یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که ذهن بیشتر دانش آموزان را به خود درگیر می‌کند این است که اگر تجدید شویم چه می‌شود؟ در پاسخ کلی به این سؤال باید گفت که در صورت تجدیدی دانش آموز در هر یک از دروس یا باید مجددا در آن امتحان شرکت نماید و یا از شرایط تک ماده و تبصره استفاده کند.

حال اگر می‌خواهید به یک پاسخ دقیق برای این پرسش برسید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.
 

اگر تجدید شویم چه می‌شود؟

دانش آموزانی که موفق به اخذ نمره قبولی نشوند با مشکل تجدید شدن در امتحانات مواجه می‌شوند. برای اخذ نمره قبولی آگاهی از شرایط قبولی در امتحانات و کسب حداقل نمره قبولی در امتحانات مدارس و امتحانات نهایی ضروری است.

از آنجایی که دروس مقاطع ابتدایی و دبستان نسبت به مقاطع متوسطه آسان‌تر است و کسب نمره در این مقطع به صورت کیفی است، برخی دانش ‌آموزان با ورود به مقاطع متوسطه دچار افت تحصیلی شده و موفق به کسب نمره قبولی نمی‌شوند و با مشکل تجدید شدن مواجه می‌شوند.

در واقع مشکل تجدید شدن در دروس از پایه هفتم و با کمّی شدن نمرات شروع می‌شود. بنابراین دانش آموزان باید برای ورود به پایه بعدی نمره قبولی را کسب کنند. اما اگر دانش آموزی بنا به دلایلی مانند نداشتن فرصت کافی برای مطالعه، مشکلات خانوادگی، بیماری و یا سهل انگاری در مطالعه دروس، موفق به اخذ نمره قبولی نشود باید با توجه به پایه تحصیلی خود و طبق اصول زیر عمل کند.

تمامی دانش آموزان مقاطع هفتم تا یازدهم که نمره سالانه آنها در یک درس کمتر از 10 باشد، در آن درس تجدید خواهند شد. شرایط قبولی در پایه دوازدهم به دلیل نهایی بودن امتحانات کمی متفاوت بوده و حداقل نمره قبولی برای پایه دوازدهم 7 می‌باشد. 

دانش آموزانی که تجدید شده‌اند و موفق به اخذ نمره قبولی نشده‌اند و از خود می‌پرسند اگر تجدید شویم چه می‌شود، باید مجددا در امتحانات نهایی شهریور ماه شرکت کنند و اگر باز قادر به اخذ نمره قبولی نشوند، باید در دی ماه سال تحصیلی بعد از امتحان نهایی شرکت نمایند. 

شرایط استفاده از تک ماده و تبصره

 • دانش آموزان تجدیدی پایه‌های تحصیلی متوسطه اول و متوسطه دوم می‌توانند از شرایط تک ماده و تبصره برای قبولی در امتحان استفاده کنند. 
 • شرایط استفاده از تک ماده به این صورت است که دانش آموزی که دارای معدل بالای 10 است و در برخی دروس نمره زیر 10 کسب کرده است، می‌تواند دو درس از دروس تجدیدی خود را تک ماده کند و بدون اینکه مجددا در امتحان شرکت نماید، به پایه تحصیلی بالاتر راه یابد. باید توجه داشت که دانش آموز فقط می‌تواند برای دو درسی که در آن تجدید شده است از تک ماده استفاده کند.
 • شرایط استفاده از قانون تبصره کمی متفاوت از شرایط تک ماده است. این قانون که برای دانش آموزان پایه دوازدهم است و به آنها این امکان را می‌دهد که بدون شرکت در امتحان، از پایه دوازده فارغ التحصیل شوند به این صورت است که دانش آموز با داشتن دو شرط زیر می‌تواند از آن استفاده کند.
 • نمره سالانه هر درس دانش آموز بالای 10 باشد.
 • نمره برگه امتحان نهایی وی بالای 7 باشد.
 • اگر دانش آموزی دارای نمره سالانه بالای 10 و نمره امتحان نهایی کمتر از 7 باشد، می‌تواند حداکثر در دو درس نهایی خود از شرط تبصره استفاده کند و بدون اینکه در امتحان شرکت کند، از مقطع تحصیلی پایه دوازدهم فارغ التحصیل شود.

حداقل نمره قبولی برای تجدیدی‌ها

دانش آموزی که تجربه تجدید شدن در امتحانات را داشته و اکنون قصد قبولی در امتحاناتش را دارد، باید حداقل نمره قبولی را کسب کند تا به پایه تحصیلی بعدی راه یابد و یا فارغ التحصیل شود. در غیر این صورت باید مجددا در امتحان شرکت کند و نمره قبولی را کسب کند و یا با استفاده از شرایط تک ماده و تبصره در دو درسی که تجدید شده است، نمره قبولی را اخذ نماید.

حداقل نمره قبولی برای امتحانات پایانی دانش آموزان مقطع متوسطه اول و متوسطه دوم به شرح زیر است:

 • اگر نمره سالانه بالاتر از 30 و نمره برگه امتحانی بالاتر از 10 باشد، دانش آموز قبول شده است.
 • اگر نمره سالانه بالاتر از 30 و نمره برگه امتحانی کمتر از 10 باشد، دانش آموز با استفاده از قانون تک ماده می‌تواند در آن درس قبول شود.
 • اگر نمره سالانه کمتر از 30 و نمره برگه امتحانی کمتر از 10 باشد، دانش آموز مردود است.
 • با توجه به اینکه آزمون سال دوازدهم به صورت امتحان نهایی برگزار می‌شود، شرط قبولی در آن نیز کمی متفاوت با پایه‌های هفتم تا یازدهم است.
 • حداقل نمره قبولی برای امتحانات نهایی و پایانی دانش آموزان پایه تحصیلی دوازدهم به شرح زیر است:
 • اگر نمره سالانه بالاتر از 10 باشد، دانش آموز در آن درس قبول شده است.
 • اگر نمره سالانه بین 7 تا 10 باشد، دانش آموز می‌تواند از تبصره استفاده کند.
 • اگر نمره سالانه کمتر از 7 باشد، دانش آموز مردود شده است.
 • توجه داشته باشید در این موارد نمره برگه امتحانی، هر نمره‎‌ای از نمره سالانه می‌تواند باشد.
نظرات
ارسال