کنکور تجربی یکی از پر طرفدارترین گروه های آزمایشی است که هر ساله مخاطبان زیادی برای ورود به رشته های پزشکی و پیراپزشکی در آن شرکت می کنند، تا آینده شغلی خوبی را برای خودشان رقم بزنند. تعداد داوطلبانی که در کنکور تجربی شرکت می کنند، از سایر گروه های آزمایشی بیشتر است.همین امر نشان دهنده رقابتی تنگاتنگ در این رشته می باشد. پس برای موفقیت در این مسیر، باید گام هایی درست برداشت تا به نتیجه دلخواه رسید. داشتن یک برنامه اصولی شما را در رسیدن به هدفتان یاری می کند. در ادامه این مقاله راهکارهایی برای برنامه ریزی کنکور تجربی 1401 در زمان باقی مانده ارائه می دهیم. پس با ما همراه باشید.

اهمیت برنامه ریزی کنکور تجربی

با توجه به رقابتی که در بین شرکت کنندگان کنکور به ویژه در رشته تجربی وجود دارد، داشتن یک برنامه درست و کاربردی به داوطلب کمک می کند تا در این آزمون موفق شود و به هدف خود دست یابد.  داوطلبان زیادی در سال های گذشته توانسته اند با برنامه ریزی رتبه های بسیار عالی در دانشگاه های دولتی کسب کنند و مشغول به تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی  شوند. در حقیقت باید گفت موفقیت بدون برنامه ریزی، اصلا امکان پذیر نیست.

برنامه ریزی تحصیلی به خصوص برای کنکور، که یکی از مراحل سرنوشت ساز دانش آموزان است اهمیت بسیار بالایی دارد. این روزها قبولی در کنکور از دغدغه های خانواده ها و دانش آموزان محسوب می شود. برنامه ریزی کنکور تجربی 1401 اولین قدم برای موفقیت است که باید آن را درست و اصولی برداشت.  معمولا مهم ترین کاری که هر داوطلب برای قبولی در کنکور سراسری انجام می دهد، مطالعه دروس است. اما چرا بعضی افراد درصدهای بالایی را برای هر درس به دست می آورند و بعضی از آن ها درصدهای پایین و حتی درصد منفی کسب می نمایند. پاسخ این سوال فقط داشتن برنامه درسی داوطلبان موفق است.

مزایای برنامه ریزی برای کنکور

همان طور که می دانید حجم دروس کنکور بسیار زیاد است و از طرفی تسلط داشتن به محتوای کتاب ها برای کسب درصد بالا ضروری و لازم است. تنها راه برای خواندن اصولی همه دروس و مسلط شدن به تست های آن ها، برنامه ریزی صحیح می باشد. در واقع برنامه درست و اصولی، به مطالعه دانش آموزان نظم و هدف می دهد، تا در زمان باقی مانده به کنکور هدفمندتر مطالعه کنند. از مزایای برنامه ریزی کنکور تجربی 1401 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بالا رفتن اعتماد به نفس و آرامش فکر و ذهن
  • افزایش تمرکز
  • مطالعه متعادل و مساوی همه دروس
  • عادت به مطالعه روزانه
  • تمرین مستمر در تست زنی
  • استفاده مناسب از زمان باقی مانده

نحوه برنامه ریزی کنکور تجربی

همه داوطلبان کنکور تجربی، می توانند از کمک و مهارت مشاوره های تحصیلی مراکز آموزشی بهره مند شوند و از برنامه ریزی و پیگیری های آن ها برای رسیدن به هدف خود استفاده کنند. این افراد با تجربه و تخصص خود مسیر راه را برای دانش آموز هموار تر می نمایند.  با این حال برخی افراد می خواهند خودشان شروع به برنامه ریزی دروس کنند. این داوطلبان باید بدانند که برای رسیدن به رشته و دانشگاه مورد نظرشان، نیاز به برنامه ای دقیق دارند که در ادامه اولین اصول برنامه ریزی کنکور را بیان خواهیم کرد.

بهتر است برای برنامه ریزی، یک جدول طراحی نمایید و در آن نام درس ها و میزان ساعت مطالعه هر کدام را به صورت روزانه وارد کنید و از همه مهم تر برای هر درس، تعداد مناسبی تست در نظر بگیرید و مطالب خوانده شده را به کمک تست ها مرور نمایید. به منظور بالا بردن کیفیت مطالعه و استفاده درست از ساعت های روز، سعی کنید در برنامه خود برای صبح درسی را قرار دهید که به آن علاقه بیشتری دارد، این کار باعث می شود انرژی شما برای ادامه روز بالاتر رود. هرگز چند درس اختصاصی یا عمومی را پشت سر هم مطالعه نکنید، چرا که حجم و محتوای درس ها ذهن شما را خسته می کنند، پس حتما بین هر درس تخصصی، یکی  از دروس عمومی را بخوانید.

روش هایی برای مطالعه منظم دروس کنکور تجربی

در زمان برنامه ریزی کنکور تجربی 1401 باید مطالبی را که قصد دارید در طول یک هفته مطالعه کنید، در نظر بگیرید. برخی از داوطلبان در آزمون های آزمایشی شرکت می کنند و برنامه ریزی خود را مطابق با بودجه بندی آزمون ها انجام می دهند. همان طور که می دانید دروس اختصاصی ضریب بالایی در کنکور دارند. در رشته تجربی زیست، شیمی، ریاضی، فیزیک و زمین شناسی جزء این دروس هستند. کسب  درصد های خوب در این درس ها موفقیت شما را در رشته های برتر دانشگاه های دولتی تضمین می کند. پس حتما برنامه مطالعه و تست این دروس را جدی بگیرید. البته اهمیت دروس عمومی را نیز هرگز نباید دست کم بگیرید.

برای افزایش میزان یادگیری بعد از یک ساعت مطالعه، حدود 10 دقیقه استراحت کنید، برخی از دروس نیاز به  تمرین و مرور روزانه دارند، سعی کنید در پارت های کوتاه آن ها را در برنامه خود قرار دهید. علاوه بر همه این ها، مکان مطالعه در آرامش شما تاثیر زیادی دارد. پس حتما در محیطی مناسب درس بخوانید. به یاد داشته باشید که وقتی به برنامه ریزی اصولی و درست تاکید می کنیم، یعنی یک برنامه باید با توجه به توانایی های شما نوشته شود، تا بتوانید به خوبی آن را اجرا کنید و زمان بندی کافی برای مطالعه دروس را داشته باشید. در غیر این صورت دچار سردرگمی و عدم اعتماد به نفس می شوید و خیلی زود انگیزه خودتان را از دست می دهید.

بهتر است برای انگیزه بیشتر خودتان و بالا بردن اعتماد به نفس، در یکی از روزهای آخر هفته زمانی را برای جبران مطالعه درس هایی که به هر دلیلی نتوانستید آن ها را بخوانید قرار دهید. مرور و جمع بندی درس های خوانده شده در طول هفته را نیز فراموش نکنید. مرور کردن دروس باعث افزایش کیفیت یادگیری شما می شود و یادآوری مطالب را در روز کنکور راحت تر می نماید.

سخن آخر

همه داوطلبانی که در برنامه ریزی کنکور تجربی 1401 درست و اصولی قدم بردارند، بدون شک می توانند در این آزمون حساس موفق شوند. پس سعی کنید با توجه به مطالب ذکر شده، برنامه منظمی برای مطالعه دروس داشته باشید تا به رتبه دلخواه خود دست یابید.

نظرات
ارسال