اسکیزوفرن چیست
سحر پرویز

اسکیزوفرن یک اختلال مغزی است که فرد مبتلا گاهی اوقات نمیتواند افکار و ایده های خود را از واقعیت تشخیص دهد . این اختلال تاثیرات شدیدی بر سلامت جسمی و روحی دارد و عملکرد مغز را مختل میکند و تاثیرات سویی بر زندگی روزمره افراد مبتلا میگذارد.  این افراد ممکن است چیزهایی را ببینند یا بشنوند که وجود خارجی ندارد. و به شیوه های گیج کننده و مبهم صحبت کنند .

بسیاری از افراد مبتلا به اسکیزوفرن باور دارند که دیگران سعی دارند به آنها آسیب برسانند . آنها از دنیای خارج فاصله میگیرند و در معرض خطر بیشتری برای اقدام به خودکشی هستند به ویژه در دوره های روان پریشی و افسردگی.

با اینکه اسکیزوفرنی یک اختلال مزمن است بسیاری از ترس ها در مورد این اختلال بر اساس واقعیت نیست . اکثر افراد مبتلا به اسکیزوفرن با گذشت زمان بهتر میشوند و میتوانند با حمایت دارو و درمان مناسب علائم آن را مدیریت کنند و از زندگی لذت ببرند.

علائم هشدار دهنده اولیه اسکیزوفرنی

در برخی از افراد ، به طور ناگهانی و بدون هشدار قبلی علائم بیماری بروز پیدا میکند . اما در بعضی افراد ، مدتها قبل ، به آرامی همراه با علائم هشدار دهنده ظاهر می شود. که اغلب اطرافیان متوجه تغییرات رفتاری در فرد می شوند.

در ابتدا فرد مبتلا ممکن است  شروع به منزوی شدن ، نادیده گرفتن ظاهر خود ، بی تفاوت نسبت به زندگی ، رها کردن سرگرمی هاو فعالیتها و غیره را از خود بروز دهد . اما به طور کلی معمولا علائم زیر به عنوان شایع ترین علائم هشدار دهنده شناخته شده است.

  • افسردگی ، کناره گیری اجتماعی
  • خصومت یا بدگمانی و واکنش شدید به انتقاد
  • ناتوانی در گریه کردن یا ابراز شادی یا خنده
  • پرخوابی یا بی خوابی
  • ناتوانی در تمرکز و فراموشکاری
  • بدتر شدن اوضاع بهداشت فردی
  • استفاده عجیب از کلمات یا شیوه نامتعارف در شیوه صحبت کردن

البته موارد بالا میتواند ناشی از تعدادی از مشکلات باشد اما ظاهرشدن آنها باعث نگرانی هستند و باید به سرعت به درمانگر مراجعه کرد.

علائم ظاهر شدن بیماری

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی پنج نوع علامت مشخص از جمله : هذیان ، توهم ، سخنان بی نظم ، رفتارهای نامنظم و علائم منفی

هذیان

هذیان گفتن در افراد مبتلا به اختلال اسکیزوفرنی بسیار رایج است . در بیش از 90 درصد از مبتلایان به این اختلال رخ میدهد. اغلب این توهمات شامل آزار و اذیت های دیگرانی است که قصد دارند جانشان را بگیرند. مثلا یکی از افراد مبتلا به این بیماری اذعان داشت که فلان شخص در تلویزیون قصد کشتن من را دارد .

گاهی هذیان ها بسیارغیر عادی تر است مثلا فرد مبتلا ممکن است باور داشته باشدکه دارای قدرت های غیر عادی مانند توانایی پرواز است و یا شخصیت مشهور یا مهمی مانند ناپلئون باشد.

توهم

توهم میتواند هر یک از حواس پنج گانه را درگیر کند . توهمات شنوایی مانند شنیدن برخی صداهای دیگر در اشخاص مبتلا به اسکیزوفرن شایع است . در واقع افراد مبتلا به اسکیزوفرن خودگویی های درونی دارندکه به عنوان منبعی بیرونی تعبیر میکنند . معمولا این توهمات در زمانی که شخص تنها هست بیشتر است.

سخنان بی نظم

از آنجایی که فرد مبتلا به اختلال اسکیزوفرنی در تمرکز و حفظ رشته فکری خود دچار مشکل است ، ممکن است به پرسشها ، یک پاسخ نامرتبط بدهد ، چیزهای غیر منطقی بگوید و ناهماهنگ صحبت کند .

رفتار نامنظم

افراد مبتلا به اختلال اسکیزوفرن ، توانایی مراقبت از خودشان را از دست میدهند و به خاطر عدم تمرکز، فعالیتهای هدفمندی ندارند. که این مسئله باعث کاهش عملکرد روزانه خواهد شد .

علائم منفی

از جمله علائم رفتای که در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی دیده می شود میتوان به : فقدان بیان عاطفی، صحبت با صدایی صاف  و بدون احساس ، حرکتهای تند و غیر عادی نام برد.

باورهای غلط رایج در مورد اسکیزوفرنی

اسکیزوفرن همان چند شخصیت است

افراد مبتلا به اختلال اسکیزوفرنی دارای دوگانگی شخصیت نیستند و اختلال چند شخصیتی کاملا با اسکیزوفرنی متفاوت است.

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی خطرناک هستند

فردمبتلا به اختلال اسکیزوفرن به خاطر داشتن توهمات وهذیان ها ، گاهی رفتارهای خشونت آمیز از خود نشان میدهند ، اما در اصل خطری برای دیگران ندارند.

به فرد مبتلا به اسکیزوفرنی نمیتوان کمک کرد

چشم انداز درمان اسکیزوفرنی خیلی دور از امید نیست با این حال دوره درمان آن طولانی مدت است و خوشبختان افراد مبتلا به اختلا اسکیزوفرنی با طی کردن صحیح دوره درمان ، میتوانند به درستی درمان شوند.

درمان اسکیزوفرنی

اگر شخصی را میشناسید که حداقل علائم اسکیزوفرنی را دارد ، باید بدانید که شروع درمان با یک متخصص سلامت روان در اسرع وقت بسیار به بهبودی فرد مبتلا کمک خواهد کرد . با درمان مناسب بسیاری از افراد مبتلا به این اختلال میتوانند عملکرد طبیعی خود را به دست آورند .

اسکیزوفرنی نیاز به درمان طولانی مدت دارد و درمان آن به صورت ترکیبی شامل دارو ، گفتار درمانی ، تغییرات سبک زندگی است . ممکن از فرد مبتلا در طی درمان در برهه هایی از زمان احساس درمان کند وحتی عاری از علائم شود اما برای درمان کامل باید به درمان ادامه دهند و با مشورت پزشک دوز دارو را کاهش و یا تغییر دهد .

آیا اختلال اسکیزوفرنی ژنتیکی است؟

به اینکه علل بروز اختلال اسکیزوفرنی به طول کامل مشخص نشده اما به نظر می رسد ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی است . طی تحقیقاتی ، مشخص شده که حدود 60 درصد از بیماران اسکیزوفرنی هیچ عضوی از خانواده مبتلا به این اختلال را ندارد و از طرفی افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به اختلال اسکیزوفرنی هستند ، همیشه به این بیماری مبتلا نمیشوند.

آخرین نوشته ها