اختلال شخصیت خود شیفتگی
اختلال شخصیت خودشیفتگی
سحر پرویز

آیا تا به حال با کسی در ارتباط بودید که احساس میکند از همه بهتر است اما با کوچکترین انتقادی از کوره در می رود ؟

خودشیفته کلمه ای است که در زندگی روزمره ما مورد استفاده قرار میگیرد و اغلب برای توصیف شخصی که بیش از حد خود را دوست داردیا  احساس بهتری میکند . اما از نظر روانشناختی خودشیفتگی به معنای عشق به خود نیست .صحیح تر این است که بگوییم افراد خوشیفته تصویری  بزرگ و متورم از خود دارند. آنها همچنین ممکن است فانتزی های بزرگی از خود دارند و باور دارند که سزاوار رفتار ویژه هستند.

افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفتگی یا (NPD) سعی میکنند باافراد دیگری که فکر میکنند منحصر به فرد و یا با استعداد تر هستند ارتباط برقرار کنند . که این مسئله باعث افزایش اعتماد به نفس آنها می شود. افراد مبتلا به این اختلال به دنبال تحسین وتوجه بیش از حد هستند و تحمل انتقاد و یا شکست و مشکل را ندارند.

فرد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفتگی یا (NPD) در برابر تغییر رفتار خود بسیار مقاوم هستند حتی زمانی که برای آنها مشکل ایجاد کند وترجیح میدهند که تقصیر را به گردن دیگران بیاندازند . آنها کوچکترین انتقادها را به عنوان حملات شخصی تلقی می کنند و واکنش بدی از خود نشان میدهند.

اختلال شخصیت خود شیفتگی
اختلال شخصیت خود شیفتگی

علائم اختلال شخصیت خودشیفتگی یا (NPD):

احساس خود بزرگ بینی :

یکی از ویژگی های بارز فرد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفتگی خود بزرگ بینی است . خود شیفته ها معتقدند که منحصر به فرد یا خاص هستند و با تکبر و غرور بیش از حد حس برتری غیر واقعی دارند. خوشیفته ها بر این باورندکه از همه بهتر هستند و در مورد دستاورها و استعداد های خود اغراق میکنند یا دروغ می گویند. و وقتی در مورد کار یا روابطشان صحبت میکنند ، تنها چیزی که میشنوید این است که چقدر عالی هستند و حتی ممکن است به زندگی آنها غبطه بخورید.

زندگی در دنیای خیالی

خودشیفته ها در دنیای خیالی خود زندگی میکنند. آنها فانتزی هایی از موفقیتهای نامحدود ، قدرت ، درخشش وجذابیت در ذهن خود می چرخانند که این مسئله باعث می شود که احساس کنند خاص هستند . تخیلات آنها از احساس های پوچی و شرم درونی محافظت میکند. هر چیزی یا هر کسی که  که تهدیدی برای ترکیدن حباب فانتزی های آنها شود ، با حالت تدافعی شدید و حتی خشم این افراد مواجه میشود. بنابراین این افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفتگی یا (NPD) واقعیت ها را انکار میکنند.

نیاز به تحسین و تعریف مداوم دارند.

برای افراد خود شیفته تعریف گاه و بیگاه کافی نیست .این افراد مانند بادکنکی هستندکه به تدریج هوای خود رااز دست می دهد و بنابراین نیاز به یک جریان ثابتی از هوا هستند. فرد مبتلا به خودشیفته معمولا اطراف خود را با افرادی پُر میکند که ولع آنها را برای تعریف و تمجید پاسخ دهد . معمولا این روابط یک طرفه است و در صورتی که خود شیفته احساس کند که جریان توجه و تعریف وتمجید وقفه و یا کاهش پیدا کرده، فرد مقابل با خیانت کار می پندارند.

احساس حقانیت

از آنجایی که افراد خودشیفته خود را خاص می دانند، انتظار رفتارمطلوب از شما دارند ومعتقدند که هر چیزی که میخواهند باید بدست بیاورند. و از اطرافیان خود انتظار دارند که به خواسته ها  و هوسهای آنها عمل کنند. و اگر نیازهای آنها را پیش بینی و یا برآورده نکنید شما فرد بی فایده ای برای آنها هستید. واگر مخالفتی با خواسته ی آنها داشته باشید باید خود را برای پرخاشگری و خشم ، آماده کنید.

بدون احساس گناه از دیگران سوءاستفاده میکنند

فرد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفتگی (NPD) توانایی همدلی و همذات پنداری با احساسات دیگران – قرار دادن خود به جای دیگران –  را ندارد. فرد مبتلا ، اطرافیان را به عنوان اشیایی در نظر میگیردکه نیازهایشان را برآورده کند.خودشیفته ها اصلا به این مسئله فکر نمیکنندکه رفتارشان بر دیگران تاثیرات منفی می گذارد و اگر رفتارشان را به آنها گوشزد کنید ، واقعا آن را درک نخواهند کرد. تنها چیزی که درک میکنند نیازهای خودشان است .

تحقیر دیگران

فرد مبتلا به خودشیفتگی یا (NPD) در مقابل کسانی که اعتماد به نفس دارند و یا محبوب هستند، یا از کسانی که آنها را به چالش بکشد و به نیازهای آنها پاسخ ندهد، احساس خطر میکنند.مکانیسم دفاعی آنها در مقابل این اشخاص “تحقیر” است . تنها راه برای خنثی کردن تهدید و حمایت از عزت نفس خود این است که افراد را سرکوب کنند. آنها ممکن از برای اینکه نشان دهند طرف مقابل چقدر برای آنها کم اهمیت است با توهین ، بدگویی، قلدری و… به طرف مقابل حمله میکنند.

اختلال شخصیت خود شیفتگی
اختلال شخصیت خود شیفتگی

انواع اختلال شخصیت خودشیفتگی (NPD)

خودشیفتگی انطباقی:زمانی است که فرد مبتلا به این اختلال ، به خودکفایی و اعتماد به نفس تمایل پیدا میکند.مثلا ممکن از بدون وابستگی بیش از حد به شریک زندگی خود ، از زندگی لذت ببرد.

خودشیفتگی آشکار: این افراد تمایل دارند برونگرا باشد ودر عین حال سلطه جو و خود خواه هستند. از صفات بارز این افراد توجه طلبی ، پرخاشگری و اعتماد به نفس بالای کاذب است.

خودشیفتگی پنهان : این نوع از خودشیفته ها درون گرا هستند و نسبت به انتقاد بسیار حساس هستند و از اعتماد به نفس پایین رنج می برند. آنها ممکن است تدافعی ، منفعل- تهاجمی باشند .

خودشیفتگی در چه مرحله ای به یک اختلال تبدیل می شود؟

خودشیفتگی اصطلاحی است که در فرهنگها زیاد استفاده میشود. وممکن است که افرادی باشند که دوز کمی از خودشیفتگی را داشته باشند. اما خودشیفتگی تنها زمانی به یک اختلال تبدیل می شودکه به زندگی روزمره افراد ، در روابط ، احساس نسبت به خود ، شغل یا موقعیت اجتماعی آسیب وارد کند.

برخورد با افراد خودشیفته دارای اختلال

ممکن است در نگاه اول افراد خودشیفته جذاب و کاریزماتیک باشند . آنها با ایجاد تصاویر خارق العاده و چاپلوسانه از خود، ما را به خودشان جذب میکنند. ممکن است در کنار این اشخاص احساس مهمتر و زنده تر بودن کنید. اما این فقط یک فانتزی است. مهم است که به یاد داشته باشید افراد دارای اختلال خودشیفتگی به دنبال شریک زندگی و همراه نیستند ،آنها به دنبال تحسین کنندگان مطیعی هستند که مدام از آنها تعریف کنند. شما تنها زمانی برای آنها با ارزش هستید که به آنها بگویید چقدر عالی هستید.

واقعیت این است که خودشیفته ها در برابر تغییر بسیار مقاوم هستند .سعی کنید مرزهای رفتاری سالم بین خود و افراد دارای اختلال خودشیفتگی تعیین کنید.ممکن است فرد خودشیفته برای تنبیه شما ، از شما فاصله بگیرند و این به شما بستگی دارد که در این راه چقدر محکم باشید. اگر حفظ رابطه خود با فرد خودشیفته برای شما مهم است باید به نرمی قدم بردارید .سعی کنید با آرامش و محترمانه وتا حدا امکان با ملایمت ، پیام خود را به آنها برسانید و اگر با رفتار پرخاشگرانه و عصبانت مواجه شدید محل را ترک کنید و در زمان دیگری به گفتگو بپردازید.

برای محافظت خود در برابر فرافکنی ها و حقارتهای شخص خودشیفته باید این نکته را در نظر داشته باشید که خودشیفته ها در واقعیت زندگی نمیکنند و اجازه ندهید بازی سرزنش آنها عزت نفستان را تضعیف کند و توهین های آنها را شخصی نگیرید چون واقعا به شما مربوط نیست

آخرین نوشته ها