افسردگی پس از زایمان
افسردگی پس از زایمان
سحر پرویز

بچه دار شدن و پدر و مادر شدن تجره ای هیجان انگیز است و در عین حال میتواند خسته کننده و طاقت فرسا نیز باشد . اگر برای اولین بار دارای صاحب فرزند می شوید طبیعیت که احساس نگرانی یا شک داشته باشید.  ولی اگر احساسات شما شامل غمگینی یا تنهایی شدید، نوسانات شدید خلقی و گریه های مکرر باشد، ممکن است افسردگی پس از زایمان داشته باشید.

افسردگی پس از زایمان معمولا بلافاصله بعد از زایمان یا گاها تا یک سال بعد رخ میدهد و این مسئله نه تنها برزن بلکه برهمسر و یا والدین وی نی تاثیر میگذارد . افراد پس از بچه دار شدن تغییرات هورمونی ، فیزیکی ، عاطفی ، مالی واجتماعی می شوند که این تغییرات می تواند بر بروز علائم افسردگی پس از زایمان تاثیر بگذارد.

افسردگی و انواع آن

سه نوع افسردگی پس از زایمان وجود دارد :

بلوزنوزادی (baby blues)

معمولا افسردگی پس از زایمان بین 50 تا 75 درصد زنان جامعه را در برخواهد گرفت . از علائم شایع بلوز نوزادی میتوان به ، گریه های مکرر و طولانی بدون دلیل مشخص ، غم و اندوز و اضطراب اشاره کرد. این وضعیت یک تا چهار روز بعد از زایمان شروع می شود و پس از دو هفته بدون درمان فروکش خواهد کرد . بهترین کاری که میتوانید در این دوران انجام دهید این است که یک حامی پیدا کنید و از همسر و یا خانواده خود کمک بخواهید .

افسردگی پس از زایمان

این نوع افسردگی به مراتب جدی تر از افسردگی بلوز نوزادی است . اگر قبلا افسردگی بعد از زایمان داشتید خطر احتمال ابتلا به آن در بارداری های بعدی 30 درصد افزایش پیدا میکند . از مهمترین علائم این نوع افسردگی به گریه های مکرر ، تحریک پذیری و خستگی ، احساس گناه داشتن ، اضطراب و ناتوانی در مراقبت از کودک یا حتی خود ، میتوان نام برد. این علائم در عرض یک هفته پس از زایمان یا حتی تا یک سال بعد ظاهر شود و ممکن از تا چندین ماه طول بکشد که با کمک درمانگر و یا دارو درمانی میتوان تا حد زیادی کنترل کرد.

روان پریشی زایمان

روان پریشی پس از زایمان

روان پریشی بعد از زایمان شکل بسیار شدید تری از افسردگی پس از زایمان است که نیاز به مراقبتهای فوری دارد . البته این وضعیت تقریبا نادر است و از هر هزار نفر یک نفر به این افسردگی مبتلا می شود. علائم افسردگی با شدت زیاد به سرعت پس از زایمان ظاهر میشوند و از چند هفته تا چند ماه ادامه دارند . از علائم این حالت میتوان به بی قراری شدید ، گیجی ، احساس ناامیدی و شرم ، پارانویا ، هذیان و یاتوهم ، بیش فعالی اشاره کرد. در روان پریشی بعد از زایمان به خاطر وجود خطر خودکشی و یا آسیب رساندن به نوزاد نیاز به مراقبتهای پزشکی و بستری  دارد .

افسردگی پس از زایمان به این معنی نیست که شما والد بدی هستید و اگر متوجه هر یک از علائم فوق شدید باید به یک متخصص روانشناس مراجعه کنید و برای احساس بهتر خود به دنبال درمان باشید.

علل و عوامل افسردگی پس از زایمان

علت دقیق بروز افسردگی پس از زایمان مشخص نیست اما برخی از عوامل مانند تغییرات فیزیکی و عوامل عاطفی در بروز آن موثر باشد.

عوامل فیزیکی

  • محرومیت از خواب
  • شرایط پزشکی زمینه ای
  • سوء مصرف مواد مخدر و الکل
  • سطح پایین هورمون تیروئید

عوامل عاطفی

  • طلاق اخیر
  • مرگ یکی از عزیزان
  • استرس مالی
  • درمان افسردگی پس از زایمان

 

مطالعات نشان داده که نوعی درمان به نام رفتار درمانی شناختی (CBT) میتوانید به طور قابل توجهی به بهبود علائم افسردگی بعد از زایمان کمک کند. این تکنیک شامل یادگیری و استفاده از تکنیکها و استراتژی هایی است که به شما کمک میکند که الگوهای تفکر خود را تغییر دهید .

درمان های طبیعی

افسردگی پس از زایمان یک بیماری جدی است و شما نباید بدون نظر متخصص روانشناس اقدامی ( مخصوصا مصرف دارو) را انجام دهید . اما تمریناتی در خانه مانند خوردن غذاهای سالم ، انجام منظم ورزش های ملایم ، تمرین های مدیتیشن و یوگا ، وقت گذرانی در طبیعت ممکن است به شما احساس بهتری بدهد .

خود مراقبتی

افسردگی پس از زایمان ممکن است احساس خستگی  و انزوا طلبی ایجاد کند . بنابراین مهم است که برای خود وقت بگذارید و با خانواده و دوستان تماس داشته باشید ودر صورت نیاز کمک بخواهید.

پیشگیری از افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان خیلی شایع نیست و ممکن است به طور کامل قابل پیشگیری نباشد .اما دانستن علائم آن میتواند به شما در مدیریت این بیماری کمک کند. برخی مداخلات از جمله درمان با داروهای ضد افسردگی ، مصرف مواد مغذی در طول بارداری و بلافاصله پس از آن خطر ابتلا به این بیماری را کاهش میدهد.

در زیر پیشنهاداتی برای کاهش ابتلا به افسردگی آورده شده که میتوانید برای کاهش این بیماری به کار ببرید.

پیدا کردن یک سیستم حمایتی از دوستان و خانواده قبل از تولد نوزاد

ترتیبی برای مراقبت از کودک در نظر بگیرید تا بتوانیدخوب استراحت کنید

حفظ یک رژیم غذایی متعادل و تلاش برای داشتن ورزش روزانه و استفاده از هوای تازه

داشتن خواب کافی و استراحت عمومی

اجتناب از مصرف الکل

گذراندن کلاسهای آموزشی قبل و بعد از زایمان

 

 

آخرین نوشته ها