بوده و جامعه آماری آن در هنگام برگزاری آزمون بیشتر از سایرین باشد.

داوطلب باید در همه آزمون های آزمایشی که در آن شرکت میکند، در همه دروس و مباحث محک بخورد تا پس از دیدن نتایج آزمون به نقاط ضعف و قوت خود پی ببرد.

"اکنون به نمونه‌هایی از کانون ها و موسسات کنکوری که آزمون های آزمایشی را ارائه می کنند می پردازیم‌. با ما همراه باشید"

آزمون های آزمایشی قلم چی

به جرأت می توان گفت کانون قلم چی از معروف ترین موسسات در سراسر کشور است، زیرا با ارائه امکانات مناسب همواره مورد توجه داوطلبان و دانش آموزان در پایه های مختلف تحصیلی بوده است.

در مورد تایم فاصله بین هر آزمون آزمایشی در قلم چی باید بگوییم؛ که این کانون به فاصله هر دو هفته یک آزمون آزمایشی برگزار می کند و در این بازه زمانی دانش آموزان فرصت این را دارند که خود را برای آزمون بعدی آماده کنند. از دیگر ویژگی های آزمون های آزمایشی کانون قلم چی، میتوان به یک برنامه راهبردی مطابق با سال تحصیلی دانش آموز اشاره کرد ، که در آن مباحث لازم برای هر داوطلب مشخص شده است و موارد آزمون با توجه به میزان پیشروی دانش‌آموز در مدارس است، و حتی گاهی نیز کندتر از آن است.

همچنین در قلم چی پشتیبان هایی وجود دارند که قلم چی در اختیار داوطلبان می گذارند، تا دانش آموزان بتوانند از آنها بیشترین بهره را ببرند، پشتیبان در این جا روند مطالعاتی داوطلب و آزمون‌های او را کنترل و بررسی می کند. مثلا پشتیبان ها وظیفه دارند برای هر دانش‌آموز و داوطلب یک زمان خاصی را اختصاص بدهند، تا با بررسی کارنامه آزمون، نقاط ضعف و قوت آنها را شناسایی و به دانش آموزان اعلام کنند.

ضمنا موسسه قلم چی یک امر بسیار پسندیده و خیرخواهانه نیز انجام می‌دهد؛ بدین صورت که دانش‌آموزان سخت کوش و درس خوانی را که از وضعیت مالی خوبی برخوردار نیستند حمایت کرده و تحت شرایط بورسی پذیرش می‌کند. همینطور داوطلبان پایه ششم ، هفتم ، هشتم ، نهم ، دهم ، یازدهم و دوازدهم که معدل آنها بالای ۱۸ باشد می توانند مشمول بورسیه کانون بشوند.

آزمون آزمایشی شرکت تعاونی سنجش

یکی از مشابه ترین آزمون های آزمایشی به کنکور سراسری همین آزمون های شرکت تعاونی سنجش می باشد. آزمون های این شرکت سوالات استانداردتری دارد و جامعه آماری آن در هنگام برگزاری آزمون بسیار جامع است.

اما برخی داوطلبان این نکته را مد نظر دارند که تعداد شرکت کنندگان آزمون های سنجش هر بار متغیر است. در مورد دلیل این موضوع باید بگویم که این امر به دلیل فراهم بودن امکان ثبت نام مرحله ای می باشد.

به همین دلیل اکثر داوطلبان کنکور درس آزمون آخر آنکه جامعه تر هستند ثبت نام و شرکت می کنند، تا در تمامی مباحث مورد سنجش قرار گرفته باشند.

آزمون های آزمایشی گزینه دو

این آزمون های آزمایشی هر ۳ هفته یکبار برگزار می شود. و دارای امکانات جانبی مانند آزمون های آنلاین و همچنین خدمات ارزشمند مشاوره‌ای می باشد. اما در این موسسه امکان ثبت نام مرحله ای وجود ندارد. گزینه دو جامعه آماری بسیار مناسبی دارد، و به طور کلی در مقایسه با قلم چی معمولاً کمتر می باشد. نکته قابل توجه دیگر این که ، سوالات آزمون های آزمایشی گزینه دو کمی دشوارتر از کنکور سراسری است که این باعث می شود مهارت داوطلبان بیشتر شده و در نتیجه از عهده سوالات آسان تر هم بر می آیند.

اما ممکن است سختی سوالات آزمون آزمایشی سطح توقع دانش آموزان از کنکور را افزایش دهد، و در مواجهه با سوالات آسان نیز دچار مشکل شوند. زیرا دانش آموزان عادت می کنند که انتظار سوالات دشوار را بکشند،  و از آسان بودن سوالات جا بخورند و دچار خطا بشوند.

یک نکته مثبت دیگر در گزینه دو این است که برنامه ای را در اختیار داوطلبان قرار می دهد تا بدانند برای هر آزمون آزمایشی باید چه مباحثی را مطالعه کنند، که این برنامه در گزینه دو به "محدوده بندی آزمون" معروف است.

آزمون های آزمایشی موسسه گاج

گاج در سال های اخیر آزمون های شبیه ساز کنکور را به خوبی برگزار نموده ، اما هنوز شرکت کنندگان آن نسبت به دو موسسه قلم چی و گزینه دو کمتر است. اما به طور کلی ۲۰ الی ۳۰ درصد سوالات آزمون های آزمایشی موسسه گاج را سوالات آسان تشکیل می دهد. همچنین ۴۰ الی ۶۰ درصد سوالات متوسط، و نهایتاً ۲۰ الی ۳۰ درصد عمر شامل سوالات سخت است.

موسسه گاج نیز مانند موسسات مذکور برنامه ای برای شرکت کنندگان این آزمون ها در نظر گرفته است. همچنین آزمون ها در فواصل زمانی دو هفته از یکدیگر برگزار می‌شود. و این باعث می شود که داوطلب آمادگی لازم را در هر آزمون به دست بیاورد.

یک نکته مثبت در این موسسه این است که کارنامه هر مرحله آزمون در همان روز منتشر می شود، دانش آموز میتواند جواب صحیح سوالات را مشاهده کند و تسلط خود را افزایش دهد.

آزمون های آزمایشی مبتکران و واله

این دو موسسه علاوه بر انتشار کتاب کمک آموزشی ، از برگزار کنندگان آزمون های آزمایشی می باشند. اما کمتر شناخته شده اند و جامعه آماری زیادی ندارند.

اطلاعات تکمیلی و زمان دقیق آزمون های هر موسسه ، در وب سایت رسمی هر یک از آنها وجود دارد.

جمع بندی :

ممکن است در شرایط مختلف، برای هر داوطلب، مفهوم بهترین و بدترین آزمون متفاوت باشد. مثلاً ممکن است برای یک داوطلب که در یک شهر کوچکی زندگی می کند همه این موسسات در دسترس نباشد، اما باید بدانیم که مهمتر از کیفیت نوع آزمون ، نحوه برخورد خود داوطلبان با آزمون آزمایشی می باشد. یعنی ممکن است داوطلب در بهترین آزمون های آزمایشی هم شرکت کند ولی اگر تحلیل درستی نداشته باشد، بخش زیادی از استفاده ای که باید از آن آزمون ببرد، را از دست می‌دهد. در مقابل ممکن است یک داوطلب در ضعیف ترین آزمون آزمایشی شرکت کند اما نکات و تجربه بسیار ارزشمندی از آن به دست بیاورد.

نظرات
ارسال
حسین

بسیار عالی

پاسخ: