اختلال شخصیت مرزی واختلال دوقطبی
اختلال شخصیت مرزی و اختلال دو قطبی
سحر پرویز

اختلال شخصیت مرزی و اختلال دوقطبی
تعریف اختلال دو قطبی :

اختلال دوقطبی که قبلا افسردگی شیدایی نامیده میشد یک اختلال روان شدید است که باعث تغییرات غیر معمول در خلق وخو می شود. فردی که مبتلا به اختلال دو قطبی است تغییراتی در انرژی ، تفکر و رفتارهای خود تجربه میکند . واین مساله باعث میشود که در انجام وظایف روزانه خود دچار مشکل شود. اگر چه اختلال دوقطبی یک بیماری مادام العمر است اما میتوانید با پیروی از یک برنامه درمانی ، نوسانات خلقی و سایر علائم خود را مدیریت کنید.

علائم و نشانه های اختلال دو قطبی :

شخصی که مبتلا به اختلال دو قطبی است دارای نوسانات خلقی چشمگیری است . در یک دوره زمانی ممکن است فرد بیش از حد هیجان زده ، سازنده و حتی شکست ناپذیر باشد و در یک دوره زمانی دیگر دچار افسردگی و به شدت احساس غمگینی ،ناامیدی و خستگی کند. این افراد حتی شاید از دوستان ، خانواده دوری کنند. علائم و نشانه های اختلال دو قطبی در هر فرد متفاوت است اما به طور کلی شامل موارد زیر میباشد:

تغییرات شدید خلق و خو ( داشتن هیجان زیاد و یا غمگینی و ناامیدی )

داشتن انرژی بیش از حد

بی خوابی یا بی قراری

تند صحبت کردن یا غیر عادی پر حرف بودن

حواس پرتی

خود بزرگ بینی

عدم علاقه به فعالیت های مختلف

اختلال شخصیت مرزی و اختلال دوقطبی

انواع اختلال دو قطبی :

  • اختلال دو قطبی نوع یک : در این نوع فرد مبتلا یک دوره شیدایی و یک دوره افسردگی را تجربه میکند.

اختلال دو قطبی نوع دو:  در این نوع حالت های خلقی از حالت یکنواخت تری را تجربه میکند وحالت های بی قراری به اندازه مانیا بالا نیست و نیز دوره های افسردگی به شدت افسردگی اساسی را تجربه نمی کند.

درمان اختلال دو قطبی:

همانطور که گفته شد اختلال دو قطبی یک بیماری مادام العمر است که به خودی خود از بین نمیرود . اما تشخیص زود هنگام و دقیق این اختلال بسیار به درمان این اختلال کمک میکند.

اختلال دو قطبی با ترکیبی از دارو روان درمانی قابل درمان است .

داروها : پزشکان با داروهای تثبیت کننده های خلق وخو ف داروهای ضد روان پریشی و دارهای ضد افسردگی تا حد زیادی میتوانند به مدیریت نوسانات خلقی و سایر علائم کمک کنند. که البته هرگز نباید بدون تجویز و راهنمایی پزشک این داروها را مصرف و یا قطع کنند.

روان درمانی(گفتار درمانی): درمانگر به فرد مبتلا به اختلال دو قطبی کمک میکند تا اختلال خود را بپذیرد و علائم هشدار دهنده دوره های شیدایی و یا افسردگی خود را بشناسد . یادگیری مهارتهای مقابله با استرس و مهارتهای ارتباطی با خانواده و دوستان می تواند در درمان این بیماری کمک کند.

درمان طولانی مدت و پیوسته : ممکن است فرد مبتلا زمانهایی احساس خوبی داشته باشد ( احساس درمان شدن ) که با داشتن یک برنامه درمانی طولانی مدت و مداوم میتوانید بسیار در کاهش شدت و تعداد دفعات هر دوره موثر باشد.

داشتن برنامه خواب ثابت : معمولا به فرد مبتلا به اختلال دو قطبی توصیه میشود که در یک ساعت معینی بخوابد و بیدار شود. کم خوابی میتواند افراد را بیشتر در معرض دوره های افسردگی و شیدایی قرار دهد .

ورزش منظم و تغذیه سالم :یک رژیم غذایی سالم و ورزش به بدن شما برای بهبود خلق و خود کمک میکند.

اختلال شخصیت مرزی و اختلال دوقطبی

تفاوت اختلال شخصیت مرزی و اختلال دو قطبی :

اختلال شخصیت مرزی یک اختلال شخصیت است که معمولا در زنان شایع تر است . افراد مبتلا به این اختلال تمایل به داشتن روابط نزدیک با دیگران دارند اما واکنشهای شدید عاطفی و معمولا ناپایدار آنها باعث دوری دیگران از این افراد می شود. و این مسئله باعث احساس انزوا و ترد شدگی در شخص میشود.

اختلال شخصیت مرزی و دوقطبی دارای علائم مشترک و یکسانی هستند. اما تفاوت اصلی آنها در کیفیت و مدت زمان تغییر خلق و خو است. در اختلال دو قطبی فرد مبتلا دوره های افسردگی و شیدایی را از چند روز تا چند هفته احساس میکند اما در اختلال مرزی ، فرد مبتلا به صورت یکپارچه این تغییرات خلق و خو را تجربه میکند و همچنین این تغییرات بسیار سریعتر از اختلال دوقطبی است .

از تفاوت های دیگر بین اختلال شخصیت مرزی و اختلال دو قطبی میتواند به علت آن اشاره کرد، علت است . در اختلال مرزی معمولا یک عامل استرس زای بیرونی مانند بحث و دعوا کردن با یکی از عزیزان رخ دهد . اما در اختلال دو قطبی فرد مبتلا به شکل ناگهانی و بدون علت بیرونی مشخص تغییر حالت میدهد.

همچنین شدت یکی از فاکتورهای دیگریست که در تفاوت اختلال شخصیت مرزی و اختلال دو قطبی در نظر گرفته میشود . در افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی تغییر احساسات از ناراحتی به سمت احساس خوب پیش میرود اما در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی تغییرات خلقی از احساسی بد به احساس شادی است .

آخرین نوشته ها